!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum
Kultura

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky.
Jeho součástí jsou lesy, louky, samotný památník se sochou Jana Žižky, Mikšův a Žižkův dvorec – základy statku, ze kterého údajně husitský hejtman pocházel, dále také muzeum a Žižkův pomník. Areál je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka České republiky a nyní funguje jako pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Celý areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je budova muzea se zcela novou expozicí věnovanou Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území. Pro návštěvníky je zde nainstalována řada zajímavých exponátů, informačních kiosků se vzdělávacími programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Areálu dominuje šestnáct metrů vysoký žulový pomník Jana Žižky od profesora Josefa Malejovského z roku 1960.

Prohlídka trocnovského areálu zabere zhruba 2 až 3 hodiny. Doporučujeme začít v muzeu s novou expozicí.

Stálá expozice zahrnuje celkem pět místností s šesti informačními kiosky s edukativními programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Návštěvníci se postupně seznámí se slavným vojevůdcem, husitstvím i rozvíjením žižkovské tradice v Trocnově.

První místnost je věnována Janu Žižkovi a jeho trocnovskému rodišti. K vidění je i mnoho dobových předmětů, ať už se jedná o středověké zemědělské nástroje či různé nádoby běžně užívané i na Trocnově. Expozice dále pokračuje interaktivní částí, ve které může návštěvník zhlédnout sekvenci z filmu Jan Žižka od Otakara Vávry z roku 1955. Nechybí ani dětský koutek pro nejmenší, kde na ně čeká plno zábavných úkolů a hlavolamů.

Od června 2015 je návštěvníkům nově k dispozici naučně-vzdělávací stezka v délce cca 4 km s deseti informačními panely, které mapují významné milníky husitství.
Stezka vede od parkoviště před muzeem kolem základů Žižkova dvorce, podél louky pokračuje na okraji lesa k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, až k místu údajného Žižkova narození, což je dnes prostý pamětní kámen. Dále vede stezka poklidným lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy charakteristickými pro tuto oblast. Dalším zastavením je Mikšův dvorec a hráz Horního rybníka. Konec naučné stezky je opět na parkovišti před muzeem. Informační panely jsou opatřeny QR kódy, které zájemcům o historii Trocnova a husitství nabízejí řadu dalších multimediálních informací.
Zobrazit více
23.1.
Princezna se zlatou hvězdou na čele

Princezna se zlatou hvězdou na čele

Velešín, Jižní Čechy
25.1.
Švýcarsko

Švýcarsko

Velešín, Jižní Čechy
1.2.
Dakar ze zákulisí

Dakar ze zákulisí

Velešín, Jižní Čechy
19.2.
Smích zakázán

Smích zakázán

Velešín, Jižní Čechy