Bezdružice

Malé město obklopené krásnými lesy leží v poklidné krajině severozápadně od Plzně. Na výlet sem rádi jezdí hosté z blízkých Konstantinových Lázní, kdekdo také zná lanové centrum v Dolních Polžicích. Výlety do přírody si můžete zpestřit návštěvou několika romantických zřícenin.

Co musíte vidět v Bezdružicích

Vedle barokního zámku je nejvýznamnější dominantou městečka kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zámek na návrší nad náměstím, kde byly několik let vystavené skleněné plastiky, je pro veřejnost uzavřen, navštívit můžete jen restauraci. Jen zvenčí si prohlédnete také bývalou synagogu a barokní sýpku. V lesích západně od Bezdružic leží židovský hřbitov, založený kolem roku 1760. Nachází se na něm přes sto náhrobků a základy márnice.
 

Lokálka Pňovany–Bezdružice

Pro někoho romantika a tip na výlet, pro jiné každodenní cesta do práce, to je lokálka, která jezdí od hlavní plzeňské trati z Pňovan přes Konstantinovy Lázně do Bezdružic. Jezdí tu pravidelné i nostalgické vlaky, cyklisté mohou v turistické sezoně využívat přípojný cyklovůz. V budově historického drážního skladiště vedle staniční budovy v Bezdružicích sídlí malé Železniční muzeum, věnované historii železniční dopravy na Plzeňsku a samozřejmě i zdejší lokálce.
 

Sport, odpočinek a příroda

K výletům do okolí zve naučná stezka, vinoucí se údolím Úterského a Bezdružického potoka. K objevům lákají zříceniny středověkých hradů Falkenštejn a Švamberk.  Lákavým cílem je také Dvůr Krasíkov s penzionem, sýrárnou a mýdlárnou, můžete si také zajezdit na koni nebo se projet bryčkou.

Akce ve městě Bezdružice

Bezdružické parní léto 2024

I v letošním roce se chystá oblíbená akce Bezdružické parní léto.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bezdružicích

Původně gotický kostel přestavěn barokně v letech 1710-11 a po požáru v roce 1838 i empírově.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Bezdružice

Café Kryštof Harant

Eva Fichtlová v 19 letech v kufru auta emigrovala do Itálie. Pracovala v restauracích v Toskánsku a po návratu pomáhala italským firmám z gastra proniknout na český trh, pak ale kvůli mateřství emigrovala z Prahy na venkov, do domku v Dolních Polžicích.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Údolí Volavek – přírodní centrum

Přijďte si odpočinout do čisté, nedotčené přírody v přírodním centru Údolí Volavek.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem