Úvod > Aktuality > Bezdružické parní léto bude letos s motoráky
Zdroj foto: FB Plzeňská dráha
Zážitky

Bezdružické parní léto bude letos s motoráky

  • Vydáno14. července 2023
Na romantické trati západních Čech z Pňovan do Bezdružic, se o víkendu 15. a 16. července opět koná oblíbená akce všech milovníků nostalgických jízd "Bezdružické parní léto". Ačkoli letos parní vláčky z důvodu velkého rizika požáru nevyjedou, připraveny pro vás budou jízdy historickým motoráčkem, autobusem i výstava a kulturní program ve stanici Bezdružice.
Bezdružické parní létoCentrem veškerého dění je nádraží v Bezdružicích, kde se po celý den budou konat představení hudebních, divadelních a tanečních skupin. Malí i velcí se budou moci také povozit šlapací inspektorskou drezínou nebo navštívit výstavu o železnici. Nad zdárným průběhem akce Bezdružické parní léto budou dohlížet prvorepublikoví četníci.

Koncová stanice romantické lokálky z Pňovan u Plzně je tradičním centrem oblíbených akcí Bezdružického parního léta. Užijte si romantické cestování sto let starou lokálkou do kraje Kryštofa Haranta, na trati bez odpudivých protihlukových zdí a s motoráčkem ve kterém ještě jdou stáhnout okénka. Připraveny jsou vlaky s lokomotivami T 435.0145 a T 444.030 a historickými vozy řady Ci a Ce. Po oba dny odjíždí na vyjížďku z nádraží Bezdružice do Kokašic a zpět v 12:40,14:40 a 16:40. Délka vyjížďky je 40 minut. Dále v 10:00 odjíždí do Cebivi a zpět, délka vyjížďky 1 h a 45 minut. Cestou zastavují vlaky na všech zastávkách.

BezdružiceNa nádraží Bezdružice čeká příchozí nabitý kulturní program: například si vyzkoušíte drezíny na lidský pohon, k prohlédnutí zde bude i četnická pátrací stanice nebo výstava železničáře Bízka v historickém motoráčku Hurvínek. Nebude chybět ani pojízdné železniční muzeum Václava Simbartla nebo výstava historických železničních vozidel (a v sobotu i autoveteránů). Pro děti budou přichystané dílničky a divadlo Z bedy, dospělí si užijí vystoupení originální taneční skupiny Althea, Švejk band Milana Benedikta Karpíška a v neděli se mohou vydat na tradiční turistický pochod za dostavbu trati Bezdružice-Teplá: start je v 10:00 na nádraží Teplá, trasa měří cca 15 km. Cílem je nádraží v Bezdružicích.
Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Další aktuality

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
Plzeňský kraj | Památky

20 tipů na nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
Plzeňský kraj | Příroda

Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

V jižní části CHKO Český les objevíte pravý skvost – Capartické louky, jednu z nejcennějších lučních lokalit v Českém lese! Provede vás tudy krásná naučná stezka, která zájemcům přiblíží zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin. Na zvídavé malé i velké návštěvníky čekají herní prvky.
Plzeňský kraj | Příroda

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
Plzeňský kraj | Zážitky