Úvod > Co chcete dělat? > Les vzpomínek – první český přírodní hřbitov
Příroda

Les vzpomínek – první český přírodní hřbitov

Les vzpomínek je prostorem, kde se snoubí úcta k zemřelým s úctou k přírodě. Je utvářen jako místo přívětivé k přírodě i k proměňujícím se potřebám pozůstalých. V Lese vzpomínek nenarazíte na žádné náhrobky, místo nich jsou zde vzrostlé památeční stromy – javory, lípy či třeba ptačí třešně.
V názvu Les vzpomínek se odráží vzájemné provázání přírodního a kulturního prostoru – prolínání místa a vzpomínek. Přírodní a kulturní vrstva se na přírodním hřbitově vzájemně podporují. Prostředí lesa podporuje rozloučení i vzpomínání a naopak naše úcta k zemřelým chrání les.

V Lese vzpomínek se pozůstalým i jiným návštěvíkům otevírá přirozený a klidný prostor pro setkání se smrtí i pozdější cestu zármutkem. V přírodě můžeme nahlédnout smrt vlídnějšíma očima, potkáváme ji jako přirozenou součást života. Smrt je také nedílnou součástí přírodních cyklů, dovoluje odejít tomu, co je staré, unavené či nemocné a uvolňuje tak místo novému životu. Při pozorování přírody tak zjistíme, že smrt nepřináší jen bolest a ztrátu, ale je ve své podstatě i očišťujícím principem, který dovoluje proměnu a obnovu.

Les vzpomínek je i prostorem pro umění, které nám pomáhá vyrovnat se s tématy spjatými se smrtí. Přírodní prostředí lesa samo o sobě vybízí k zastavení a ztišení, dovoluje nám vystoupit z rychlého životního tempa a klidně pozorovat přírodní proměny. Budou zde vznikat land-artová umělecká díla z přírodních materiálů, která se v průběhu ročních období proměňují a zanikají. A tak se Les vzpomínek stane lesní galerií, která v nás nenásilně rozvíjí “umění ztrácet” – umění přijmout pomíjivost, rozpoznat konečnost a vzácnost života i umění nechat věci odejít.

K tvorbě jsou zváni umělci, pozůstalí i běžní návštěvníci Lesa vzpomínek – s vědomím, že společně vytváříme prostor, který nám všem pomáhá vyrovnávat se se ztrátami, které nás potkávají a proměňují.

Ústředním dílem a hlavním architektonickým prvkem tohoto prostoru je „Skořápka“, objekt z pískovce s mělkou prohlubní pro vodu, u které se pozůstalí mohou setkávat při obřadech posledního rozloučení či v čase Dušiček a pokládat na vodní hladinu svíčky. Vodní hladina v sobě také zrcadlí nebe a koruny stromů, čímž pozvedá pohled pozůstalých vzhůru.

Lesem vzpomínek se můžete s námi projít v rámci pravidelních prohlídek, které jsou dobrou příležitostí dozvědet se více o filozofii Lesa vzpomínek a jeho fungování. Lesem vzpomínek vás provedou jeho zakladatelky a správkyně z občanského sdružení Ke kořenům, které vám rády zodpoví veškeré vaše otázky. Prohlídky se konají v sobotu odpoledne přibližně dvakrát za měsíc. Provázení začínáme setkáním u vchodu do Lesa vzpomínek, který se nachází v areálu Ďáblického hřbitova, asi 100 metrů od hlavní brány.
Zobrazit více

Provozovatel

Hřbitovní správa Ďáblice

Ďáblická 564/2a
182 00 Praha
Tel.:
+420 774 871 226
Email:
blanka.dobesova@k...
WWW:
www.lesvzpominek.cz
GPS:
50,133532 14,478729
 
Region:
Praha
 

Časová náročnost

2,0 hodiny