!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Oslavte třicáté výročí sametové revoluce pochodem Prahou
Kultura

Oslavte třicáté výročí sametové revoluce pochodem Prahou

Vydáno 15. listopadu 2019
Organizátoři satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii průvod čtrnácti skupin tvořených zejména studenty ve spolupráci s neziskovkami a jejich klienty. Motto letošního ročníku zní "Ulítli ti včele?! Průvod nadrozměrných masek inspirovaný basilejským karnevalem Fasnacht vyrazí ve 14:30 z Kampy, projde Karlovým mostem, Národní třídou, Staroměstské náměstí, až doputuje do Kampusu Hybernská.

Ulítli ti včele?!

Sametový průvodVčelaříte už 30 let a najednou koukáte, jako by nám uletěly včele? Nestačíte se divit vývoji na domácí politické scéně a říkáte si: Ulítli ti v čele? Nebo máte nad hlavu vlastních starostí a raději hrajete mrtvého brouka? Máme pro vás dobrou zprávu – svoje včele najdete 17. listopadu v čele průvodu Sametové posvícení. Jsou ozbrojeny satirickými žihadly a jejich trubci dují z plna hrdla do trumpet.

Můžete se těšit na 14 témat zpracovaných klikami, které letos tvoří především studenti, ale také různé občanské iniciativy, výtvarníci, hudebníci a pohyboví umělci, děti z dětských domovů i lidé bez domova.
 

Trasa karnevalového průvodu 17. 11. 2019

Sametové posvíceníPrůvod bude slavnostně zahájen ve 14:00 hodin na Kampě mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Festival svobody) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí. v 17:15 se průvod odebere do Kampusu Hybernská.

Cestou se bude rozdávat „průvodce průvodem“ a prodávat letošní plakety – jejich koupí podpoříte dobrou věc!
 

Inspirace – basilejská Fasnacht

Sametové posvíceníOrganizátory před několika lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy. Fasnacht trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí. Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost.

Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí. Sametové posvícení oživí letos veřejný prostor již 7. ročníkem.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Most Legií - novobarokně secesní most

Most Legií - novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.