Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídky zvonice na Svaté Hoře
Svatá Hora – zvonice
"> Svatá Hora – zvonice "> Svatá Hora – zvonice "> Svatá Hora – zvonice "> Svatá Hora – zvonice "> Svatá Hora "> Svatá Hora – bazilika
Přidat foto
Památky

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Říká se, že kostel bez zvonů je jako tělo bez duše. Ty svatohorské navíc doplňuje slavná zvonkohra, která se rozeznívá před každou lichou hodinou a před polednem. Navštivte zvonici a užijte si jedinečný výhled na Příbram.
Přijďte na prohlídku neobvyklých prostor na Svatou Horu! Pro rezervaci termínu se na nás obraťe – provádíme i v zimním období.

Ambity
Máloco je pro Svatou Horu tak charakteristické, jako její ambity. Ty tvoří obdélník a byly vystavěny v letech 1659–1670 podle návrhu stavitele Carla Luraga. Na severní a jižní straně mají po devíti, na východní a západní po sedmi klenebních polích. Nároží ambitů uzavírají osmiboké kaple.

Zvonice
Zvonice je umístěna v nízké věži s báňovitou, mědí krytou střechou. Ve zvonici je zavěšeno osm zvonů. Pět z nich se používá ke zvonění. Tři zvony jsou nevýkyvné a spolu s ostatními pěti tvoří zvonkovou hru, která hraje každou lichou hodinu, tři minuty před odbitím celé hodiny, refrén Svatohorského Zdrávasu "Buď nám milostivá, oroduj za nás, ó Panno Maria". Zvony pocházejí z let 1934 a 1935 ze zvonařské dílny Rudolfa Pernera. Největší a nejtěžší ze zvonů, zvaný Maria, váží 2346 kilogramů.

Dušičková kaple
Malá osmiboká kaple pod zvonicí, zvaná Dušičková, je zasvěcená Panně Marii Pomocnici duší v očistci. Obrazy na stropě jsou přes mnohé restaurátorské zásahy jedny z mála původně raně barokních, u nichž je ještě patrné autorství Christiana Dittmanna. Dveře umístěné nalevo od oltáře vedou na zvonici.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj