Úvod > Kalendář akcí > Den Brna 2021
Den Brna 2021
"> "> ">
13.8.
15.8.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Den Brna 2021

Kdy 13. srpen 2021 – 15. srpen 2021
Oblíbená městská slavnost proběhne i v roce 2021 a to od 13. do 15. srpna. Klíčovým dnem pro festival Den Brna bude sobota 14. srpna. Sobotní program se odehraje v centru města a na Kraví hoře, nedělní pak v katedrále na Petrově a u jezuitů.
Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona. Tomu prvnímu se budou tradičně klást věnce k jeho hrobce, druhého připomene oblíbená akce v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona.

sobotu se můžete kromě kladení věnců těšit na průvod městem s vojáky nebo na bitvu na Kraví hoře, která začíná v 17 hodin. Na programu jsou i sokolníci, turnaj a historická módní přehlídka.

V neděli se v katedrále sv. Petra a Pavla odehraje pontifikátní bohoslužba a v zahradách pod Petrovem koncert. Navštívit můžete taky komentovanou prohlídku Kostela nanebevzetí Panny Marie a sochy Martina Středy.

Švédský generál Tornstenson plánoval město dobýt do 3 dnů a Špilberk do týdne. Brňané se však k jeho překvapení nezalekli, mnohonásobné přesile se postavili a nakonec slavně zvítězili. Pověstné jsou taktické kousky, které otravovaly morálku švédského vojska, a dnes v nich můžeme spatřovat zárodky charakteristického brněnského humoru. Místo očekávané kapitulace uspořádali měšťané na hradbách slavnost s hudbou, prapory a fanfárami, jindy podnikli nečekaný protiútok do švédského tábora a způsobili tam značné škody. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí