!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy
Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.
Nenápadný památník stojí u silnice mezi Borovou Ladou a Kvildou. Právě tímto místem procházela známá převaděčská stezka "Kanál 54" po které šumavský Němec Kilián Nowotny převáděl české občany, kterým hrozily tvrdé politické represe, mnohdy i smrt pro jejich "nedělnický" původ a také za to, že nesouhlasili s politikou po únoru 1948 nastoupené komunistické vlády. Tato stezka začínala v lokalitě U Sloupů nedaleko Vimperka, procházela přes Nový Svět, mezi Jánskou horou a horou Kamenáč, přes toto místo a dále podél Stolového hřbetu a hory Stráž přes oblast Pramenů Vltavy a odtud za hranice do Bavorska.
 
Květnové noci roku 1950 na tomto místě padla do léčky Státní bezpečnosti skupinka lidí vedena právě Franzem Kiliánem. Policejní hlídka vedla, poté co skupina překročila Vltavu, palbu z protějšího skalního výchozu nad silnicí Pivního hrnce. Kilián tehdy dostal od svého amerického velitele za úkol dovést do ČSR dva muže pracující pro CIC - Rudolfa Veselého a Bohuslava Beneše. Nastal zmatek a každý se pokoušel na vlastní pěst někam skrýt. Kilián byl zasažen, ale podařilo se mu uplatnit starou pašeráckou lest – začal hlasitě naříkat a simulovat, že nemůže chodit, a tak se vojáci dali do pronásledování dalších členů skupiny. Ti zatím zmizeli v zalesněné stráni. Když Kilián u můstku osaměl, vyskočil, vběhl do lesa a svou starou stezkou zamířil zpět do Bavorska. Na rozdíl od filmového zpracování se tedy "Králi Šumavy" podařilo uniknout, ale byla to jeho poslední cesta. Jeho společníky pochytala během tří dnů a nocí v bažinách a lesích STB. Kolik lidí po únoru 1948 tehdejší Československo tímto způsobem opustilo, nelze zjistit. Podle slov samotného Kiliána podnikl do Čech jen on na 2000 výprav.
 
Jako vzpomínku na statečné Čechy a Němce, "krále Šumavy", kteří emigranty převáděli přes hranice, zde u mostku přes Vltavu naproti osadě Františkov zřídil Kruh přátel česko-německého porozumění a Turistický servis Radost na Kvildě pomník. Patří také všem, kteří museli z donucení opustit svojí vlast.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí