Úvod > Kalendář akcí > Milan Rastislav Štefánik - Astronom, politik, generál

Milan Rastislav Štefánik - Astronom, politik, generál

Kdy 4. duben 2019 - 31. květen 2019 Výstavy
Od 4. dubna proběhne na Štefánikově hvězdárně výstava mapující život výjimečné osobnosti generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, všestranného vědce, astronoma, vojáka, diplomata, politika a spoluzakladatele československého státu, od jehož tragické smrti letos 4. května uplyne přesně 100 let.
Milan Rastislav Štefánik se narodil v Košariskách na západním Slovensku. Po maturitě v Szarvasi v roce 1898 se rozhodl pro studium stavebního inženýrství v Praze, po dvou letech však přestoupil na studium astronomie. Již během studií se setkal s myšlenkami profesora T. G. Masaryka a stal se jejich stoupencem. V roce 1904 úspěšně obhájil disertační práci a byl jmenován doktorem filosofie.
 
Po ukončení studií odjel do Paříže, kde se dostal do kontaktu se špičkou tehdejší astronomie a astrofyziky, profesorem Janssenem, i českou uměleckou kolonií. Jako host na hvězdárně v Meudonu podnikl řadu různých výprav, při kterých mimo jiné vytvořil, byť nedobrovolně, světový rekord v délce pobytu na vrcholu Mt. Blancu.

V následujících letech se Štefánik věnuje expedicím za zatměními Slunce a snaze o vybudování vlastní observatoře. Procestoval Turkestán, sever Afriky nebo třeba Tahiti, kde se v roce 1910 snažil pozorovat Halleyovu kometu.
 
Jeho další osudy ovlivnil jeho zájem o letectví a vypuknutí první světové války. Po roce 1914 se již téměř výhradně věnoval vojensko-politickým aktivitám. Jeho vojenská kariéra byla doslova závratná, když se během tří let z desátníka Štefánika stává brigádní generál. Po vzniku samostaného Československa, na kterém má klíčový podíl, byl jmenován ministrem vojenství a působil jako diplomat v Itálii. Odsud se konečně vydal domů, avšak letadlo, které sám pilotoval, se 4. května 1919 těsně před přistáním nedaleko Bratislavy zřítilo a celá posádka zahynula. Život muže, který toho za svůj krátký život tolik vykonal, se uzavřel v nedožitých 39 letech.
 
Výstava, kterou bude možné na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně zlédnout do konce května, se věnuje průřezu nevšedního životního osudu generála Štefánika a soustředí se právě především na méně známé osudy Štefánika vědce a astronoma. Dále si návštěvníci na výstavě budou moci prohlédnout řadu dobových exponátů, jako jsou známky, bankovky či pohlednice s osobou Milana Rastislava Štefánika. Kromě toho si též budou moci např. zalistovat v kopii Štefánikovy doktorské disertační práce.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 3. 2019