Úvod > Kalendář akcí > Pozorování oblohy ve Štefánikově hvězdárně na Petříně a v Ďáblické hvězdárně

Pozorování oblohy ve Štefánikově hvězdárně na Petříně a v Ďáblické hvězdárně

Kdy 1. květen 2019 - 31. květen 2019 Výstavy
Baví vás pozorovat oblohu, hledat souhvězdí, hvězdy a planety? Pak přijďte do Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice v Praze, kde můžete sledovat oblohu. Podmínkou pozorování je pokud možno obloha bez mraků, při nepříznivém počasí se koná prohlídka přístrojového vybavení hvězdáren.
Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 7. do 18. května. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 12. května, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 18. května), vynikne plastičnost měsíčního povrchu. Planety: Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Mars.

Zajímavé objekty: Objekty hvězdného vesmíru lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Za zmínku stojí například dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře nebo dvojhvězda Mizar a Alcor v souhvězdí Velké medvědice, která je v květnu večer přímo v nadhlavníku. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny či Honicích psů.

Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 4. 2019