!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Židovský hřbitov Hoješín
Památky

Židovský hřbitov Hoješín

U obce Hoješín, prakticky na břehu Sečské přehrady, najdete malý zbytek hřbitova z počátku 19. stol., který byl zrušen a zlikvidovan roku 1980.
Zbytek hřbitova založený v první polovině 18. století se nachází nedaleko obce Hoješín. Celkem tu bylo asi 300 hrobů. Jedna jeho polovina byla po vybudování přehradní nádrže Seč v roce 1932 vyvýšena - na východní straně byl terén navýšen nasypáním o 1,5 m (náhrobky vráceny na původní místa) a ohrazen proti vodě betonovou zídkou. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1814, poslední pohřeb se zde konal v roce 1919.
 
K likvidaci hřbitova pak došlo postupně v 2. polovině 20. století. Roku 1961 byl vydán příkaz k likvidaci hřbitova (1961 - 1962 zbořena západní ohradní zeď a márnice a odstraněna část náhrobků), roku 1962 byla likvidace zastavena. Roku 1980 byl vydán nový příkaz k likvidaci hřbitova: byla ponechána jen symbolická skupina náhrobků a plocha byla změněna na parčík.

Dnes zde naleznete sedm posledních náhrobků s hebrejskými a hebrejsko-německými nápisy. Hřbitov zůstal pietním místem a veřejnosti je volně přístupný.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí