Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Příroda
Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.
V Kolíně se na východní špici Kmochova ostrova nachází vyhlídka Maják. Je postavena v nadmořské výšce 194 metry a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 4 metry (8 metrů nad hladinou řeky) lze vystoupat po točitém schodišti. Vzhledem k umístění se z rozhledny nabízí pouze omezený výhled na poklidný tok řeky Labe, významnou technickou památku Masarykův most s hydroelektrárnoum Formánkovský a Podskalský mlýn a na zadní frontu domů historického jádra Kolína s postupně revitalizovaným zámkem.

Kmochův ostrov (rozloha cca 6 ha) nese svůj název až od roku 1932 a pojmenován byl tehdy na počest známého kolínského kapelníka Františka Kmocha, který má v centrální části ostrova i svůj pomník. Jedná se o jeden ze dvou labských ostrovů v Kolíně, který se původně nazýval Oběšenec. V 18. století na něm byla zřízena střelnice kolínských ostrostřelců, která zde fungovala až do roku 1864, než byla vojenská posádka přeložena do Hradce Králové. Ostrov se tehdy otevřel veřejnosti a kolínský Sokol (jeden z nejstarších v Čechách) zde již ve 2. polovině 19. století zřídil plovárnu, pořádal veřejná cvičení a od roku 1872 pravidelné promenádní koncerty. V roce 1908 vnikla krásná stylová dřevěná restaurace (nedochovala se, ale uvažuje se o jejím znovupostavení) a dřevěný altánek. U rozhledny Maják byla v roce 2015 na břehu Labe umístěna socha významného kolínského rodáka, slavného fotografa Josefa Sudka, který neopakovatelným způsobem fotografoval Kolín, jeho okolí a řeku Labe.

Ostrov je přístupný je ze strany od města (přímo od železniční zastávky Kolín zastávka) železnou lávkou a se zálabským břehem ho spojuje 159 metrů dlouhá visutá lávka.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 1. 2019
15.11.
10.2.
Josef Lada jak ho neznáte

Josef Lada jak ho neznáte

Kolín, Střední Čechy
11.5.
Jarní putování se sv. Jakubem

Jarní putování se sv. Jakubem

Hlízov, Střední Čechy
15.8.
18.8.
Tyjátrfest Kutná Hora 2019

Tyjátrfest Kutná Hora 2019

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Rabína

Restaurace U Rabína

Kolín, Střední Čechy
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Střední Čechy
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Střední Čechy