Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Brněnská kolonie Nový dům
Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.
V roce 1928 se na brněnském výstavišti uskutečnila u příležitosti 10. výročí založení republiky Výstava soudobé kultury v Československu. Součástí tohoto rozsáhlého architektonického projektu byla i výstavní kolonie Nový dům v Brně-Žabovřeskách, kde vznikla podle návrhů předních domácích architektů skupina šestnácti malých rodinných domů.
 
Autoři se zde snažili navrhnout funkcionalistické domy s úspornými dispozicemi, časté je využití jednoramenného schodiště a obytné terasy. Hlavním typem je úsporný řadový dům. Většina bytů je vybavena typovým vestavěným nábytkem Jana Vaňka a jeho Bytové společnosti Standart. Výstava byla tehdy významným experimentem a vzbudila nemalý ohlas.

Bohuslav Fuchs v kolonii navrhl řadový trojdům s železobetonovou skeletovou konstrukcí využívající prefabrikáty. S podobným typem domu přišel i Jaroslav Grunt a Jan Víšek. Arnošt Wiesner, zastoupený dvojdomem, propojil přes zvýšenou terasu byt se zahradou, což pro něj tehdy bylo charakteristické. Izolovaným a dispozičně výborně řešeným domem se představil nejstarší zde zastoupený architekt, prof. Jaroslav Syřiště. Ani zde nevynechal svůj oblíbený motiv – formální cihelný pruh přes průčelí. Velmi zajímavé a tehdy až šokující bylo řešení dvou řadových domů nejmladších účastníků výstavy, Hugo Foltýna a Miroslava Putny. Ti se nechali jak v exteriéru, tak i v interiéru inspirovat Le Corbusierem. Náročnější vilu, ve které nechyběla ani rozsáhá obytná místnost se zimní zahradou a terasou, navrhl Jiří Kroha a posledním vystavujícím byl pražský architekt Josef Štěpánek.
 

Moderní úsporné individuální bydlení pro střední vrstvu

Kolonie navazovala na jiné podobné evropské projekty, z nichž k nejvýznamnějším patří stuttgartská kolonie Weissenhofsiedlung, zbudovaná podle urbanistického návrhu Ludwiga Miese van der Rohe v rámci výstavy Die Wohnung v roce 1927. Brněnská varianta iniciovaná soukromými staviteli Čeňkem Rullerem a Františkem Uherkou a podpořená Svazem československého díla měla prezentovat moderní úsporné individuální bydlení pro střední vrstvu, s předem zadanou výškou a kubickým tvarem domů. Na vybraném pozemku pod Wilsonovým lesem stanovili Bohuslav Fuchs a Jaroslav Grunt, na základě půdorysů domů dodaných devíti architekty, rozvržení a parcelaci území. Domy byly rozmístěny volně po obvodu klínovitého pozemku s vnitřní společnou parkovou plochou, která je dnes rozdělena na soukromé oplocené zahrádky.

Malé rodinné domy s prostorově omezenou dispozicí, určené pro mladé rodiny, byly za socialismu využívány jako vícegenerační, což vedlo k řadě přestaveb a výrazných zásahů do původní koncepce staveb. Velkou roli sehrála také dosud neexistující památková ochrana objektů i urbanistického celku kolonie. V dnešní době je proto její podoba zcela změněna a jednotlivé domy se již dají jen těžko rozpoznat.

Brno předměstí Vídně

Nejnovější stálá expozice Moravské galerie v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Zazvonil zvonec a pohádky je konec aneb loučení s květinovou výstavou ve vile Stiassni

Rozlučte se s námi s květinami.
Brno, Jihomoravský kraj

Věra Běhalová 101

Výstava připomíná dnes poněkud opomíjenou osobnost historičky umění Věry Běhalové, která zásadním způsobem přispěla k poznání a interpretaci díla brněnského architekta Adolfa Loose a zasloužila se o záchranu plzeňských interiérů tohoto světového tvůrce.
Brno, Jihomoravský kraj

Výstava květinových aranžmá – Květiny pro Suzanne

Květinová výstava je nedílnou součástí prohlídkové trasy vily.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.
Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj

Tenis pro děti v Brně – Žabovřeskách

Tenis je populární sport. V tenisové škole 2 Trenéři nebo na tenisových táborech naučí děti jak si tento báječný a elegantní sport užít. Své ratolesti můžete přihlásit na individuální nebo skupinové lekce.
Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol Brno

Přijdi si vypůjčit festku a užívej cool prázdninové vyjíždky po Brně. S festkou se vracíš k základům cyklistky, vyzkoušej kolo s pevným převodem, furšlap a nebo brzdou na noze. Festka je nezapomenutelný zážitek.
Brno, Jihomoravský kraj

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Qb coffee roasters

Pražírna výběrové kávy s espresso barem
Brno-Jundrov, Jihomoravský kraj

Red Piranha Café

Nárožní kavárna brněnských Žabovřeskách si přímo říká o osobní neformální pracovní snídani mimo centrum. Zkušený tým pekařek, cukrářek a kuchařek se tu o vás postará s mateřskou péčí.
Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj

Bistro Red Piranha

Tenhle podnik chcete mít u sebe v ulici, fakt! Není thajský, jak si mnozí myslí. Dámský gang okolo Gabriely Rudolfsson a Lucie Poledníčkové připravuje jedno asijské jídlo denně – a ano, nejvíc tady opravdu frčí pad thai a tom yum polévka, ale každý den mají druhé „normální“ jídlo,
Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Především je ale životaschopným počinem studia RAW architektů Rusína a Wahly, kteří vytvořili výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu.
Brno, Jihomoravský kraj