Úvod > Aktivity & akce > Akce > Ukliďme svět, ukliďme Česko - podzim 2018

Ukliďme svět, ukliďme Česko - podzim 2018

Kdy 15. září 2018 8:00 - 18:00 Festivaly
Na mnoha místech Česka v sobotu 15. září vypukne velký jarní úklid, jehož cílem je zničit černé skládky a nepořádek, který se v našich lesích, polích či obcích nahromadil. Zapojit se mohou všichni - školáci, důchodci, úředníci, děti, ekologové, pejskaři a mnoho dalších.
Novinkou roku 2018 je projekt Stromky pro potomky, v rámci kterého dostanou dobrovolníci možnost na uklizených lokalitách vysadit stromky s informací kdo a proč místo uklidil a stromek zasadil. Nákup stromků bude financován z úspory, kterou zákazníci společnosti E.ON docílí přechodem na elektronickou (a tím i ekologickou) fakturaci. Vysazovány budou ovocné stromy původních krajových odrůd "s příběhem", o něž se následně uklízející dobrovolníci budou starat a v budoucnu i symbolicky sklízet plody svého úsilí.

Sázení stromků proběhne v rámci podzimního úklidového dne, který bude v roce 2018 možná i významnějším, než tradiční jarní. Po celém světě totiž v sobotu 15. září proběhne pod hlavičkou iniciativy „Lets Do It!“ celosvětový úklidový den. K této akci se připojuje i Česká republika a už nyní se do úklidu přihlásilo víc jak 120 míst. Je to poprvé, kdy se podaří sjednotit dobrovolníky po celém světě k úklidu v jeden den. Do akce se zapojí dobrovolníci ve 150 zemích. Cílem je zapojit 5% světové populace, 380 milionů lidí. Je to největší dobrovolnická akce v historii.

Úklid vašeho města či lesa může zorganizovat kdokoli. Pouze se musí najít organizátor úklidu, který se nebojí vzít na sebe zodpovědnost, a je schopný zajistit hladký průběh celé akce od jejího naplánování až do úspěšného konce. Takovým organizátorem může být starosta, učitelka, vedoucí skautského oddílu, parta přátel a dalí. Důležité je vybrat termín a místo úklidu, zajistit svoz odpadu, účast na úklidu.

Dobrovolnická organizace Ukliďme svět, ukliďme Česko vám poradí, jak postupovat při přípravě úklidu, dá vám veškeré užitečné rady, návody a materiály, zajistí rukovice a pevné pytle na odpad, pomůže v komunikaci s úřady a hlavně dá o vaší akci vědět dobrovolníkům.

První ročník úklidové akce proběhl v roce 2014 a ještě v tomtéž roce získal ekologického oskara. Úklid se koná zpravidla na jaře a na podzim. V roce 2017 se uskutečnilo 2476 úklidů, akce se účastnilo více než 96 tisíc dobrovolníků, z toho více než 56 tisíc dětí. Uklizeno bylo přes 1500 tun odpadků.

Akce se koná na mnoha místech Česka, proto pokud vás zajímá, zda se i u vás bude uklízet, podívejte se na webové stránky městského či obecního úřadu.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 8. 2018

Ubytování a restaurace v okolí