Úvod > Aktivity & akce > Akce > Podyjí v proměnách času

Podyjí v proměnách času

Kdy 18. leden 2018 - 25. březen 2018 Výstavy
Znojmo bez přehrady, Gránické údolí bez stromů nebo okolí vesnic bez velkých lánů. Nová výstava Podyjí v proměnách času ve znojemském Domě Umění zavede návštěvníky na téměř čtyřicet konkrétních míst a ukáže, jak se za posledních sto let změnily. Zájemcům se otevře 18. ledna 2018.
Výstava je rozdělená do několika témat. Lidé tak budou moci na historických a současných fotografiích pozorovat proměnu Znojma a okolních obcí, údolí řeky Dyje nebo historických památek či státní hranice. Cílem výstavy bylo vizuálně zdokumentovat a porovnat jedno místo s delším časovým odstupem. Každou lokalitu tak ukazuje historická fotografie, pohlednice nebo obraz a zároveň co nejpodobnější fotografické zachycení ze současnosti. 

Část historických pohlednic a snímků na výstavu poskytli soukromí sběratelé, fotografové a některé instituce. Část autoři expozice nalezli ve sbírkách Jihomoravského muzea, které letos oslaví 140 let své existence. Současnou podobu míst zdokumentoval fotograf Petr Lazárek ze Správy Národního parku Podyjí. Některá místa se změnila k nepoznání, některá jen v drobnostech. Na snímcích je ale dobře vidět, jak jsme v posledním staletí přistupovali ke svému okolí i jak jej měnily dějiny.

Výstavu Podyjí v proměnách času společně připravili Jihomoravské muzeum ve Znojmě a Správa Národního parku Podyjí.  Otevře ji 18. ledna přednáška biologa Martina Škorpíka právě o proměnách krajiny Podyjí. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 25. března 2018. Výstava vychází ze stejnojmenné připravované knihy srovnávacích fotografií. Její příprava trvala tři roky a Správa Národního parku Podyjí ji vydá v únoru.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 1. 2018
1.2.
17.3.
Svět kostiček v Jihomoravském muzeum ve Znojmě

Svět kostiček v Jihomoravském muzeum ve Znojmě

Znojmo, Jižní Morava
25.1.
7.4.
Rockování v mázhasu Domu umění

Rockování v mázhasu Domu umění

Znojmo, Jižní Morava
8.6.
Pivní slavnosti Znojmo 2019

Pivní slavnosti Znojmo 2019

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí