Úvod > Co chcete dělat? > Tichá kavárna – pražská kavárna s neslyšící obsluhou
Gurmánská turistika

Tichá kavárna – pražská kavárna s neslyšící obsluhou

Tichá kavárna je první pražskou kavárnou, kde pracuje neslyšící obsluha. Kavárnu naleznete na Praze 8 – Kobylisích. Nabízí vám příjemné posezení v nekuřáckém a bezbariérovém prostředí, jehož součástí je také dětský koutek.
V kavárně vaří výbornou kávu, čokoládu a jednou ze specialit podniku jsou sladké a slané palačinky. Zajímavá je také komunikace s neslyšícími – po příchodu dostanete zeleno-červený válec a objednávkový list, ve kterém si nejdříve přečtete instrukce. Pokud dáte válec zelenou částí nahoru, je to pokyn pro servírku, aby k vám přišla a vy jste si mohli objednat. Až budete mít jídlo a nebude chtít být rušeni, dáte válec do vodorovné polohy. A jakmile budete chtít platit, válec dáte červenou částí nahoru. Tento důmyslný systém ulehčuje neslyšící obsluze komunikaci se zákazníky, ale jistě by se uplatnil i v běžných kavárnách a restauracích, kde si občas zákazník připadá jako vzduch.

Kavárna představuje prostor, kde mohou neslyšící pracovat a ukázat svému okolí, že i v tak náročném oboru, jakým je pohostinství, se mohou dobře uplatnit. Kavárna slouží rovněž jako tréninkové prostředí a nabízí podporu studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky. Za dobu své existence se Tichá kavárna stala příjemným místem pro setkávání obou světů – slyšících a neslyšících. Neslyšící si zde mohou objednat ve svém mateřském jazyce, tedy jazyce znakovém, potkat se s přáteli, aby se s nimi zastavili na „kus řeči“ nad šálkem dobré kávy. Slyšící veřejnosti zas kavárna nabízí útočiště před hlučným světem venku a přibližuje jim život neslyšících, jejich kulturu a znakový jazyk. Nahlédnutí do světa neslyšících jim přináší nové zkušenosti a zážitky.

Tichá kavárna se nachází cca 200 m po pěší zóně od zastávky MHD Ládví (metro, bus nebo tramvaj) směrem k Ďáblickému háji. Pokud pojedete autem, je možnost veřejného parkování přímo v prostoru za kavárnou v ulici Hlaváčova.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí