Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy
Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.
Nenápadný památník stojí u silnice mezi Borovou Ladou a Kvildou. Právě tímto místem procházela známá převaděčská stezka "Kanál 54" po které šumavský Němec Kilián Nowotny převáděl české občany, kterým hrozily tvrdé politické represe, mnohdy i smrt pro jejich "nedělnický" původ a také za to, že nesouhlasili s politikou po únoru 1948 nastoupené komunistické vlády. Tato stezka začínala v lokalitě U Sloupů nedaleko Vimperka, procházela přes Nový Svět, mezi Jánskou horou a horou Kamenáč, přes toto místo a dále podél Stolového hřbetu a hory Stráž přes oblast Pramenů Vltavy a odtud za hranice do Bavorska.
 
Květnové noci roku 1950 na tomto místě padla do léčky Státní bezpečnosti skupinka lidí vedena právě Franzem Kiliánem. Policejní hlídka vedla, poté co skupina překročila Vltavu, palbu z protějšího skalního výchozu nad silnicí Pivního hrnce. Kilián tehdy dostal od svého amerického velitele za úkol dovést do ČSR dva muže pracující pro CIC – Rudolfa Veselého a Bohuslava Beneše. Nastal zmatek a každý se pokoušel na vlastní pěst někam skrýt. Kilián byl zasažen, ale podařilo se mu uplatnit starou pašeráckou lest – začal hlasitě naříkat a simulovat, že nemůže chodit, a tak se vojáci dali do pronásledování dalších členů skupiny. Ti zatím zmizeli v zalesněné stráni. Když Kilián u můstku osaměl, vyskočil, vběhl do lesa a svou starou stezkou zamířil zpět do Bavorska. Na rozdíl od filmového zpracování se tedy "Králi Šumavy" podařilo uniknout, ale byla to jeho poslední cesta. Jeho společníky pochytala během tří dnů a nocí v bažinách a lesích STB. Kolik lidí po únoru 1948 tehdejší Československo tímto způsobem opustilo, nelze zjistit. Podle slov samotného Kiliána podnikl do Čech jen on na 2000 výprav.
 
Jako vzpomínku na statečné Čechy a Němce, "krále Šumavy", kteří emigranty převáděli přes hranice, zde u mostku přes Vltavu naproti osadě Františkov zřídil Kruh přátel česko-německého porozumění a Turistický servis Radost na Kvildě pomník. Patří také všem, kteří museli z donucení opustit svojí vlast.

Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

O víkendu 25. – 26. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Vybírat si můžete z tras 8, 23, 45 km (klasicky) a 46 km (volnou technikou).
Kvilda, Jihočeský kraj

ČEZ SkiTour #2 – Zadovská 30

Největší českých běžkařský seriál bude pokračovat na krásné Šumavě.
Stachy, Jihočeský kraj

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Geocaching na Šumavě

Od listopadu 2009 se můžete v oblasti Národního parku Šumava připojit k těm, kteří si oblíbili hru Geocaching. Hry s názvem Lýkožrout smrkový 2009 se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava.
Vimperk, Jihočeský kraj

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hofman Apartmány Šumava

Komfortně vybavené rodinné apartmány pro 4 až 6 osob ve výšce 900 m.n.m., uprostřed lesů a plání centrální vysoké Šumavy, na okraji příjemné horské obce Borová Lada.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Penzion Gabreta Borová Lada – stylové ubytování na Šumavě

Stylově zařízený penzion poskytuje apartmánové ubytování s wellness, bazénem a zázemím pro rodiny s dětmi v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj

Chalupa U Cupků

Celoroční ubytování na Kvildě v podkroví chalupy se 3 pokoji, pro skupinu 6 – 8 osob.
Kvilda, Jihočeský kraj

Wellness chata Kaštánek na Kvildě

Nová nadstandardně vybavená horská chata se nachází v nadmořské výšce 1040 m n.m. v centrální části Šumavy v malebné obci Kvilda. Objekt má základní kapacitu 8 lůžek,včetně přistýlek až 16 lůžek (se sousední chatou Rosnatka až 30 lůžek).
Kvilda, Jihočeský kraj