Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Tisíce světel rozsvítím: koncert k poctě Jana Palacha
Hudební a divadelní akce

Tisíce světel rozsvítím: koncert k poctě Jana Palacha

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Zveme Vás na slavnostní koncert, který v rámci Palachova týdne pořádají Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se studentským spolkem Agora a Studentskou radou Filozofické fakulty. Koncert se uskuteční 22. ledna 2019 v 19:30 v Rudolfinu pod taktovkou Víta Novotného.
Program koncertu:
Ēriks Ešenvalds (nar. 1977): Stars
české středověké zpěvy ke cti sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha
Petr Eben (1928–2007): Dominica de Passione (ze skladby Suita liturgica)
varhanní improvizace na nápěv písně Svatý Václave
Jan Hanuš (1915–2004): Poselství. Svědectví o smrti Jana Palacha
Alfred Schnittke (1934–1998): Три хора для смешанного хора (Tři zpěvy pro smíšený sbor)
Paul Simon (nar. 1941), úpr. Ben Bram: Bridge Over Troubled Water
Antonín Dvořák (1841–1904): Hospodine, pomiluj ny (z oratoria Svatá Ludmila)

Příběh Hanušova Poselství
Výjimečný čin Jana Palacha, ke kterému se dvacetiletý student Filozofické fakulty UK odhodlal 16. ledna 1969, se stal a stále stává inspirací pro řadu činů dalších. V roce 1969 stranou nezůstali ani čeští skladatelé a v té době tak vznikla řada písní, komorních i vokálně-instrumentálních děl, které na Palachovu smrt a její společenské i politické okolnosti reagovala. I tato díla se tak dostala do víru událostí, která přelom 60. a 70. léta v tehdejším Československu charakterizují. Nejinak tomu bylo i s vokálním triptychem Poselství, dílem pozoruhodného českého skladatele Jana Hanuše a básníka Kamila Bednáře.

Jan Hanuš psal Poselství od dubna do srpna 1969 a dílo se navzdory postupující “normalizaci” dočkalo i své premiéry: poprvé – a doposud naposledy – bylo provedeno symbolicky téměř přesně rok po Palachově pohřbu, dne 26. ledna 1970 v Rudolfinu (tehdy zvaném Dům umělců). Na tomto koncertě vznikla nahrávka díla, která byla uložena v archivu Československého rozhlasu. A odtud pak byla – nepříliš překvapivě vzhledem k obecně známému vývoji událostí – v následujících letech smazána. Od té doby Poselství nezaznělo ani jednou.

Blížící se výročí 50 let od lednových událostí 1969 nabízí jedinečnou možnost toto osobní “svědectví o smrti Jana Palacha”, jak zní podtitul Hanušova díla, znovu připomenout. Znovu – a vlastně poprvé: Vzhledem k politické situaci na začátku roku 1970 došlo k provedení Poselství jen za cenu zamlčení explicitních odkazů na Palachovo jméno, které se v textové předloze objevují.

Chystané provedení – na stejném místě jako v roce 1970 – tak bude vlastně premiérou původně zamýšleného díla. A zároveň výzvou pro nás všechny znovu si připomenout nadčasový Janův odkaz zformulovaný jím samotným pár hodin před smrtí: “člověk by měl bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí”. Každý ve svém životě, svými prostředky a ve shodě se svým svědomím.

Provozovatel

Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Alšovo nábřeží 12
Rudolfinum
118 36 Praha 1
Email:
petr.kukal@ff.cun...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://palach201...
GPS:
50,090172 14,415219
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

Herní hudba v Rudolfinu – Gamess Filmovou filharmonií

Čtvrté pokračování koncertu herní hudby GAMES (27. 4.) přinese jak hudbu z hitů českého videoherního průmyslu Mafia a Kingdom Come: Deliverance, tak světových titulů League of Legends, Diablo nebo The Elder Scrolls. Koncertem diváky provede legenda herní žurnalistiky Mikoláš Tuček.
Praha 1, Praha

Suk–Dvořák–Martinů

Dirigent Petr Altrichter uvede s rozhlasovými symfoniky program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-žák. Josef Suk, jehož brilantní Fantastické scherzo vyslechneme úvodem, byl žákem
Praha, Praha

Finále soutěže: lesní roh

Chuhei Iwasaki - dirigent.
Praha 1, Praha

75 let soutěže Pražského jara

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v roce 2024 oslaví 75. ročník. Během tři čtvrtě století existence stála na počátku hvězdné dráhy mnoha domácích i zahraničních hudebníků. Ti teď do Prahy znovu zavítají z různých koutů světa, aby společně vystoupili na mimořádném slavnostním koncertě.
Praha 1, Praha

Láska a život ženy

Miah Persson – soprán, Malcolm Martineau – klavír.
Praha 1, Praha

Collegium Vocale Gent 

Belgický soubor Collegium Vocale Gent je ikonou historicky poučené interpretace.
Praha 1, Praha

Debut Pražského jara

Debut Pražského jara je věnován nejslibnějším mladým dirigentům, jejichž talent, kvality a umělecký potenciál jsou velkým příslibem do budoucna. V roce 2024 na festivalu poprvé vystoupí Jiří Habart, laureát prestižní britské soutěže Donatella Flick Competition.
Praha 1, Praha

Kryštofovy svatyně

Mikko Franck, představitel nesmírně silné finské dirigentské školy. Program propojí díla francouzských klasiků se světovou premiérou skladby Kryštofa Mařatky. V Paříži a v Praze žijící český skladatel ji napsal inspirován pravěkými jeskynními malbami pro houslistu Amauryho Coeytauxe.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v druhé polovině roku 2024.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha