Úvod > Aktuality > V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek
Gurmánská turistika

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

  • Vydáno7. července 2023
Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 8. – 9. července 2023. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
borůvkový koláčBorovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Na Borůvkobraní jste zváni o víkendu 8. a 9. července. Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku a kulturnímu programu.

Těšit se můžete na tradiční borůvkové knedlíky, koláče, vafle, muffiny, vdolky, lívance, palačinky i zmrzlinu, rožněné selátko, domácí klobásky, paštiky, sýry a bramboráky, řízky a samozřejmě borůvkové pivo, limonády, víno a likéry. Chybět nemohou ani tradiční soutěže. Čeká na vás legendární soutěž v pojídání borůvkových knedlíků a Mistrovství světa v chytání borůvek do úst. Do těchto soutěží se může přihlásit kdokoli z široké veřejnosti a na vlastní kůži změřit síly s ostřílenými borci.

Pódium ve Stodole v Podzámčí bude patřit hudbě. Během sobotního dne se tradičně představí folklórní soubory a dechová hudba z jižních Čech (Libkovanka, FS Doudleban a  Krumlovská dudácká muzika), moravský cimbál přivezou Mužský pěvecký soubor z Mutěnic a FS Janošíček. V sobotu večer a v neděli zahradu rozezní koncerty kapel různých žánrů, kde si každý najde to své. Zmínit můžeme například kapely Znitra, Bombarďák, Melodikum, Lakomá Barka, After Hours a další.
 

Borůvky ve vzduchu i na talíři

Proč se Borůvkobraní pořádá právě v Borovanech, když v okolních lesích rostou borůvky podobně jako okolo Třeboně nebo Telče? Prý proto, že borůvky a název města spojuje slovo „bor“. Dějištěm gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem je areál bývalého augustiniánského kláštera, kde všechno začne v sobotu 8. července v 10:00 hodin.

Tradice je tradice, a tak na Borůvkobraní nesmí chybět například borůvkový a řemeslný jarmark (oba dny 10:00 – 18:00 na nádvoří), soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků (neděle 12:00, jídelna ZŠ) anebo borůvkové tvoření pro děti i dospělé (oba dny 10:00 – 17:00 zámecký park).

Pro zahrádkáře jsou připraveny sazeničky zahradních borůvek (oba dny v Borůvkové zahradě) a v 11:00 a 14:00 hodin také rady zahradníka Ing. Pavla Chlouby jak na jejich pěstování. V areálu kláštera vznikla již roku 2013 Borůvková zahrada s čítárnou. Je tu vysazeno všech osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek (Chandler, Duke, Emblue, Jersey, Bluecrop, Pink Lemonade, Berkeley, Bluejay).
 

Vše pro děti

borůvkyPokud vyjde počasí bude malé pódium v parku a jeho hlediště i okolní prostor na trávě pod stromy patřit hlavně malým návštěvníkům a rodinám s dětmi.

Připraveny jsou divadelní pohádky pro malé i velké, klaun Hugo a jeho kousky či pohádky pro nejmenš íČervená Karkulka, Kocour v botách, Myš & Maš, Perníková chaloupka, Vlk František a tři kůzlátka, O Budulínkovi, Námořnická legenda a další. V zámeckém parku děti určitě nadchne slamburská střelnice nebo již zmiňované borůvkové tvoření.
 

Co, kde a za kolik?

BorovanyA kolik vás tahle zábava bude stát? Vstupné (které platí na oba dva dny Borůvkobraní) stojí dospělé 200 Kč, děti do 15 let, studenty a seniory nad 70 let 100 Kč. Rodinná vstupenka vás vyjde na 400 Kč, děti do 3 let neplatí nic.

Příjemná zpráva je, že po předložení aktuální jízdenky do Borovan (z vlaku nebo autobusu) obdržíte na pokladně u vstupu 20% slevu ze základního vstupného.  Zastávka Borovany leží na trati č. 199 České Budějovice – České Velenice/Gmünd. Z vlakového nádraží se vydejte severním směrem do kopce k areálu kláštera a to buď ulicí Nová, kterou po cca 750 m dojdete k zadnímu vstupu do areálu, nebo hlavní ulicí Nádražní, kterou cca po  jednom kilometru přijdete k hlavnímu vchodu kláštera Borovany. Nazávěr upozorňme, že do areálu není umožněn vstup se psy a s koly.
Borůvkobraní v Borovanech 2024

13.7.
14.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2024

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend. Tradiční borůvkové slavnosti ve městě Borovany se budou konat 13. – 14.. července 2024.

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.

Další aktuality

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky