Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pozorování oblohy ve Štefánikově hvězdárně na Petříně a v Ďáblické hvězdárně

Pozorování oblohy ve Štefánikově hvězdárně na Petříně a v Ďáblické hvězdárně

Kdy 1. listopad 2018 - 30. listopad 2018 Výstavy
Baví vás pozorovat oblohu, hledat souhvězdí, hvězdy a planety? Pak přijďte v září do Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice v Praze, kde můžete sledovat oblohu. Podmínkou pozorování je pokud možno obloha bez mraků, při nepříznivém počasí se koná prohlídka přístrojového vybavení hvězdáren.
Měsíc: od 13. do 24. listopadu. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 15. listopadu, kdy nastává první čtvrt, úplněk nastává 23. 11.
Planety: Z planet bude na večerní obloze zářit Mars, Saturn budeme moci pozorovat na začátku měsíce nízko nad jihozápadním obzorem.
Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat např. dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M 15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa a známé otevřené hvězdokupy najdeme v souhvězdích Býka a Persea. Zajímavý pohled je na prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.
Slunce: na denní obloze - sluneční skvrny, protuberance

Navštivte Štefánikovu hvězdárnu a Ďáblickou hvězdárnu.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 10. 2018

Ubytování a restaurace v okolí