Úvod > Kalendář akcí > Trocnovské slavnosti v Borovanech

Trocnovské slavnosti v Borovanech

Kdy 19. září 2020 13:00 - 18:00 Historické a vojenské akce
Svoláváme všechny věrné husity na vozovou hradbu. Kdo máte husitské kostýmy můžete vyzkoušet, jak se taková vozová hradba bránila. Stejně tak všichni ostatní v kostýmech rozličných máte možnost vyzkoušet si jak se vozová hradba těžko dobývá.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a město Borovany pořádají pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské 7. ročník Trocnovských slavností. Akce se uskuteční v sobotu 19. září 2020 od 13:00 hodin do 18:00 hodin v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova.

Vstup je ZDARMA. Jako návštěvníci se můžete těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou Jana Žižky i u muzejní budovy.

Jak žili a bojovali husité, vám představí skupina historického šermu z Českých Budějovic – Fedrfechtýři. Připraven bude dobový středověký tábor a ležení se stany a k vidění např. zbraně, zbroj a další výstroj nebo polní kuchyně. Těšit se můžete rovněž na ukázky palných zbraní, střelbu z kanonu nebo šermířské souboje.

Milovníky dravců jistě potěší vystoupení společnosti Falconia, která dodnes udržuje sokolnické tradice a byla založena v roce 2009. Jejím posláním je důstojně reprezentovat české sokolnictví, být jeho historickou tváří, podílet se na propagaci sokolnictví v naší zemi i ve světě a úzce spolupracovat s Klubem sokolníků při ČMMJ. Na Trocnovských slavnostech konkrétně předvedou ukázky 6 dravců, s jezdcem na koni a loveckým psem. Sokolnictví provází lidstvo už více jak 4 000 let.

Malí i velcí návštěvníci si dále mohou vyzkoušet oblíbenou střelbu z luku a kuše pod odborným dohledem nebo na vlastní kůži zažít čtyři středověké hry. Obdivovat lze i ukázky dobývacích strojů uskupení Lucistnice.cz, jakými byly katapult nebo tzv. trebuchet.

Chybět nebude ani živá středověká hudba. Kapela Euphorica, která na slavnostech vystoupí, je unikátní seskupení muzikantů, kteří hrají po svém dobovou hudbu ze středověku a „world music“  jako jsou tradiční lidové písně Evropy.

Tradiční a oblíbená část akce je řemeslný jarmark s ukázkami lidových tvůrců. Těšit se můžete např. na výrobu dřevěných hraček a loutek, pletení proutěných košíků, ukázky podmalby na skle nebo kovářství.
Velkým lákadlem pro všechny milovníky husitství a Jana Žižky bude jistě návštěva známého českého historika Petra Čorneje, čerstvého nositele ceny Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.
 
Z dětského programu zaujme např. divadelní představení Divadla Studna – O Všudybylovi. "Rozprávkár" (pohádkář) je člověk, jenž má dar vyprávět pohádky. Třeba tu od Hrubína o čarodějnici z temného lesa, jež svou vychytralostí polapila do svých sítí chamtivého krále i s jeho zvědavou dcerou. Vše musí dát do pořádku posel z nebes – Všudybyl. Díky němu princezna zkrotí svou zvědavost, čarodějnice pozná, co je odpuštění a král pocítí lásku. A pokud dovolíte i vám "Pepíno pohádkář" pomůže leccos pochopit a pak se tomu třeba i zasmát.

Dále je pro děti připraven třeba následující program - vlastnoruční výroba odznaků, malování na obličej, házení míčků na cíl, omalovánky, chůdy, jízda na dřevěných konících s meči, výroba z přírodnin, hra Mlýn nebo výroba hliněných korálků.

Určitě nevynechejte ani venkovní naučnou stezku kolem trocnovského areálu, jež mapuje významné milníky husitství.

Po celou dobu trvání akce je pro návštěvníky zajištěno občerstvení, zdravotnická služba a parkování.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 9. 2020
10.10.
 Jitrnicobraní

Jitrnicobraní

Borovany, Jižní Čechy
10.7.
11.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2021

Borůvkobraní v Borovanech 2021

Borovany, Jižní Čechy
13.10.
Panama a Kostarika

Panama a Kostarika

Velešín, Jižní Čechy
15.6.
30.11.
Léto v Jižních Čechách - vouchery pro turisty

Léto v Jižních Čechách - vouchery pro turisty

České Budějovice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace na Vráži

Restaurace na Vráži

Trhové Sviny, Jižní Čechy
Penzion Hastrman v Doudlebech

Penzion Hastrman v Doudlebech

Doudleby, Jižní Čechy
Safari Resort

Safari Resort

Borovany, Jižní Čechy