Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2
Gurmánská turistika

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.
Sklep Grébovka je místo, kde si vychutnáte atmosféru pravé vinice uprostřed Prahy. Vinný sklípek se ukrývá ve východní části vinice na historické viniční trati Gröbovka na Vinohradech. Díky poloze trati a způsobu pěstování se daří jak bílým, tak červeným odrůdám. Zpracování hroznů probíhá klasickou cestou bez řízeného kvašení.

Sklípek je v provozu jen v pátek a v sobotu od 14:00 do 21:00 hodin. Víno si můžete koupit i s sebou. Prodávají tu pouze víno pocházející z Grébovky, což je Rulandské šedé, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a několik dalších odrůd. Provoz sklípku zde byl zahájen roku 2009. Víno ze zdejších hroznů prodávají vinohradníci osobně a dovedou o něm velmi zapáleně hovořit.

Z historie vinice na Grébovce: Pěstování révy vinné bylo v Praze rozšířeno již před obdobím kralování Karla IV., neb již ve 13. století jsou známé vinice z jižních svahů dnešních Vinohrad, Vršovic a Nuslí. Toto území se nazývalo Viniční údolí a sám Botič se nazýval Vinný potok. Velký rozmach pěstování a výroby vína nastal datem 16. února 1358, kdy císař Karel IV. vydal první privilegium, kterým přikazoval vysazování vinic v okruhu tří mil za hradbami města. Vinicím se dařilo i dále za panování Václava IV. až do dob třicetileté války. Fortifikační práce po skončení války vinicím mnoho nepřály a tak se spousta z nich mění na pole, zahrady a nové usedlosti. I z dnešního území Havlíčkových sadů se tedy stává pás zeleně, kam si návštěvníci chodí odpočinout.

Velká chvíle pro vinici přichází až se jménem Mořic Gröbe, který koupil roku 1870 všechny zdejší pozemky, vybudoval zde letní sídlo a v jeho okolí překrásný anglický park, jehož součástí se stala i vinice. Po smrti Gröbeho koupilo celý komplex město. Roku 1926 se uvažovalo o zrušení vinice, ale nakonec se ji díky mělnickému vinaři Srbovi podařilo znovu osázet. V roce 1933 již vinice produkovala přírodní bílá vína značky Radniční hrozen a červená Primátorský hrozen. Od roku 1938 už tato vína nesloužila pouze jako vína pro hoštění na radnici, ale stala se volně prodejnými. Koncem druhé světové války začala po vybombardování Gröbeho vily a sklepů vinice opět upadat. Světlé zítřky přišly až s rokem 1992, kdy MČ Praha 2 začala historickou vinici rehabilitovat a jejíž proměna trvá do současnosti.

Vinobraní na Grébovce v Praze

Pro někoho Grébovka, pro někoho Havlíčkovy sady. Všichni ale mají na mysli jedno – dechberoucí park v Praze 2, který je každoročně dejištěm Vinobraní na Grébovce. Letos se na Grébovce sejdeme ve dnech 22. a 23. 9. 2023.
Praha 2, Praha

Zdravotní cvičení Čchi kung v Grébovce

Přijďte si vyzkoušet zdravotní cvičení čchi kung (qigong) na některou z lekcí, které se konají každou středu v Grébovce. Začátek lekce okolo 18.30 – 19.00 hod.
Praha 2, Praha

Zdravotní cvičení Čchi kung v Grébovce

Přijďte si vyzkoušet zdravotní cvičení čchi kung (qigong) na některou z lekcí, které se konají každou středu v Grébovce. Začátek lekce okolo 18.30 – 19.00 hod.
Praha 2, Praha

Písně střední Evropy

Natalia Rubis a Krystian Adam patří k vyhledávaným evropským interpretům romantického i starohudebního repertoáru. Umělecké spojení s předním českým klavíristou Karlem Košárkem inspirovalo rozvinutí společného snu o řadě komorních koncertů s objevným repertoárem.
Praha 10, Praha

Cantate Domino

Pro vývoj evropské hudby měla benátská hudební tradice počátku 17. století zásadní význam. Giovanni Gabrieli, předchůdce Claudia Monteverdiho na postu kapelníka Dómu sv. Marka, patří ke skladatelům, jejichž vliv přesáhl hranice Benátské republiky. Mezi jeho žáky patřil mimo jiné i Heinrich Schütz.
Praha 10, Praha

Cyklovlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy.
Praha 10, Praha

Fromm – Umění milovat

On-line přednáška.
Praha 2, Praha

Ufo nad Českem

Křest a autorské čtení z nové knihy Vladimíra Šišky.
Praha 10, Praha

Aktivity v okolí

Kavárna Bohemia Boards & Brews – zahrajte si stolní hry

V Praze můžete navštívit první kavárnu, kde si zahrajete více než 500 stolních her. Podnik ve Vršovicích založil Američan žijící v Čechách. Za poplatek můžete hrát jak dlouho chcete. Přijďte se pobavit, vypít si kávu a nasát americkou atmosféru.
Praha 10, Praha

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.
Praha 2, Praha

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Praha 2, Praha

Kino Pilotů ve Vršovicích

Obnovené vršovické kino, jehož historie se začala psát už na začátku 20. století.
Praha 10, Praha

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.
Praha 10, Praha

Heroldovy sady – Rangherka

Jedná se o nejznámější park ve Vršovicích. Nachází se zde novorenesanční budova Vršovického zámečku, zvaná jako Rangherka.
Praha 10, Praha

Extreme-Archery – adrenalinová lukostřelba v centru Prahy

Jako první v ČR přináší Archery game moderní pojetí lukostřelby s certifikovanými molitanovými hroty. A to vše v exkluzivním prostoru přímo v centru Prahy. Extreme-Archery se svým pojetím vrací ke kořenům, kdy luk a šíp představoval jeden z nejspolehlivějších prostředků k vlastní obraně.
Praha 4, Praha

Dětský talent – divadelní studio pro děti a mládež

Dětský talent je divadelní studio pro děti a mládež pracující v nově zrekonstruovaném Vršovickém divadle Mana v Praze, který vznikl z iniciativy herečky a šansoniérky Eriky Deutsch. Nachází se zde dramatické kroužky, divadení soubor a divadelní dílny.
Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pavilon Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století.
Praha 2, Praha

Café Sladkovský

Kavárna ve starých Vršovicích s výtečnou kávou, neobvyklou kuchyní a sympatickou atmosférou.
Praha, Praha

Kavárna Café V lese

Kavárna s fotogalerií v salónku a hudebním klubem ve sklepení byla otevřena v srpnu 2010 na místě bývalé kavárny Shakespeare.
Praha 10, Praha

Ansámbl

Zakládáme si na prvotřídních surovinách z malých farem, které zpracováváme s maximální péči, abyste dostali na talíři nejvyšší možnou kvalitu. ​​
Praha, Praha

Asijská restaurace Jam and Co.

Vaříme to nejchutnější z asijské kuchyně v kombinaci s evropskou. Čerstvé a kvalitní suroviny jsou naší prioritou. Přes oběd si u nás pochutnáte na poledním menu za zvýhodněnou cenu. Děti i psi jsou u nás vítáni, rádi vám připravíme firemní, či rodinnou akci. Přijdťe si pro nový gurmánský zážitek.
Praha 10, Praha

Hostel Czech Inn Praha

Ubytování v krásně zrenovované budově z 19. století nabízí Hostel Czech Inn. V tomto hostelu na hranici Vinohrad si užijete atmosféru nejen tohoto domu, ale i celého okolí.
Praha 2, Praha

Cukrárna a kavárna Šlágr

Milé a útulné prostředí, zařízené ve stylu let první třetiny dvacátého století, a především podle receptů z kuchařek našich babiček zde upečené domácí zákusky, dorty, ale i bezlepkové dorty a zákusky, též i koláče. Objednat možno též narozeninové a svatební dorty.
Praha, Praha

Anno Domini 1471 – Staročeská žranice s dobovým programem

Tříhodinový dobový program s neomezenou konzumací staročeských jídel a pití. Zážitek s programem – v krčmě Anno Domini 1471 s se přenesete do středověku, dobová hudba a tanečnice, ohnivá show, středověké menu, falešný hráč, věštkyně budoucnosti, to vše v naší středověké krčmě.
Praha 2, Praha