Úvod > Co chcete dělat? > Kanovnické domy v Kroměříži
Památky

Kanovnické domy v Kroměříži

Barokní Kanovnické domy byly postaveny po roce 1693 na místě původní šatlavy a menších domků řemeslníků. Vzájemně propojené domy, patřící kapitule u svatého Mořice, dodnes náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže a jsou součástí městské památkové rezervace.
Soubor pěti bývalých kanovnických domů (čísla popisná 27 – 31) náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže. V současné době tu sídlí Základní umělecká škola Kroměříž, jejímž zřizovatelem je Zlínský kraj. Vybudovány byly na popud biskupa Karla Lichtenštejna z Kastelkornu biskupským architektem a inženýrem Pietrem Giovanni Tencallou.

Jde o barokní výstavbu z přelomu 17. a 18. století na místě drobných řemeslnických domků a staré obecní šatlavy. Je zde patrné odlišení uličních reprezentativních a skromnějších dvorních fasád. Ve druhé polovině 20. století byly jednotlivé budovy nešetrně zrekonstruovány. Byly vzájemně propojeny, vybudovala se dvorní přístavba, byl instalován výtah a došlo i na střešní okna, výměnu dveří a oken, a odstranění původní dlažby.

Ubytování a restaurace v okolí

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Kroměříž, Zlínský kraj
Pivovar Černý Orel

Pivovar Černý Orel

Kroměříž, Zlínský kraj
Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Kroměříž, Zlínský kraj