Úvod > Kalendář akcí > Sázavský klášter – výstava fotografií
Sázavský klášter – výstava fotografií
">
5.7.
31.8.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Sázavský klášter – výstava fotografií

  • 5. červenec 2021 10:0031. srpen 2021 17:00
CWAKY.

V prostorách Sázavského kláštera Vás až do konce prázdnin v návštěvní a otevírací době, tj. zpravidla úterky až pátky (vyjma středy 7. 7. 2021) zveme na setkání 

s  fotografiemi Lubomíra Pavelčáka, který si kvůli svému handicapu s nadsázkou říká „ Lichoočko“.

Žije v Ostravě a není profesionálním fotografem. Je člověkem, který se na svých fotografiích, i přes to, že skoro nevidí, pokouší zachytit svět kolem sebe a ukázat ostatním své vnímání. „Neuměl jsem vysvětlit, jakým způsobem vidím a vnímám svět. Až jednoho dne mně napadlo sundat své brýle z nosu a „cvakat“ svět přes vlastní brýle…“ objasňuje Lubomír Pavelčák důvody svých fotografických začátků.

Se zrakovým handicapem se potýká již od svého dětství. Fotoaparát začal používat jako nutnost, když si potřeboval přiblížit nebo si nafotit například jízdní řád, trasu, cenu nebo popis zboží v obchodě. Nyní se fotoaparát stal jeho neoddělitelnou součástí. Svým fotografiím říká „cwaky“. A i přes skutečnost, že vidí opravdu velmi rozmazaně, dokáže fotit krásné a velmi neobvyklé fotografie. Jeho typickým rukopisem jsou takzvané „brýlovky“, které vytváří skrz své brýle. Jejich vznik měl za úkol osvětlit přátelům a rodině, jak se vlastně dívá na svět.

Svými díly zaujal v poslední době i odborné poroty různých soutěží. Za své „cwaky“ získal například Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje a také zvítězil v soutěži Vládního výboru pro postižené občany – Život bez bariér.

Přes nepřízeň osudu žije aktivním životem. Coby zapálený cestovatel fotografie pořizuje nejen u nás, ale i na svých toulkách v zahraničí, pravidelně vystavuje a publikuje.

Zahraniční země navštěvuje také s kapelami Ostband a R-Company, ve kterých hraje na baskytaru.

Přestože byly Lubomírovi na začátku rozdány nepříznivé karty, hraje s nimi skvěle a jeho pozitivní přístup může být inspirací pro nás všechny.

Výstavu pořádá Sdružení nevidomých a slabozrakých ve spolupráci s Národním památkovým ústavem – Klášter Sázava

      

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sázava v městečku Sázava

Hotel Sázava v městečku Sázava

Sázava, Střední Čechy
Hostinec Za Vodou v Sázavě

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Sázava, Střední Čechy
Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Vlkančice, Střední Čechy