!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ledopád na Seči
Příroda

Ledopád na Seči

Přímo vedle hráze sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.
Stará skála u Sečské přehrady se každoročně na pár měsíců promění z šedivé stěny porostlé mechem a lišejníky na skálu s mrazivou výzdobou -  dlouhé ledové krápníky se na skále spojují v mohutný ledopád.

Narezlé krápníky a formace ledu zdobí skalní stěnu přímo u cesty přes přehradu. Jedná se o krápníky různých tvarů a velikostí. Rampouchy obvykle vydrží na skále až do jara, ale trvanlivost záleží na teplotních podmínkách.

Útvar vzniká tak, že dešťové srážky, které spadnou v horní partii skály pak jí pak prosakují a díky jevu, kterému říkáme puklinatost, tato voda vytéká opět na povrch. V případě, že nastanou optimální klimatické podmínky, to znamená mráz, pak ta voda vytváří krásné ledové úkazy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 11. 2. 2021

Ubytování a restaurace v okolí