Úvod > Co chcete dělat? > Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum
Kultura

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky.
Jeho součástí jsou lesy, louky, samotný památník se sochou Jana Žižky, Mikšův a Žižkův dvorec - základy statku, ze kterého údajně husitský hejtman pocházel, dále také muzeum a Žižkův pomník. Areál je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka České republiky a nyní funguje jako pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Celý areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je budova muzea se zcela novou expozicí věnovanou Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území. Pro návštěvníky je zde nainstalována řada zajímavých exponátů, informačních kiosků se vzdělávacími programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Areálu dominuje šestnáct metrů vysoký žulový pomník Jana Žižky od profesora Josefa Malejovského z roku 1960.

Prohlídka trocnovského areálu zabere zhruba 2 až 3 hodiny. Doporučujeme začít v muzeu s novou expozicí.

Stálá expozice zahrnuje celkem pět místností s šesti informačními kiosky s edukativními programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Návštěvníci se postupně seznámí se slavným vojevůdcem, husitstvím i rozvíjením žižkovské tradice v Trocnově.

První místnost je věnována Janu Žižkovi a jeho trocnovskému rodišti. K vidění je i mnoho dobových předmětů, ať už se jedná o středověké zemědělské nástroje či různé nádoby běžně užívané i na Trocnově. Expozice dále pokračuje interaktivní částí, ve které může návštěvník zhlédnout sekvenci z filmu Jan Žižka od Otakara Vávry z roku 1955. Nechybí ani dětský koutek pro nejmenší, kde na ně čeká plno zábavných úkolů a hlavolamů.

Od června 2015 je návštěvníkům nově k dispozici naučně-vzdělávací stezka v délce cca 4 km s deseti informačními panely, které mapují významné milníky husitství.
Stezka vede od parkoviště před muzeem kolem základů Žižkova dvorce, podél louky pokračuje na okraji lesa k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, až k místu údajného Žižkova narození, což je dnes prostý pamětní kámen. Dále vede stezka poklidným lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy charakteristickými pro tuto oblast. Dalším zastavením je Mikšův dvorec a hráz Horního rybníka. Konec naučné stezky je opět na parkovišti před muzeem. Informační panely jsou opatřeny QR kódy, které zájemcům o historii Trocnova a husitství nabízejí řadu dalších multimediálních informací.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí