Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Milan Rastislav Štefánik – Astronom, politik, generál
Výstavy

Milan Rastislav Štefánik – Astronom, politik, generál

Od 4. dubna proběhne na Štefánikově hvězdárně výstava mapující život výjimečné osobnosti generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, všestranného vědce, astronoma, vojáka, diplomata, politika a spoluzakladatele československého státu, od jehož tragické smrti letos 4. května uplyne přesně 100 let.
Milan Rastislav Štefánik se narodil v Košariskách na západním Slovensku. Po maturitě v Szarvasi v roce 1898 se rozhodl pro studium stavebního inženýrství v Praze, po dvou letech však přestoupil na studium astronomie. Již během studií se setkal s myšlenkami profesora T. G. Masaryka a stal se jejich stoupencem. V roce 1904 úspěšně obhájil disertační práci a byl jmenován doktorem filosofie.
 
Po ukončení studií odjel do Paříže, kde se dostal do kontaktu se špičkou tehdejší astronomie a astrofyziky, profesorem Janssenem, i českou uměleckou kolonií. Jako host na hvězdárně v Meudonu podnikl řadu různých výprav, při kterých mimo jiné vytvořil, byť nedobrovolně, světový rekord v délce pobytu na vrcholu Mt. Blancu.

V následujících letech se Štefánik věnuje expedicím za zatměními Slunce a snaze o vybudování vlastní observatoře. Procestoval Turkestán, sever Afriky nebo třeba Tahiti, kde se v roce 1910 snažil pozorovat Halleyovu kometu.
 
Jeho další osudy ovlivnil jeho zájem o letectví a vypuknutí první světové války. Po roce 1914 se již téměř výhradně věnoval vojensko-politickým aktivitám. Jeho vojenská kariéra byla doslova závratná, když se během tří let z desátníka Štefánika stává brigádní generál. Po vzniku samostaného Československa, na kterém má klíčový podíl, byl jmenován ministrem vojenství a působil jako diplomat v Itálii. Odsud se konečně vydal domů, avšak letadlo, které sám pilotoval, se 4. května 1919 těsně před přistáním nedaleko Bratislavy zřítilo a celá posádka zahynula. Život muže, který toho za svůj krátký život tolik vykonal, se uzavřel v nedožitých 39 letech.
 
Výstava, kterou bude možné na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně zlédnout do konce května, se věnuje průřezu nevšedního životního osudu generála Štefánika a soustředí se právě především na méně známé osudy Štefánika vědce a astronoma. Dále si návštěvníci na výstavě budou moci prohlédnout řadu dobových exponátů, jako jsou známky, bankovky či pohlednice s osobou Milana Rastislava Štefánika. Kromě toho si též budou moci např. zalistovat v kopii Štefánikovy doktorské disertační práce.

Provozovatel

Štefánikova hvězdárna

Strahovská 205
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 320 540
Email:
hvezdarna@planetu...
WWW:
observatory.cz/pr...
WWW:
www.planetum.cz
GPS:
50,081301 14,397956
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 60 Kč

Rodinné vstupné: 190 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava

Připojte se k Paximu, malému zelenému mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, se kterými by mohl podrobně prozkoumat celou Sluneční soustavu! Vhodné pro děti ve věku 5 – 10 let.
Praha 1, Praha

O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách

Kreslená animovaná pohádka s vesmírnou tématikou je vhodná pro děti od 6 do 10 let.
Praha 1, Praha

Cesta za kometou

Byla, nebyla vesmírná sonda jménem Rosetta, která se pustila na dlouhou cestu, jejímž cílem bylo odhalit tajemství naší Sluneční soustavy. Na palubě byl také její kamarád Philae. Jejich společná cesta vedla ke kometě. Vydejte se s nimi za dobrodružstvím a zjistěte, jaká tajemství dokázali odhalit!
Praha 1, Praha

Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava

Připojte se k Paximu, malému zelenému mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, se kterými by mohl podrobně prozkoumat celou Sluneční soustavu! Vhodné pro děti ve věku 5 – 10 let.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.
Praha 1, Praha

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice. V roce 2019 byla zahrada kompletně zrevitalizovaná.
Praha 1, Praha

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.
Praha 1, Praha

V.I.P. prohlídky na Štefánikově hvězdárně

Individuální (V.I.P.) prohlídka je speciální program určený zejména těm, kdo touží po mimořádném zážitku. Za odpovídající cenu nabízí hvězdárna exkluzivní (soukromou) návštěvu s projekcí pořadu dle vlastního výběru, prohlídkou všech pracovišť a časově neomezené pozorování noční oblohy v kopulích.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a hotel Nebozízek

Nachází se uprostřed Petřínského parku s krásným výhledem na Prahu.
Praha 1, Praha

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy se nachází na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst starobylého města Prahy. Nachází se uprostřed východního svahu Petřínského kopce s naprosto neopakovatelným výhledem na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Cukrárna U Knoflíčků

Cukrárna, kavárna a výrobna nebesky sladkých dobrot U Knoflíčků se nachází na Malé Straně nedaleko lanovky na Petřín. Nabízí domácí výrobu dortů a dezertů.
Praha, Praha

Restaurace Noi

Restauraci najdete na Malé Straně jen pár kroků od stanice lanové dráhy na Petřín. NOI nabízí hostům autentickou thajskou kuchyni v krásném prostředí a s kvalitním servisem.
Praha 1, Praha