Úvod > Kalendář akcí > Den Brna 2019

Den Brna 2019

Kdy 15. srpen 2018 - 17. srpen 2019 Historické a vojenské akce
Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války. Slavit se letos bude tři dny. První den bude převážně duchovní, druhý kratochvilný a třetí bitevní.
Oblíbené brněnské městské slavnosti budou zahájeny ve čtvrtek v areálu katedrály sv. Petra a Pavla v 10.30 hodin „Posledním výstřelem“, který připomene událost, díky níž je Brno jediným městem na světě, kde se odbíjí poledne o hodinu dřív. Doprovodí jej proslovy slavnostních hostů, vystoupení Společnosti 1645, vyzvánění katedrálních zvonů, fanfáry z věží a v 11.15 zazní Zvony v pravé „petrovské“ poledne. Následovat bude Pontifikátní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů) při příležitosti 370. výročí úmrtí P. Martina Středy a komentovaná prohlídka.

V pátek vás čeká zajímavý program na Dominikánském náměstí, kde najdete například dobový jarmark s vojenským stanem, scénickými rekvizitami, řemeslnými výrobky a dobrým jídlem a pitím, v odpoledních hodinách i šermířská představení. V příjemném chládku Labyrintu pod Zelným trhem se budou v alchymistické dílně odlévat černé koule pro Torstensona a Diecézní muzeum pozve na procházky děti i dospělé.

Program bude pokračovat v sobotu jak na Dominikánském náměstí v podobě jarmarku a šermířských i tanečních vystoupení, v odpoledních hodinách se uskuteční v režii Společnosti 1645 tradiční bitva na svazích Špilberku – kde se před diváky utkají Švédové s hrdinnými Brňany v podání členů klubů vojenské historie a skupin historiského šermu. Vrcholem programu na Dominikánském náměstí budou pak večerní koncerty hudebních skupin, od středověké dobové hudby, před renesanční folk až po středověkem inspirovaný rock. A úplným závěrem bude barokní ohňostroj u budovy Nové radnice.

Novinkou letošních oslav je speciální komentované prohlídky na téma Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil. Ve čtvrtek 15. a v sobotu 17. srpna 2019 se můžete projít městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédi a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle.
 

Historická bitva 17. srpna 2019

Průvod vojsk městem Brnem
V 10:15 se na Petrově začne řadit slavnostní historický průvod, který poputuje městem do kostela sv. Jakuba. Právě tam totiž v hrobce odpočívá legendární vojevůdce a velitel brněnské obrany Raduit de Souches. Průvod mu k nohám položí věnce a květiny, vypálí oslavnou salvu a vydá se na Dominikánské náměstí zapít jeho památku a posilnit se na následující bitvu.

Bitevní epizoda na východních hradbách hradu Špilberku.
Odpoledne v 15:30 se na východním svahu kopce Špilberk rozhoří bitevní vřava. Zúčastní se jí kolem stovky uniformovaných členů vojenskohistorických spolků včetně dělostřelců a jezdců na koních. Útočící vojsko započne své tažení u Hlídky 2 a se štěstím postoupí až k východní bráně hradu. Dál už je však nepustíme a nakonec je slavně vyženeme. Diváci jsou zváni k psychologické podpoře obránců. Mohou bitevní ukázku sledovat po celém obvodu bojiště a ti odvážnější smí dokonce dle pokynů pořadatelů postupovat zároveň s frontovou linií. Bitva začne 17. srpna v 15:30.

Dobový jarmark na Dominikánském náměstí (16.-18. srpna)
Jarmark s dobovou krmí a mokem k posílení obránců i jejich podporovatelů z řad civilistů. K potěše oka vystoupí na pódiu šermířské spolky, kejklíři a obávaný kat. Vyhrávat budou středověké a renesanční skupiny a když odrazíme Švédy, propukne vůkol veselí a tanec. Nejen Dominikánské náměstí na závěr ozáří barokní ohňostroj.
 

Pátek 16.8.  – Programové podium

15.00    Skupina historického šermu Duel – představení Blázen a král
16.00    Skupina historického šermu Bravo team – představení Kdo z koho
17.00    Skupina historického šermu S.P.G. Old Guard – představení Vojna není kojná
 

Sobota 17.8.  – Programové podium

10.00    Skupina historického šermu Bandiere e Spade – představení Prapory a meče
11.00    Žonglér Yufi
12.00   Veselé představení s tématem katovské dílny Brněnský Kat – Mistr ostrého meče a tupého pohledu … aneb příhody Brněnského kata.
13.00    Žonglér Yufi
14.00    Skupina historického šermu Duel – představení Blázen Král
15.00    Veselé představení s tématem katovské dílny Brněnský Kat – Mistr ostrého meče a tupého pohledu … aneb příhody Brněnského kata.
18.00    Koncert Alioquin
18.50    Koncert Tabard
19.45    Koncert Clamortis
21.00    Skupina historického šermu S.P.G. Old Guard – Ohňová show Magie ohně
21.25   Závěrečný barokní ohňostroj před Novou radnicí v podání Theatrum Pyrotechnicum


Komentované prohlídky (15. - 17. srpna)

Názorně v terénu se člověk dozví nejvíc. Zvlášť pod vedením odborníků na slovo vzatých. Vyberte si z pestrého programu a nezapomeňte děti, protože my jsme na ně v nabídce mysleli. Dozvíte se, jak obléhání skutečně probíhalo, kdo byl duchovní opora Brňanů nebo se seznámíte s oblíbenými mýty a legendami. V podzemí si dokonce ulijete černou kouli, která prý jediná mohla platit na obávaného vojevůdce Torstensona.
 

Čtvrtek 15.8.

11.15 Zvony v pravé „petrovské“ poledne
Komentovaná prohlídka  zvonů katedrály sv. Petra a Pavla
 
14.00 Komentovaná prohlídka kostela s návštěvou hrobky P. Martina Středy, SJ
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů)

18.00 Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil                 
Průvodkyně: Jana Amadou
Sraz: Denisovy sady u obelisku
Projděte se městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédi a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle. Dozvíte se, jak probíhala obrana města, na která místa se nejvíce útočilo a že se ve Francii chystá inaugurace mostu, jenž ponese jméno po veliteli Brna.
 

Pátek 16.8.

9.30 a 14:00 Vzpomínky na rok 1645 – komentovaná procházka po brněnských kostelech
Procházka po kostelech v centru Brna připomene zásadní momenty událostí roku 1645. Začátek v 9.30 hodin a ve 14:00 hodin na Petrově u Diecézního muzea. Časová náročnost 2 hodiny. Nutná rezervace účastníků do 13. 8. 2019 na e-mailové adrese: muzeum@ biskupstvi.cz
Diecézní muzeum

11.00 Petrovské poledne – procházka po Petrově pro nejmenší
Po zvonění „brněnského poledne“ v 11:00 hodin zvony katedrály sv, Petra a Pavla začne komentovaná prohlídka areálu Petrov pro děti. Začátek je v  11.00 hodin na Petrově u Diecézního muzea. Nutná rezervace účastníků do 13. 8. 2019 na e-mailové adrese: muzeum@ biskupstvi.cz
Diecézní muzeum

19.00 – 22.30 Černá koule pro Torstensona
Speciální komentované prohlídky v rámci festivalu Den Brna. Podle staré pověsti byla černá koule tím jediným, co dokázalo zabít velitele švédských vojsk generála Torstensona. Vše musí proběhnout za té nejvhodnější konstelace hvězd a s užitím nejmodernějších poznatků z oblasti alchymie, magie a tajných věd.
Labyrint pod Zelným trhem
 

Sobota 17.8.

11.15 Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil                 
Průvodkyně: Jana Amadou
Sraz: Moravské náměstí u makety
Projděte se městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédi a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle. Dozvíte se, jak probíhala obrana města, na která místa se nejvíce útočilo a že se ve Francii chystá inaugurace mostu, jenž ponese jméno po veliteli Brna.
Prohlídka bude doplněna o komentovanou přehlídku kostýmů Spolku brněnských žen 1645
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí