Úvod > Kalendář akcí > Den Brna 2020
Den Brna 2020
"> "> ">
15.8.
+ Přidat foto

Den Brna 2020

Kdy 15. srpen 2020 Historické a vojenské akce
Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války.
Městská oslava hrdinné obrany Brňanů před Švédským vojskem. Skládáme poctu odhodlání a vytrvalosti obránců pod vedením Raduita de Souchese, kteří za třicetileté války vybojovali Brnu status neporaženého města a následně i metropole Moravy.

Švédský generál Tornstenson plánoval město dobýt do 3 dnů a Špilberk do týdne. Brňané se však k jeho překvapení nezalekli, mnohonásobné přesile se postavili a nakonec slavně zvítězili. Pověstné jsou taktické kousky, které otravovaly morálku švédského vojska, a dnes v nich můžeme spatřovat zárodky charakteristického brněnského humoru. Místo očekávané kapitulace uspořádali měšťané na hradbách slavnost s hudbou, prapory a fanfárami, jindy podnikli nečekaný protiútok do švédského tábora a způsobili tam značné škody. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 12. 2019

Ubytování a restaurace v okolí