Úvod > Co chcete dělat? > Cesta Karla Havlíčka Borovského
Letní sporty

Cesta Karla Havlíčka Borovského

Turistická cesta Karla Havlíčka Borovského vede z Havlíčkova Brodu přes Přibyslav do Hlinska. Trasa měří 46,5 km a je schůdná pěšky i na krosovém kole.
Výchozím bodem trasy je Muzeum VysočinyHavlíčkově Brodě. Odtud pak cesta směřuje podél Sázavyželezničnímu mostu a dále polními a lesními cestami do městečka Pohled se zámkem. Pak se cesta opět proplétá okolo Sázavy, až ke kamennému mostu přes Borovský potok nebo okolo Růženiny štoly u meandru Sázavy. Podél železniční tratě pak cesta dojde do Přibyslavi.

Zdejší jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova připomíná skon husitského vůdce dne 11. října 1424. Havlíčkova trasa však pokračuje podél Doberského potoka a lipovou alejí až k Žižkově mohyle – ta stojí kousek od obce Žižkovo pole na údajném místě vojevůdcova skonu. Mohyla byla odhalena v roce 1874 při příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí. Husitský válečník zemřel „od hlízy“, což dnešní lékaři diagnostikovali jako veliký karbunkl (nežit), který Žižkovi způsobil otravu krve.
 
V Žižkově poli cesta zahýbá na polní cestu k Modlíkovskému potoku a odtud zamíří do Havlíčkové Borové. Zde najdete Havlíčkovo muzeum, které bylo zřízeno v jeho rodném domě. Trasa dále míří přes les k Ranským jezírkům, rybníku Řeka a do Krucemburku. Pdtud pokračuje polním a lesním terénem do Studnice a Hlinska, kde končí.

Ubytování a restaurace v okolí

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj
Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Pardubický kraj
Hotel Kocourkov

Hotel Kocourkov

Hlinsko, Pardubický kraj
Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj