!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu
Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

  • Vydáno17. listopadu 2021
Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 18. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Lanýž na trhuLetošní lanýžová degustace se uskuteční ve čtvrtek 18. listopadu 2021 v zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna, která se jako jedna z prvních začala ve Zlínském kraji zaměřovat na zážitkovou gastronomii.

Bílé lanýže se vyskytují jen na několika místech na světě, nejhojněji právě v Piemontu, kde jsou díky příznivým přírodním podmínkám podle znalců také nejchutnější. Rostou pod zemí a dají se nalézt jen po čichu, k čemuž zdejší hledači využívají speciálně cvičené psy. Bílé, ale i černé lanýže, jež se v piemontských lesích rovněž vyskytují, pak vozí na trh v Albě. Bílý lanýž má specifickou pronikavou vůni a chuť. Do pokrmů se přidává v malém množství, nejčastěji do těstovin zvaných tajarin, syrový a strouhaný na tenké plátky.
 

Lanýže hledají prasata i psi

Lanýž jídloMenu Noci bílých lanýžů představí typické pokrmy a speciality kuchyně Piemontu a může být dotvořeno či upraveno v inspiraci na suroviny, které kuchaři na trzích vyberou a nakoupí. Ve čtvrtek 18. listopadu se hosté hotelu Lanterna mohou těšit například na tataráček z telecího masa, lanýžový krém s nakládanými hříbky či pomalu pečený jelení hřbet, vše dochucené právě lanýži. Nebude chybět ani lanýžová zmrzlina.
 
Prase hledá lanýžePrávě podzim je obdobím, kdy bílé lanýže, označované za nejdražší kuchařskou surovinu světa, dorůstají. Tuto houbu nelze vypěstovat uměle, roste pouze pod zemí a dá se najít prakticky jen po čichu, k čemuž se využívají speciálně cvičená prasata i psi.

Cena za bílé lanýže se pohybuje od 100 do 130 tisíc korun za kilogram. Lanýž by se měl zkonzumovat do deseti dnů od vyjmutí ze země. Kuchaři proto mají se vzácným nákladem naspěch. Hosté za menu s víny zaplatí 3 990 Kč. Mohou také využít zvýhodněný balíček s ubytováním na jednu noc ve Spa hotelu Lanterna a neomezeným vstupem do spa za cenu od 5 490 Kč.
 

Nestihli jste lanýže? Ochutnejte pokrmy ze stařeného masa!

stařené masoNoc bílých lanýžů je pro letošní rok sice vyprodaná, ale gurmánům se nabízí jiná možnost, jak si ve Velkých Karlovicích užít volno a pochutnat si na speciálních delikatesách. V hotelu Lanterna se podávají pokrmy z tzv. stařeného masa. Ty se pomalu, ale jistě stávají velkým hitem mezi gurmány. Ve Velkých Karlovicích si můžete dopřát zážitek ze stařeného hovězího a vepřového masa, které díky procesu zrání získává jedinečné chuťové vlastnosti. 

Jak známo, již naši předkové využívali metodu staření masa: nechávali ho dozrát ve vhodných klimatických podmínkách (v dobách dávno minulých ho například ukládali do solných jeskyní). Díky dnešním moderním technologiím, které reprezentuje například lednice Dry Ager, je možné toto klima napodobit a přinést tak stařené maso i do nabídky restaurací. Prozatím můžete speciality ze stařeného masa ochutnat jen v několika podnicích u nás. Ve Spa hotelu Lanterna pro vás kuchaři staří maso z těch nejlepších chovů. Maso se po dobu zrání potírá lojem, do lednice je navíc doplňována kamenná sůl pro ještě lepší klima.

V nabídce najdete stařenou vepřovou kotletu, hovězí Tomahawk steak či Surf and turf - stařený hovězí rib eye steak s tygřími krevetami.
Zážitková restaurace Vyhlídka ve Velkých Karlovicích

Zážitková restaurace Vyhlídka ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice na Valašsku přinášejí novinku pro všechny gurmány a labužníky. Ve Spa hotelu Lanterna byla otevřena jedna z prvních zážitkových restaurací na Východní Moravě. Vznikla v prostorách bývalé zimní zahrady hotelové restaurace.

Spa Hotel Lanterna – jedinečná relaxace na horách

Spa Hotel Lanterna – jedinečná relaxace na horách

Komfortní Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích právem patří k nejvyhledávanějším cílům wellness a romantických pobytů. Relaxujte a nechejte se hýčkat v intimním prostředí jednoho z nejmodernějších hotelů v Beskydech.

Další aktuality

4.12.
2021
Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Východní Morava | Kultura
27.11.
2021
Ski areál Razula začal zasněžovat

Ski areál Razula začal zasněžovat

Východní Morava | Zimní sporty
23.11.
2021
Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Východní Morava | Příroda
6.11.
2021
Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Východní Morava | Příroda