Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Naučná stezka Totalita rozděluje
Příroda

Naučná stezka Totalita rozděluje

Naučná stezka Totalita rozděluje – demokracie spojuje láká k procházce krásnou jihočeskou krajinou a prohlídce prvorepublikového opevnění a bunkrů. Zavede vás na Borovansko v období spojeném s působením totalitních ideologií ve střední Evropě minulého století.
Stezka o ozvěnách totalitních režimů v krajině a lidech dlouhá 8 km připomíná historické události, které měly za následek přerušení partnerských vztahů mezi Čechy a Rakušany, a to především v důsledku evropského nacismu a vzniku tzv. Železné opony. Informační tabule je popisují v souvislosti s reáliemi mikroregionu.

Turistická trasa má devět zastavení. Výchozí bod najdete u borovanského vlakového nádraží a hned druhé zastavení je u dochovaného betonového bunkru, který je zapuštěn do náspu železniční trati. Stezka vede podél řeky Stropnice do Ostrolovského Újezdu (zelená turistická značka), u které byla v letech 1936 až 1938 vybudována souvislá linie opevnění. Zde si můžete udělat odbočku po zelené turistické značce do osady Veselka, kde najde zcela zachovalý a zrestaurovaný bunkr vzor 37. Na zastavení poblíž Štíkova mlýna u Ostrolovského Újezda je možné si prohlédnout nový typ opevnění, budovaného po obsazení Rakouska fašistickým Německem. Zpět do Borovan se vrací po nově vyznačené žluté turistické značce.


Zastavení na cestě

  • Staletí dobrého sousedství a spolupráce
  • První začátky bariér – vedle bunkru 36C
  • Opevnění proti nepříteli
  • Lehké opevnění vzor 37C
  • Zrazená republika
  • Další osud opevnění
  • O stavbě bunkru – v blízkosti se nacházejí pozůstatky dalšího bunkru, typu 37
  • Borovany během 2. světové války
  • Soukromý pohraniční skanzen železné opony – nyní Skanzen ochrany státních hranic v Nových Hradech v sousedství bývalé celnice hraničního přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck

Provozovatel

Informační centrum

Žižkovo nám. 1
373 12 Borovany
Tel.:
+420 387 001 356
Email:
info@borovany-cb.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.trebo...
WWW:
https://www.borov...
GPS:
48,891713 14,642578
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Čertovské rojení v Safari

Čertovské rojení v Safari dne 3.12. od 11:00 hod. do 19:00 hod. Jak bude vypadat čertovské Safari a na co se můžete těšit? Peklo s Luciferem a jeho pekelným doprovodem vás přivítá a hříšníky si tam zanechá! Nebude chybět Mikulášská nadílka. Každé hodné dítě si s sebou odnese zaslouženou odměnu.
Borovany, Jihočeský kraj

Zimní prohlídky v Safari Parku v Hluboké u Borovan

Poznejte život více než 230 zvířat 25 druhů v jejich přirozeném prostředí.
Borovany, Jihočeský kraj

Vánoční koncert Nezmaři

Legenda českého folku.
Velešín, Jihočeský kraj

Rockovánoce

Koncert.
Velešín, Jihočeský kraj

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Na borovanském mlýně máte kromě skvělého ubytování v rekonstruovaném mlýně u rybníka možnost zabavit své děti při prohlídce expozice Půda plná pohádek. V nabídce je i řada dalších aktivit pro celé rodiny s dětmi.
Borovany, Jihočeský kraj

Ateliér Nazaret – kreativní tvoření

Ateliér Nazaret v Borovanech nabízí možnost namalovat si keramiku a potěšit tak své blízké nejoriginálnějším dárkem.
Borovany, Jihočeský kraj

Peklománie s průvodcem aneb jak to chodí v pekle v Borovanech

Zážitková trasa nově zrekonstuovanými prosotry pekla s průvodcem. Během prohlídky zjistíte, jak vypadá život čertů v pekle.
Borovany, Jihočeský kraj

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.
Borovany, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurant Borovanský mlýn v jižných Čechách

Zdařile zrekonstruovaný mlýn naleznete na břehu jednoho z jihočeských rybníků. Ideální místo pro poznávání kulturních a historických památek jižních Čech.
Borovany, Jihočeský kraj

Ubytování v Magic busu

Inspirováni knihou Johna Krakauera – Útěk do divočiny jsme pro vás připravili exkluzivní ubytování v legendárním Magic busu, který jsme umístili do naší Teepee Village Tatanka.
Borovany, Jihočeský kraj

Prvok – 3D tištěný dům v Safariresortu Hluboká u Borovan

Prvok je první, první svého druhu. První 3D tištěný dům z betonu. Své stálé místo našel roku 2021 v Safariresortu v Hluboké u Borovan, kde se zájemci mohou zabydlet a vyzkoušet si tak pohodlné bydlení, jaké Prvok nabízí.
Borovany, Jihočeský kraj

Teepee village Tatanka v Safari Resortu Hluboká u Borovan

Teepee Village Tatanka nabízí ubytování v krásných indiánských teepee a to buď pro dvojice nebo až čtyřčlenné skupiny. Teepee Village je součástí Safari resortu, budete tu tak zcela v obklopení (nejen) africkými zvířaty.
Borovany, Jihočeský kraj