Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kaple sv. Jana Nepomuckého v Běstvině na půdorysu šesticípé hvězdy
Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Běstvině na půdorysu šesticípé hvězdy

Kaple ve slohu barokní gotiky postavena pravděpodobně v roce 1720. Má půdorys šesticípé hvězdy s konkávně prohnutými stranami, je zevnitř zaklenuta a nad střechou se zdvíhá šestiboká lucerna, na jejímž vrcholu je umístěna kamenná šesticípá hvězda.
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Běstvině byla postavena zřejmě roku 1720, ve slohu barokní gotiky. Stavba má půdorys šesticípé hvězdy s konkávně prohnutými stranami, je zevnitř zaklenuta a nad střechou se zdvíhá šestiboká lucerna. Na samém vrcholu je umístěna kamenná šesticípá hvězda. Stěny a nároží jsou bohatě členěny svazkovitými pilastry nesoucích vyloženou římsu. Okna kaple (přímo nad arkádami) i lucerny tvoří opět šesticípé hvězdy. Kaple je zaklenutá, s malou centrální věžičkou.

Ke kapli se váže několik záhad a zajímavostí. Zajímavé je i to, že byla postavena, jako jedna z mála, již před svatořečením Jana Nepomuckého. Nejasnosti jsou i kolem autorství. Původně převládal názor, že autorem stavby je známý barokní stavitel Jan Blažej Santini Aichel (1677 – 1723) dnes se předpokládá, že to mohl být i jeho žák a pokračovatel Jan Jakub Vogler. Každopádně Santini stavbu ovlivnil a není vyloučeno, že byl použit některý jeho původní návrh (Dříve zřejmě profese nebyly tolik specializované, Santini byl spíš architekt, Vogler asi hlavně stavitel (J. J. Vogler někdy bývá uváděn i jako polír nebo zednický mistr). 
 

Symboly šesticípé hvězdy

Santiniho stavby jsou plné symbolů. Je zajímavé, že v Běstvině byl použit půdorys šesticípé hvězdy a šestka je na stavbě mnohokrát opakována. Dnes je obtížné zjistit, co k tomu stavitele vedlo. Šestka se v symbolice sv. Jana Nepomuckého vlastně nevyskytuje, snad jen hvězdy kolem jeho hlavy bývají šesticípé. Mohl to být také pouze praktický způsob, jak v malé kapli získat více místa, ale také např. upozornění na mariánský odkaz (Mariánská hvězda je totiž buď šesticípá či osmicípá. Šesticípá hvězda připomíná Davidovu hvězdu. Štít krále Davida byl ve tvaru šesticípé hvězdy a dle legendy odrážel všechny nepřátele. Nepomuk byl totiž velkým ctitelem Panny Marie. V oblasti spekulací již asi leží názor, že je to symbolika na nedobré vztahy sv. Jana Nepomuckého s Židy (upravená šesticípá hvězda).

Uvnitř kaple se nalézá na šestibokém kamenném podstavci dřevěné sousoší Apoteóza Svatého Jana Nepomuckého od sochaře Ignáce Rohrbacha, či Řehoře Thényho. Kamenný podstavec je zřejmě stylizovaný Karlův most, odkud byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy. Kromě hlavní postavy jsou zde i dva andělé, kteří Jana podpírají a pomáhají mu. Tyto tři postavy stojí na zdánlivém oblaku, který má zřejmě představovat vzedmuté vlny na řece Vltavě. Názory se různily i na čtyři hlavy, které jsou těsně nad podstavcem. Původně se uvádělo, že jsou to porobení nevěřící (Turci). Pravdivější se však zdá názor, že jsou to zástupci čtyř tehdy známých kontinentů (Evropan – Evropa, Černoch – Afrika, Indián – Amerika, Turek – Asie), kam se rozšířila nejen křesťanská víra ale i úcta k sv. Janu Nepomuckému.

Provozovatel

Obec Běstvina

Běstvina 29
538 45 Běstvina
Email:
podatelna@obecbes...
WWW:
www.obecbestvina.cz
GPS:
49,836971 15,595886
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Zamykání Doubravy 2023

32. ročník Zamykání Doubravy proběhne v sobotu 28. října 2023. Po uzavření výpustí je dostatek vody v úseku Mladotice-Ronov ještě cca hodinu až hodinu a půl.
Běstvina, Pardubický kraj

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

V areálu obůrky je možné shlédnout i ukázky výcviku dravců a sov. V červenci a srpnu denně kromě pondělí, v květnu, červnu a září pak pouze o sobotách a nedělích. Ukázky začínají vždy v 12:00 a 15:30 přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.
Žleby, Středočeský kraj

Koncert M. Horák a BeneBend

Srdečně vás zveme na koncert Michala Horáka a BeneBendu do kina Chotěboř.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

Návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně.
Žleby, Středočeský kraj

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

Zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.
Žleby, Středočeský kraj

Heřmanoměstecké podzimní slavnosti

Každoroční slavnosti města Heřmanův Městec proběhnou dne 7. 10. 2023. Bohatý program, kapely, ohňostroj, taneční vystoupení i staročeský jarmark se stánky s občerstvením – na to vše se můžete těšit.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Archeoden v Nasavrkách

Jako tradičně, i letos se Země Keltů v sobotu 14. října připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.
Nasavrky, Pardubický kraj

Skanzen předvánoční 2023

Slavili Keltové Vánoce? Jaké tradice a zvyky tenkrát byly? Navštivte zimní skanzen, pořiďte dárečky na řemeslném jarmarku a užijte si trochu klidu v přírodě a odpočiňte si od městského shonu.
Nasavrky, Pardubický kraj

Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo, které pro neznalé zůstává ukryto v údolí řeky Doubravy nad obcí Pařížov na Chrudimsku. Jedná se o kamennou přehradu postavenou v letech 1909 až 1913, která nedávno oslavila 100 let své existence.
Běstvina, Pardubický kraj

Putování údolím Bílého Halštrova

Naučná stezka Údolím Bílého Halštrova.
Doubrava, Moravskoslezský kraj

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.
Seč, Pardubický kraj

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady.
Seč, Pardubický kraj

Paddleboardy Seč

Půjčovna paddleboardů a lodiček leží v srdci Železných hor na západním břehu přehrady Seč. K dispozici je zde velká čistá pláž s bezpečným vstupem do vody. Bezplatné parkoviště a kiosek přímo na místě.
Seč, Pardubický kraj

Hledání ztraceného pokladu

Aktivita vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i jednotlivce. Poklad však může vždy nalézt pouze jeden nálezce.
Seč, Pardubický kraj

Za historií a tradicemi obce Kraborovice

Pozvání do malé vesničky na Vysočině, která může svým návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavého včetně památek, jako např. malý zámek s kaplí Povýšení sv. Kříže, dvoupatrovou sýpku nebo kapli sv. Antonína Paduánského.
Kraborovice, Kraj Vysočina

Turistická stezka Údolím Doubravy u Třemošnice

Tipem na krásnou procházku v romantickém údolí řeky Doubravy je stezka stejného názvu, která měří 6 km a je vyznačena žlutě. Začíná u rozcestí Pařížovská přehrada a končí na náměstí Míru v Třemošnici.
Třemošnice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Seč Pláž

Autokemp leží u přehrady Seč. Je vhodný pro rodiny s dětmi, rybáře i mládež. Ubytování je možné kromě vlastních stanů a karavanů také v chatkách a mobilních domech.
Seč, Pardubický kraj

Ubytování v kempu Yacht Clubu Pardubice na Seči

Yacht Club Pardubice nabízí ubytování ve svém v kempu u přehrady. K dispozici jsou čtyřlůžkové chatky vybavené stolem, skříněmi a lavičkou. K dispozici jsou společné, nově zrekonstruované sociální zařízení a sprchy. Areál je pokryt Wi-Fi signálem.
Seč, Pardubický kraj

Depandance hotelu Jezerka

200 od hotelu se nachází Depandance s dalšími pokoji a k hotelu patří také tři čtyřlůžkové chatky. V blízkém okolí hotelu se nachází vodní nádrž Seč, přímo kolem hotelu vede cykloturistická trasa a v širším okolí naleznete spoustu dalších turistických cílů.
Seč, Pardubický kraj

Hotel Jezerka

Hotel disponuje širokou nabídkou vnitřních i venkovních sportovišť, které potěší každého návštěvníka.
Seč, Pardubický kraj

Penzion a restaurace U Mnicha

Toužíte po klidném prostředí, krásné přírodě či aktivním odpočinku? Přijeďte strávit dovolenou, víkend nebo odpoledne s rodinou či přáteli do rodinného penzionu na okraji Železných hor.
Vilémov, Kraj Vysočina

Zámeček Klokočov – romantické ubytování na Vysočině

Resort Klokočov zahrnuje romantický zámeček s luxusním ubytováním v klidné zahradě, hostinec se sklípkem, sálem a 13 pokoji, stodolu se 6 pokoji, konferenční místnost pro 45 osob a také krytý menší bazén. Vychutnejte si atmosféru venkovského šlechtického sídla z konce 19. století.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Mlýn Poštolka pod Železnými horami

Jednotlivci i rodiny, kteří dávají přednost příjemné klidné rekreaci v soukromí si jistě oblíbí mlýn Poštolka v obci Víska, nedaleko Chotěboře. Mlýn se nachází na úpatí Železných hor, v jedné z oblastí s nejčistším ovzduším v České republice.
Víska, Kraj Vysočina

Chata Roubenka

Pro milovníky romantiky nabízíme ubytování v nově postavené stylové roubence v srdci CHKO Železné hory, nedaleko Sečské přehrady, v obci Modletín.
Chotěboř, Kraj Vysočina