Úvod > Aktuality > Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!
Gurmánská turistika

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

  • Vydáno30. srpna 2023
Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá první zářijovou sobotu slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 2. září 2023 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!

hořické trubičkyMáte rádi hořické trubičky, sladkou regionální pochoutku s chráněným zeměpisným označením? Pak se v sobotu 2. září vydejte na Slavnosti hořických trubiček a ochutnejte trubičky přímo u zdroje, tedy ve městě, kde tradice jejich výroby vznikla.

Gurmánský festival se tradičně koná na náměstí v Hořicích. I tentokrát bude připraven pestrý program na pódiu, ale i stánky prodejců. Parčík, jako obvykle, bude patřit dětem a odpočinku. V rámci hudebního programu zahrají například kapely Rangers Band, Brontosauři Revival, Moravians nebo Elán Revival. Během slavností se také dozvíte, jak se trubičky vyrábějí, čím vším se plní a užijete si i řemeslný jarmark a soutěže pro malé a velké, třeba v pití piva trubičkou nebo o nejdelší skládanou trubičku. Vstupné je zdarma!

Hořické trubičky jsou symbolem Hořic v Podkrkonoší už více než 200 let. Znají je lidé u nás i v zahraničí. Jsou ručně stočené ze dvou tenkých křehkých upečených oplatek, které se potírají rozpuštěným máslem s včelím medem. Plní se speciálními krémy nebo šlehačkou a vyrábí se také máčené nebo polomáčené v čokoládě. Jejich recept podle legendy vyzradil v roce 1812 raněný kuchař císaře Napoleona jedné místní měšťance jako odměnu za ošetřování.
 

Hořice – město kamenné krásy

Hořice mají také bohatou uměleckou tradici díky sochařsko-kamenické škole, která zde působí od 80. let 19. století. Odráží se ve výzdobě města, kde můžete pozorovat celou řadu pozoruhodných monumentů, i ve sbírkách Galerie plastik.

Budovu galerie najdete na úbočí pískovcového vrchu Gothard v těsném sousedství Smetanových sadů se známou sbírkou plastik z první čtvrtiny 20. století a galerií současného světového sochařství v přírodě, kterou tvoří osm desítek soch umělců z Evropy, Asie a Ameriky.

V Galerii plastik můžete kromě krátkodobých výstav obdivovat především stálou expozici nazvanou České sochařství v 1. polovině 20. století. Najdete tam díla umělců jako Josefa V. Myslbeka, Václava Levého, Jana Štursy, Stanislava Suchardy, Ladislava J. Kofránka, Josefa Mařatky a mnoha dalších představitelů kamenického a sochařského umění.

Smetanovy sady Hořice

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Barokní zámeček Hořice

Barokní zámeček Hořice

Nedaleko náměstí v Hořovicích stojí již po staletí barokní zámek. V současnosti je sídlem Lesů ČR a Lesní společnosti Hradec Králové. Kolemjdoucí zcela jistě upoutají dosud funkční sluneční hodiny a nad vchodem erb, který byl znakem rodu Strozziů, pánů na Hořicku.

Vrch Gothard v Hořicích

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Trubičková stezka v Hořicích

Trubičková stezka v Hořicích

V Hořicích naleznete zajímavou naučnou stezku, která je tematicky zaměřená na děti a slavné hořické trubičky. Sedm zábavných zastavení provede dětské turisty a jejich doprovod historií i současností hořických trubiček v areálu Smetanových sadů.

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.

Další aktuality

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 17 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2023 do 30. dubna 2024.
Královéhradecký kraj | Příroda

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 5. do 9. prosince 2023 údolí ožije již tradiční akcí Advent v Babiččině údolí.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda