Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Úterý

Úterý

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu a také jméno západočeského městečka, ležícího východně od Mariánských Lázní. Vypadá jako z pohádky: na náměstí dlážděném kočičími hlavami stojí renesanční radnice a hrázděné domy, opodál stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele s nezvyklým oválným půdorysem.

Úterý: město dávných zlatokopů a Zdivočelé země

Úterý založili zřejmě horníci, kteří v okolí těžili zlato. Díky jedinečné atmosféře domů s hrázděnými patry je mají rádi také filmaři; točily se tu například Zvony z rákosu či posmutnělá seriálová Zdivočelá země. Při návštěvě Úterý dnes již ani nepoznáte, že téměř polovina domů po pravé straně náměstí v létě 1998 do základů vyhořela. Za vidění stojí také dva barokní kostely: hřbitovní kostel sv. Václava a kostel sv. Jana Křtitele, postavený podle projektu Kryštofa Dienzenhofera.
 

Nejznámější úterský rodák založil Mariánské Lázně

Úetrý by mělo být povinnou zastávkou všech lázeňských hostů z Mariánských Lázní. Proč? V domě číslo 92 na náměstí se totiž narodil Kašpar Prokop Reitenberger (1779–1860), pozdější tepelský opatzakladatel Mariánských Lázní. Ostatně latinský nápis na podstavci jeho sochy u Zpívající fontány na mariánskolázeňské kolonádě dodnes hlásá, že „…včas rozpoznal léčivou sílu pramenů a zpřístupnil jejich používání pro nemocné a zaslouží si plným právem být oslavován jako zakladatel města“.
 

Putování údolím Úterského potoka

Okolí městečka Úterý je výzvou k objevování nového a nepoznaného pro ty, kteří se nebojí sejít z turistických značek a putovat na vlastní pěst. Ideálním místem pro takové putování je malebné údolí Úterského potoka; v okolí objevíte řady mlýnů, zříceninu hradu Falkenštejn i desítky bunkrů předválečného československého opevnění. Za vidění stojí také areál premonstrátského kláštera v Teplé s románsko-gotickým kostelem, vzácnou knihovnou, upravenou zahradou a klášterním hotelem.

Aktivity ve městě Úterý

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.
Úterý, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Úterý

Kostel je hlavní dominantou městečka Úterý. Součástí areálu je kromě kostela s pozůstatky opevnění a bývalým hřbitovem i barokní fara, kaple Úzkostí Páně u paty schodiště od severu a škola. Z někdejšího hřbitova se otevírají krásné výhledy na městečko.
Úterý, Plzeňský kraj

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.
Úterý, Plzeňský kraj

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.
Úterý, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Úterý

Zámek Vidžín

Zámek Vidžín nabízí ubytování v barokní budově a v chatkách určené pro dětské tábory a skupiny .
Úterý, Plzeňský kraj

Penzion U Derků v Úterý

Užít si neopakovatelnou atmosféru těsného propojení historií dýchajícího města s panenskou přírodou můžete v Penzionu U Derků, který nabízí příjemné a stylové ubytování v malebném městečku Úterý v západních Čechách.
Úterý, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku