ÚvodCo chcete dělat?KulturaTalent drama studio – škola herectví, dramatiky, autorské tvorby a improvizace
Představení mládeže
Kultura

Talent drama studio – škola herectví, dramatiky, autorské tvorby a improvizace

Talent drama studio je studiem dramatiky, herectví, autorské tvorby a divadla pro děti, mládež a mladé dospělé z pražských Vršovic a okolí. Hlásíme se k autorskému pojetí studia herectví a divadla na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU.

TALENT drama studio je školou herectví, dramatiky, divadelní autorské tvorby a improvizace pro děti, mládež a mladé dospělé (7 – 22 let) z pražských Vršovic a okolí, která se hlásí k pojetí studia herectví a divadla na Katedře autorské tvorby a pedagogicky pražské DAMU, především pak jako jediné studio pracuje s disciplínou Dialogicého jednání, založenou profesorem Ivanem Vyskočilem.

Studium herectví, autorské tvorby a divadla pojímáme jako celostní učení skrze volnou dramatickou hru, dialogické jednání, studium hlasu, řeči, pohybu, autorského psaní a čtení. Snažíme se jít do hloubky, objevovat lidskou a hereckou autenticitu, osobnost, podporovat a aktivovat v dětech a mladých lidech vlastní tvorbu (psaní, režii, herectví), narušovat a překračovat komfortní zóny, vychovávat mladého člověka sebedůvěrou. Nedílnou součástí studia je rozvoj kritického myšlení formou diskuzí nad texty, schopnosti sebevyjádření skrze reflexe a připomínky a rozvoj kreativity procesem, které autorská tvorba nabízí.

V rámci skupinových kurzů (1 lekce za týden) nabízíme dětem, mládeži a mladým dospělým kurzy autorské tvorby, divadla a herectví, jejichž součástí je jednak příprava autorského představení a jeho tvůrčí proces, tak i zaměření na osobnostní herectví, tedy studium herectví z hloubky a podstaty, které směřuje k výchově zralého a autentického člověka, herce, umělce a tvůrce. Děti při přípravě autorského představení nahlédnou do tvůrčího procesu od prvních diskuzí, psaní autorských textů až po prezentaci v rámci Vršovického festivalu talentů. V rámci kurzů nabízíme i individuální lekce herectví a veřejného vystupování.

Vršovický festival talentů je základním výstupním projektem TDS, v rámci kterého jsou prezentována absolventská představení všech skupin na určité předem dané téma. Snahou našeho již tradičního interaktivního festivalu je vytvořit společný prostor pro radost, tvorbu a sdílení.

Nepravidelná čtyřhodinová setkání Art Happening pro mládež (11-18 let) v podkroví Vršovického divadla MANA. Cílem je poznat a zkusit si jak vnímat, všímat si a pracovat s impulzy v herectví, dramatice a autorském divadle a tak se stát autentickým tvůrcem, performerem a hercem, člověkem, který vnímá věci tvořivě, nově a originálně. Art Happening je vhodný jak pro herectvím se již zabývající tvůrce, kteří se chtějí společně s vrstevníky a zkušenými pedagogy a režiséry ponořit ještě hlouběji do vlastní osobnosti, tak pro úplné nováčky, kteří si chtějí herectví a tvorbu vyzkoušet, nebo se třeba připravit na casting nebo příjímací řízení na umělecké školy.

Součástí doprovodného programu Laboratoř je každý účastník pravidelných kurzů. V rámci Laboratoře se mohou žáci zúčastňovat dalších dramaticko-vzdělávacích formátů jako jsou např. Nedělní improvizace, Zážitková autorská psaní nebo Čaje o páté. Součástí Laboratoře je i divadelní soubor mladých Vosí hnízdo složený z našich absolventů a studentů s hlubším zájmem o autorskou tvorbu a divadlo. Vybraná představení mládeže se hrají pravidelně v divadelní klubovně multikulturního paláce Vzlet v Praze ve Vršovicích. V rámci Laboratoře vznikají noviny dětí a mládeže Dialog.

Veškeré aktivity a projekty v TALENT drama studiu jsou vedeny zkušenými pedagogy, divadelními režiséry a umělci.

"Nemáme cíle: budeš lépe hrát. Vlastně máme, ale my říkáme: Až se osvobodíš, budeš lépe hrát, nebudeš sice hrát dokonale, ale budeš mít charisma ve hře, budeš přes hru mluvit svou hloubkou k lidem, protože to jsi ty, s tím jak to děláš, bude k lidem tvoje TY promlouvat, ne jen dokonale hrát. Klasický přístup říká. Chceš hrát? Budeš hrát. Budeme pracovat na řeči, budeš makat, a naučíme tě co nejlépe technicky zvládnout projev a dokonalý pohyb. My nejedeme nějakou speciální metodiku, my jdeme úplně z opačné strany, proti vytváření, techničnosti, a nijak se to nejmenuje." říká Erika Merjavá, ředitelka a zakladatelka studia, o metodice a filozofii výuky.

Letní scény Prahy 10 – Herolďáky

Praha 10 připravila na letošní léto od června do září několik letních scén se zajímavým programem. V Heroldových sadech se můžete těšit na divadýlka pro děti i dospělé, dílničku i koncert. Program je vždy ve středu od 19:30 a v neděli od 16:00.
Praha 10, Praha

Letní scény Prahy 10 – Herolďáky

Praha 10 připravila na letošní léto od června do září několik letních scén se zajímavým programem. V Heroldových sadech se můžete těšit na divadýlka pro děti i dospělé, dílničku i koncert. Program je vždy ve středu od 19:30 a v neděli od 16:00.
Praha 10, Praha

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice.
Praha 10, Praha

Léto s kytarou

Spisovatel Otomar Dvořák a písničkář Jan František Bartoš přinášejí před prázdninami nové písně a staré veselé vzpomínky.
Praha 10, Praha

The Villa Summer Camp – Anglický příměstský tábor pro děti

The Villa Summer Camp je anglický tábor, který nabízí týden plný zábavy. Děti jsou tzv. ponořeny do angličtiny formou hry v menší skupince a aktivně se podílí na komunikaci v rámci celodenního programu.
Praha 10, Praha

Zdravotní cvičení Čchi kung v Grébovce

Přijďte prožít okamžiky přítomného a vědomého pohybu. Vyzkoušejte si zdravotní cvičení čchi kung (qigong), které se koná každou sobotu v Grébovce. Začátek v 9.00 hod. Předpokládaný konec v 10.30 hod.
Praha 2, Praha

Zdravotní cvičení Čchi kung v Grébovce

Přijďte prožít okamžiky přítomného a vědomého pohybu. Vyzkoušejte si zdravotní cvičení čchi kung (qigong), které se koná každou sobotu v Grébovce. Začátek v 9.00 hod. Předpokládaný konec v 10.30 hod.
Praha 2, Praha

Queer film festival Mezipatra 2024

Festival každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů.
Praha 10, Praha

Aktivity v okolí

Husův sbor ve Vršovicích

Husův sbor ve Vršovicích je jedním z prvních objektů v Praze, který byl vybudován za použití metody předpjatého betonu.
Praha 10, Praha

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet je součástí nového kulturního centra ve Vršovicích. Můžete sem vyrazit na divadlo, koncert, výstavu, přednášku nebo s dětmi na pohádku. Bývalý vršovický biograf Vzlet otevřel galerií novou životní kapitolu.
Praha 10, Praha

Brejlando

Přeneste se na jeviště pražských divadel pomocí virtuální reality.
Praha 10, Praha

Extreme-Archery – adrenalinová lukostřelba v centru Prahy

Jako první v ČR přináší Archery game moderní pojetí lukostřelby s certifikovanými molitanovými hroty. A to vše v exkluzivním prostoru přímo v centru Prahy. Extreme-Archery se svým pojetím vrací ke kořenům, kdy luk a šíp představoval jeden z nejspolehlivějších prostředků k vlastní obraně.
Praha 4, Praha

Heroldovy sady – Rangherka

Jedná se o nejznámější park ve Vršovicích. Nachází se zde novorenesanční budova Vršovického zámečku, zvaná jako Rangherka.
Praha 10, Praha

Průvodce Prahou

Poznejte Prahu s profesionální průvodkyní s více jak 10letou praxí. Objevujte pražskou historii a architekturu, zajímavé výhledy, průchody a tajemná zákoutí včetně tipů na další procházky i kulturní akce.
Praha, Praha

Kavárna Bohemia Boards & Brews – zahrajte si stolní hry

V Praze můžete navštívit první kavárnu, kde si zahrajete více než 500 stolních her. Podnik ve Vršovicích založil Američan žijící v Čechách. Za poplatek můžete hrát jak dlouho chcete. Přijďte se pobavit, vypít si kávu a nasát americkou atmosféru.
Praha 10, Praha

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.
Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Botanica Coffee Truck – království květin a kávy ve Vršovicích

Ve vnitrobloku jednoho z domů na Vršovickém náměstí naleznete příjemné spojení květinářství a kavárny. Ostatně omamná kávová vůně se line do širokého okolí a láká milovníky tohoto moku a krásných květin k návštěvě.
Praha 10, Praha

Kro Vršovice

Kro Vršovice, to je bistro, kavárna i pekárna, kde servírují vše, co máte v Kro nejraději, od rána až do večera.
Praha 10, Praha

Café Jen ve Vršovicích

Populární sousedská kavárna, kam se místní s oblibou vydávají na snídani nebo víkendový brunch. Café Jen je proslulé spoustou domácích dobrot a výběrovou kávou z londýnských pražíren. V létě mají vždycky otevřenou krásnou zahrádku přímo na ulici.
Praha 10, Praha

Řízená zážitková restaurace Benjamin ve Vršovicích

Restaurace Benjamin obnovuje tradice. Je místem s neotřelou kuchyní, kde poznáte svého šéfkuchaře, místem, kde poznáte jeden druhého, místem kde se všichni zákazníci setkají u jednoho stolu a nechají se hýčkat chutěmi regionální české kuchyně.
Praha 10, Praha

Café Sladkovský ve Vršovicích v Praze

Café Sladkovský je vršovická kavárna – bar – restaurace založená v roce 2010 na myšlence spojení dobré kuchyně a veřejných aktivit.
Praha, Praha

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.
Praha 2, Praha

Restaurant Waldeska

Waldeska se zaměřuje na poctivou českou kuchyni. Nachází se v srdci Vršovic na Koh-i-nooru. Svůj název hrdě nese po jednom z nejvýznamnějších průmyslníků své doby, Jindřichu Waldesovi.
Praha 10, Praha

Kavárna Café V lese

Kavárna s fotogalerií v salónku a hudebním klubem ve sklepení byla otevřena v srpnu 2010 na místě bývalé kavárny Shakespeare.
Praha 10, Praha