Úvod > Co chcete dělat? > Bývalý zámeček Katzelsdorf
Památky

Bývalý zámeček Katzelsdorf

Dnes již zaniklý zámeček v Lednicko-valtickém areálu sloužil jak jako obydlí hajného i jako lovecký zámeček. Stavba vznikla v rámci krajinných a architektonických úprav na počátku 19. století. Zbořena byla v 50. letech minulého století.
Zámeček byl vystavěn jako součást lednicko-valtického areálu v letech 1805 – 1836. Jednalo se o empírovou stavbu tvořenou dvěma částmi – loveckým zámečkem a myslivnou s hodpodářskými budovami. Stavba byla zničena v 50. letech 20. století, protože ležela v těsné blízkosti hranic, roku 1956 navíc vyhořela.

Objekt se nachází nedaleko cesty Valtice – Katzelsdorf. Kolem bývalého zámečku ještě dnes rostou zbytky parkových dřevin.

Stavba, ze které dnes zbyly jen základy, se skládala ze dvou částí. Západní tvořila vlastní myslivna s obytnou a hospodářskou přízemní budovou. K ní se směrem k východu připojoval lovecký zámek klasicistního vzhledu. Po roce 1945 došlo ke konfiskaci lichtenštejnského majetku a zámeček přešel do vlastnictví státu. Objekt byl opraven po poškození během války a jako byt hajného sloužil až do roku 1953. Tehdy v souvislosti s budováním "Železné opony" byla hájovna zrušena a objekt byl změněn ve skladiště a seník. V  roce 1956 zámeček vyhořel a počátkem 60. let 20. století byl zcela zbořen. Nově má torzo status kulturní památky.