Úvod > Co chcete dělat? > Na kole okolo Bor(ůvk)ovan
Letní sporty

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.
Po trase je možné "sbírat" razítka podle pověstí v okolí na občerstvovacích zastávkách v osadních pohostinstvích a vybrané místní pověsti si přečíst na informačních panelech zakreslených v mapce. Další razítka s kaprem Jakubem Borůvkářem lze získat na pohádkových místech (infocentrum, Park exotických zvířat, pension Borovanský mlýn). 
 
V Borovanech si můžete přečíst borovanské pověsti na dvou informačních panelech – jeden je umístěn v areálu zámku pod nádvořím, druhý na rohu zahrady u mateřské školky. Pak již vyjedete z Borovan po cyklostezce č. 1123 po silnici na Ostrolovský Újezd. Za tratí pod Borovany u infopanelu s dalšími pověstmi lze udělat 2 km zajížďku po úzké asfaltce k pohádkovému penzionu Borovanský mlýn. Za hřbitovem v lese odbočíme z cyklostezky vpravo na č. 1122, která vás po vyznačené silnici s odbočkou vlevo na louce za lesem dovede k Památníku Jana Žižky z Trocnova (razítko s pověstí). Vyznačený okruh naučné stezky kolem archeologických vykopávek bývalého rodiště J. Žižky lze také absolvovat na kole.

Do Radostic pojedete bez vyznačené cyklostezky po silnici (k odbočce ze silnice se vrátíte stejnou cestou). Za bývalou školou na návsi odbočíte šikmo vpravo a asfaltovou zkratkou vyjedete k silnici do Borovan, kde se napojíte na cyklostezku č. 1121. Po ní přijedeme k hlavní silnici, tu přejedeme a pokračujeme po spojovací úzké asfaltce ke křížku u silnice z Borovan do Ledenic přes Růžov. U křížku se mění cyklostezka na č. 1050, po ní jedeme kolem lomu a skládky na křižovatku v Růžově, kde z cyklostezky odbočíme vpravo směr Vrcov. Před Vrcovem je umístěn v zatáčce opět infopanel s popisem božích muk a křížků v okolí (razítko borůvkové v hostinci na návsi ve Vrcově).

Přejedete hlavní silnici a pokračujte po úzké asfaltce přes pole a les do Hluboké u Borovan. (v místním hostinci opět možnost získat razítko). Za hostincem na křižovatce do Jílovic odbočte vlevo, kolem zemědělského podniku mírně do kopce dojedete ke křížku u myslivny, kde odbočíte vpravo do lesa. V lese se napojíme na silnici do Jílovic vlevo. Na kopci v lese na křižovatce odbočíme vpravo a po klidné asfaltce vyjedeme u vlakového nádraží v Jílovicích. Zde možnost získání dalšího razítka v otevřeném Veterán muzeu. Pokračujeme vpravo po silnici přes řeku Stropnice (tato přírodně chráněná oblast se jmenuje Brouskův mlýn, vlevo za mostkem je informační panel o rezervaci). Na další křižovatce odbočíte z hlavní silnice vpravo, projedete Třebeč (razítko) a ve Dvorci na křižovatce odbočíte vlevo na hl. silnici směr Trhové Sviny. Za obcí u silnice navštívíme soukromý Park exotických zvířat, kde získáte také razítko.

Do Borovan se vrátíte přes Dvorec již po hlavní silnici. Před mostem přes Stropnici vlevo u lesní cesty je další infopanel s pověstmi z okolí. Trasa měří 26 km a její náročnost je náročnost lehká, vhodná i pro malé děti. Vede po asfaltových cestách a málo frekventovaných silnicích přes jednotlivé osady a turistické zajímavosti v nejbližším okolí Borovan. Vhodné pro všechny typy kol.

Při předložení alespoň 3 razítek mají účastníci cyklotrasy vstup na pohádku Kominíček a štěstí na nádvoří zámku v Borovanech od 15 hod. zdarma, dospělí pak na večerní zábavu v zámecké zahradě s kapelou Smutný Karel od 20 hod. V tento den bude otevřeno Veterán muzeum v Jílovicích a poskytnuta sleva 10% ze vstupného v Parku exotických zvířat ve Dvorci i na Pohádkové půdě na borovanském mlýně. Možnosti, kde získat razítka: Borovanský mlýn, Památník Jana Žižky, Radostice, Vrcov, Hluboká, Jílovice Veterán muzeum, Třebeč, Park exotických zvířat Dvorec