Úvod > Kalendář akcí > Světový den vody 2019 v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR
Světový den vody 2019 v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR
">
21.3.
22.3.
+ Přidat foto

Světový den vody 2019 v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR

Kdy 21. březen 2019 - 22. březen 2019 Společenské akce
Voda představuje obrovské bohatství, které nám naše planeta poskytuje. Každoročně si proto 22. března připomínáme její význam pro lidstvo. Do oslav Světového dne vody se v letošním roce zapojí i Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i.
Úprava pitné vody naživo - exkurze v laboratořích úpravy vody ÚH
Kdy?  21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00

Než si doma natočíme sklenici pitné vody, projde voda složitým procesem úpravy, který ji zbaví nežádoucích příměsí a zajistí její zdravotní nezávadnost. Složitost procesu úpravy závisí na znečištění zdroje vody. Proč někdy stačí vodu jen přefiltrovat a jindy je třeba nasadit celý "arzenál" chemických látek a fyzikálních procesů? Navštivte laboratoře Ústavu pro hydrodynamiku, kde vám ukážeme „výrobu“ pitné vody v laboratorním měřítku. Seznámíme vás s různými způsoby odstraňování nežádoucích látek, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony. Pomocí modelu úpravny vody a dalších názorných ukázek vám vysvětlíme principy jednotlivých procesů využívaných na úpravnách vody. Dozvíte se, co je koagulace, flokulace, sedimentace, filtrace nebo adsorpce, a jak s využitím těchto procesů dokážeme ze znečištěné vody udělat pitnou.

Na pár minut hydrologem – exkurze a workshop v laboratořích hydrologie ÚH
Kdy?  21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00

Přirozený koloběh vody v přírodě člověka zajímá již tisíce let. Současné změny klimatu a využívání krajiny tento koloběh významně ovlivňují. Chcete se dozvědět, jak je možné tyto budoucí změny předvídat? Jak se běžně odhaduje, kolik vody z deště odteče a kolik jí krajina zachytí? Může se člověk na nastávající změny připravit? Nahlédněte do útrob hydrologického modelu a vyzkoušejte si sestavit svůj vlastní.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2019

Ubytování a restaurace v okolí