Úvod > Aktuality > Hořice v Podkrkonoší po roce znovu vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!
Hořice v Podkrkonoší po roce znovu vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!
"> "> ">
Gurmánská turistika

Hořice v Podkrkonoší po roce znovu vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

  • Vydáno2. září 2019
Na jejich počest zahájí v sobotu 7. září gurmánský festival s pestrým programem pro celou rodinu. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!

Hořické trubičky jsou symbolem Hořic v Podkrkonoší už více než 200 let. Znají je lidé u nás i v zahraničí. Jsou ručně stočené ze dvou tenkých křehkých upečených oplatek, které jsou potřené rozpuštěným máslem s včelím medem. Plní se speciálními krémy nebo šlehačkou a vyrábí se také máčené nebo polomáčené v čokoládě. Jejich recept podle legendy vyzradil v roce 1812 raněný kuchař císaře Napoleona jedné místní měšťance jako odměnu za ošetřování.
 

Hořické trubičky přijede ochutnat i Dan Bárta

Máte rádi hořické trubičky, sladkou regionální pochoutku s chráněným zeměpisným označením? Pak se v sobotu 7. září vydejte na Slavnosti hořických trubiček a ochutnejte trubičky společně s Michal Tučný Revival, Rockset nebo Dan Bárta & Illustratosphere. Gurmánský festival se tradičně koná na náměstí v Hořicích, městě, kde se pochoutky pečou a plní už více než 200 let. Dozvíte se, jak se trubičky vyrábějí, čím vším se plní a užijete si i řemeslný jarmark a soutěže pro malé a velké, třeba v pití piva trubičkou nebo o nejdelší skládanou trubičku. Program bude plný koncertů, zábavy a vystoupení místních sportovních klubů a mažoretek. Vstupné je zdarma!
 

Hořice – město kamenné krásy

Hořice mají také bohatou uměleckou tradici díky sochařsko-kamenické škole, která zde působí od 80. let 19. století. Odráží se ve výzdobě města, kde můžete pozorovat celou řadu pozoruhodných monumentů, i ve sbírkách Galerie plastik.

Budovu galerie najdete na úbočí pískovcového vrchu Gothard v těsném sousedství Smetanových sadů se známou sbírkou plastik z první čtvrtiny 20. století a galerií současného světového sochařství v přírodě, kterou tvoří osm desítek soch umělců z Evropy, Asie a Ameriky.

V Galerii plastik můžete kromě krátkodobých výstav obdivovat především stálou expozici nazvanou České sochařství v 1. polovině 20. století. Najdete tam díla umělců jako Josefa V. Myslbeka, Václava Levého, Jana Štursy, Stanislava Suchardy, Ladislava J. Kofránka, Josefa Mařatky a mnoha dalších představitelů kamenického a sochařského umění.

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.

Trubičková stezka v Hořicích

Trubičková stezka v Hořicích

V Hořicích naleznete zajímavou naučnou stezku, která je tematicky zaměřená na děti a slavné hořické trubičky. Sedm zábavných zastavení provede dětské turisty a jejich doprovod historií i současností hořických trubiček v areálu Smetanových sadů.

Vrch Gothard v Hořicích

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Smetanovy sady Hořice

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Barokní zámeček Hořice

Barokní zámeček Hořice

Nedaleko náměstí v Hořovicích stojí již po staletí barokní zámek. V současnosti je sídlem Lesů ČR a Lesní společnosti Hradec Králové. Kolemjdoucí zcela jistě upoutají dosud funkční sluneční hodiny a nad vchodem erb, který byl znakem rodu Strozziů, pánů na Hořicku.

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.