Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši
Památky

Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši

Barokní kostel nechal postavit na konci 18. století kníže z Colloredo-Mannsfeldu František Gundakar I. na místě původní loretánské kaple Panny Marie. Hlavní oltář zdobí obraz Nejsvětější Trojice z roku 1867 od malíře Josefa Hellicha.
Děkanský chrám Nejsvětější Trojice v Dobříši byl vystavěn v letech 1794 – 1797 za Františka Gundakara I. knížete z Colloredo-Mannsfeldu (1731 – 1837) a jeho manželky Marie Izabely Anny Lidmily. Kostel stojí na místě někdejší Loretánské kaple Blahoslavené Panny Marie, která byla roku 1794 zbořena.

Na věž kostela byly dány tři zvony pořízené roku 1797 - Nejsvětější Trojice, sv. Jan Nepomucký a sv. Florián. Za 1. světové války však byly z věže kostela dva větší zvony sňaty a později roku 1929 nahrazeny zvony novými, které však ve 2. světové válce byly zkonfiskovány. V současné době jsou ve věži kostela zavěšeny pouze dva zvony.

Kazatelna, která bývala nedaleko nynějšího bočního oltáře Panny Marie, jenž stával ve středu lodní stěny, byla přemístěna na nynější místo a vchod k ní byl přeložen do sakristie. Na bývalém místě kazatelny byl postaven boční oltář, pro který byl v roce 1896 zakoupen obraz Panny Marie Růžencové. Velký kříž Ukřižovaného, visící dříve na místě, kam byla přeložena kazatelna, byl zavěšen na protější stranu presbytáře kde se dosud nalézá. O  důkladné obnově kostela bylo uvažováno až po povýšení dobříšské fary na děkanství, což se stalo 31. 12. 1901. Rozhodnutím uměnímilovného a štědrého patrona kostela Josefa knížete z Colloredo-Mannsfeldu bylo přikročeno k důkladné a odborné obnově děkanského chrámu. Celý kostel byl opraven zvenčí i uvnitř v čistém českém barokovém slohu.

Nádhernou výzdobu stropu presbytáře a lodi provedl akad. malíř Jaroslav Filip. V kněžišti je vidět mistrně provedená "oslava Nejsvětější Svátosti". Tamtéž spatříte také erb J. E. kardinála, knížete arcibiskupa pražského Lva svobodného pána Skrbenského z Tříště, v upomínku, že roku 1907 obnovený děkanský chrám v Dobříši osobně znovu vysvětil. V kostelní lodi je zobrazeno "obětování obnoveného chrámu Páně Nejsvětější Trojici a sv. patronům země české ". Tamtéž se nachází obraz dobříšského zámku z parkové strany, dále zdařilé podobizny patronů Josefa a Ivony, knížat z Colloredo-Mannsfeldu a ve štítu pod knížecí korunou jejich znak a erb de Jonquet. Na dalších obrazech v chrámové lodi je zobrazen "nebeský sněm sv. patronů českých".
 

Kostelní varhany

Šest let trvalo sehnat finance v řádu několika milionů na nové varhany. Přispěli jednotlivci i firmy, pořádalo se skoro šest desítek benefičních koncertů. O Vánocích  2021 měly svou premiéru. Jde o nástroj s mechanickou tónovou a rejstříkovou trakturou, má dva manuály, 15 rejstříků a 987 nových cínových i dřevěných píšťal.

Dobříšskému svatostánku dlouho odpovídající nástroj neměl. Historické zápisy dokládají, že od poloviny 18. století stály vždy na tamním kůru varhany se dvěma manuály. Poslední nástroj pocházel z konce 19. století, a už v 60. letech minulého století nebyl navzdory několika opravám v dobré kondici, navíc se do něho pustil červotoč. Vzhledem k tomu, že původní pseudobarokní varhanní skříň nebyla tak poškozena, byla opravena a využita pro vestavbu nového nástroje. Na první pohled tak varhany vypadají stejně jako v roce 1898, kdy byly postaveny.

Veselé rozloučení s létem

Letos se na Dobříši koná již 3. ročník Veselého rozloučení s létem. Nenechte si ujít toto odpoledne plné soutěží, interaktivních stanovišť, hudby a spousty další zábavy! Velcí i malí, holky i kluci, každý si najde to své!
Dobříš, Středočeský kraj

Vernisáž výstavy 60. let Památníku a Swing Session ve Strži

Víte, že Památník Karla Čapka je pro veřejnost otevřen již 60 let? V sobotu 23. září zde proběhne vernisáž výstavy k tomuto výročí, promítání a koncert Swing Session.
Stará Huť, Středočeský kraj

Mníšecké trhy Najíme se

Farmářské trhy a sousedský festival dobrého jídla a pití je tradiční oblíbenou akcí před zámkem v Mníšku pod Brdy. Pečlivě vybraní prodejci kvalitních potravin, ale také speciality ke snídani či obědu, víno, pivo, sladké i slané dobroty pro děti.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Mníšecké trhy Najíme se

Farmářské trhy a sousedský festival dobrého jídla a pití je tradiční oblíbenou akcí před zámkem v Mníšku pod Brdy. Pečlivě vybraní prodejci kvalitních potravin, ale také speciality ke snídani či obědu, víno, pivo, sladké i slané dobroty pro děti.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy

Akce pro děti.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Dýnová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují přes dvacet let, najdete tu jednak druhy okrasné, ale také ty jedné.
Bykoš, Středočeský kraj

Food Truck Market v Řevnicích

Občerstvení na kolech z celého světa zamíří letos podruhé na západ od Prahy do Řevnic. Již 6. ročník akce Food Truck Market se uskuteční v sobotu 14. října přímo na řevnickém náměstí.
Řevnice, Středočeský kraj

Nedělní varhanní půlhodinky na Svaté Hoře

Zveme na další ročník Cyklu nedělních varhanních koncertů na Svaté Hoře!
Příbram, Středočeský kraj

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.
Dobříš, Středočeský kraj

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová v anglickém parku na zámku Dobříš dodnes. Součástí chovu je i expozice jelence ve francouzském parku.
Dobříš, Středočeský kraj

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.
Dobříš, Středočeský kraj

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.
Dobříš, Středočeský kraj

Naučná stezka Dobříší a Prokopova zahrada

V Dobříši vznikla naučná stezka, která vede jak územím města, tak jeho nejbližším okolím. Na ní navazuje také interaktivní park v Prokopově zahradě. Návštěvníci stezky mohou volit jednotlivé trasy podle svých možností a zájmů, pohybovat se po ní je možné buď pěšky anebo na kole.
Dobříš, Středočeský kraj

Muzeum Dobříš – nahlédněte do tajemství výroby kožených rukavic

Nové muzeum, které je situováno v historickém Kopáčkově domě, přímo na náměstí v Dobříši, vám odhalí nejen tajemství výroby kožených rukavic, ale také další zajímavosti tohoto města. Muzeum Dobříš otvírá již 16. května 2015.
Dobříš, Středočeský kraj

Royal Wellness & Apartmány Dobříš

V srdci brdských lesů jsme vytvořili unikátní místo pro odpočinek ve wellness, nerušený klid v apartmánech a gurmánské zážitky v bistru. Jedinečné prostředí se nachází v historické budově cukrovaru z roku 1838.
Dobříš, Středočeský kraj

Židovský hřbitov v Dobříši

Hřbitov s asi 250 cennými náhrobky barokního typu se nachází na severním okraji města, na kopci zvaném Větrník. Je to nejstarší památka dobříšského židovstva.
Dobříš, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Stáňa Dobříš

Naše dorty nejsou jen dezert, je to zážitek.
Dobříš, Středočeský kraj

Zámecký hotel Dobříš

Rokokový zámek v Dobříši s výraznou fasádou nabízí ubytování náročným hostům. Čtyřhvězdičkový hotel splní všechna vaše očekávání. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a návštěvu francouzského parku. Můžete si také zapůjčit horské kolo.
Dobříš, Středočeský kraj

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Pivovar Energon nabízí prvotřídní výběr z nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Místní pivo s názvem Baštýř ochutnáte ve zdejší restauraci spolu s českými stálicemi i dobrotami k pivu, kde lze zakoupit rovněž originální pivní sklo.
Obořiště, Středočeský kraj

Rezidence Holšín

Rezidence Holšín leží ve Středních Čechách nedaleko města Dobříš. Kromě vynikající kuchyně a ubytování si zde můžete zasportovat na mnoha sportovištích, která láká k využití.
Rosovice, Středočeský kraj

Cukrárna Stáňa Malá Hraštice

V naší výrobě jsou hlavní ingrediencí čersvé a kvalitní suroviny, jako je máslo, smetana, vejce, poctivé krémy z pudingu, čerstvá šlehačka, 99 %ní čokoláda a čerstvé ovoce.
Malá Hraštice, Středočeský kraj

Restaurace Pivovar Kytín

Útulná rodinná restaurace s vlastním minipivovarem. Specializuje se na tradiční českou kuchyni s důrazem na lokální a sezonní suroviny.
Kytín, Středočeský kraj

Panství Dlouhá Lhota – místo, na které se budete rádi vracet

„Život na zámku – jak jste si jej vždy přáli zažít“.
Dlouhá Lhota, Středočeský kraj

Pivovar Hostomice

Pivovar Hostomice vaří spodně kvašené pivo. Stálá nabídka piv: Fabián 10 % světlá, Fabián 12 % světlá, Fabián 14 % tmavá, a několikrát do roka sezónní speciál. Všechna piva jsou spodně kvašená, chmelená výhradně hlávkovým chmelem českých odrůd.
Hostomice, Středočeský kraj