Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Mezinárodní komiksový festival KOMA
Festivaly

Mezinárodní komiksový festival KOMA

8. ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA v prostoru bývalé Brněnské káznice na ulici Bratislavská.
Na osmém ročníku komiksového festivalu KOMA pokřtí svou novou knihu komiksů spisovatel Jaroslav Rudiš s rakouským kreslířem Nicolasem Mahlerem. K vidění budou komiksy ukrajinských umělců, zasažených válkou nebo švédský komiks o romském holocaustu. S novým hudebním projektem Letní kapela vystoupí Jaromír 99.
Iniciativy KOMIXXX, galerie Šaufenstr a časopis Aargh! se již poosmé spojily, aby představily přehled toho nejzajímavějšího, co za poslední rok vzniklo na domácí i zahraniční scéně v oblasti autorského komiksu a ilustrace. Výstavy tuzemských i zahraničních autorek a autorů – etablovaných i začínajících, živé benefiční malování, projekce animovaných filmů, site-specific instalace, výtvarné workshopy pro děti a teenagery, prezentace a přednášky o nových projektech a publikacích, knižní a komiksový trh prezentující malá nakladatelství, koncerty, DJ sety, divadla či storytelling – to je čtyřdenní program, který je tradičně setkáním tvůrčí i fanouškovské komiksové komunity. Tématem letošního ročníku jsou, vzhledem k letopočtu, DVOJICE. V případě komiksu toto téma rezonuje na mnoha úrovních – od základní dvojice autorské (kreslí a píše), přes dvojice protikladů (padouch a hrdina, černá a bílá, světlo a tma, dobro a zlo) po komplikovaná bludiště duality, paradoxu a dialogů, vytvářejících napětí a konflikt v příběhu.

Na letošním ročníku představí svůj nový projekt spisovatel Jaroslav Rudiš, který v tvůrčí dvojici s nejznámějším rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem vytvořil autorský komiks Noční chodci. V roce 2022 byla tato kniha nominována na Cenu Maxe a Moritze za nejlepší německojazyčný komiks. Dne 13. října vychází v češtině v nakladatelství Labyrint. Zároveň bude k vidění i komiks Dawson City, který Rudiš vytváří se svým dvorním ilustrátorem, výtvarníkem a muzikantem Jaromírem 99. Ten pro diváky festivalu zahraje s Letní kapelou ve čtvrtek večer.

Mezi novinky na domácí komiksové scéně, které rozhodně stojí za pozornost, patří například druhé pokračování komiksového románu Rváčov výtvarníka Richarda Fischera a scenáristy Džiana Babana, Močál Petra Poláka (cena Muriel za studentský komiks), Lekce UMPRUM Barbory Satranské a také Rozruch v Andenách, který podle předlohy Borise Viana nakreslil grafik a výtvarník Penograf. Zastoupeny budou také tvůrčí dvojice Pavlína Šulcová a Kakalík s komiksem Už tam budeme, Mojžíši?, Josef Sedlák a Tomáš Staněk s komiksem TRIP Trip, Anna Boček Ronovská s Neverending Story, komiks Sidone Terezy Srbové a Josefíny Stibitzové, grafický román Solomonovy dcery výtvarnice Kamily Brůčkové a scénáristy Lukáše Valíška, komiks Mezitah: Jádro pudla, který vychází v nakladatelství Centrala a další.

Festival KOMA představí i zahraniční hosty. Ukrajinský výtvarník Oleksa Mann a jeho grafický román Codex. Mladá ukrajinská výtvarnice Polina Budagovská představí komiks s názvem Válka mi dvakrát vzala můj domov. Američan Conrad Armstrong, žijící v Praze, vystaví Starý algonkinský deník. K vidění bude také komiks turecké autorky Hatiye Garip s názvem Skrytí lidé, komiks Vedmi kanadské autorky Danyi Gorodetsky a švédský komiks, který zpracovává autentický životní příběh Sofie Taikonové, která přežila holocaust.

Říká se, že hrdinové neumírají: 80. výročí operace Anthropoid. Festival vyzval současné umělce a umělkyně, aby po svém zpracovali příběh Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Jakým způsobem tato událost rezonuje, představí díla Kamily Brůčkové (scénář Lukáš Valíšek), Štěpánky Jislové, Markéty Rokoské-Tunkové, Marie Butuly Ciché, Renaty Řehákové, Petra Nováka (Ticho 762) a Evy Jaroňové.

Dvojice bylo také téma tradičního KOMA Open Callu, který nabízí začínajícím komiksovým autorům a autorkám možnost vystavovat své komiksy. Na programu festivalu najdete knižní trh se současnou produkci menších, alternativních nakladatelství, přednášky a workshopy ilustrace, scénáristiky, animace, street artu apod. pro děti, teenagery i dospělé. Tradičně proběhne živé benefiční malování (v následné aukci z prodeje obrazů poputuje výtěžek na podporu dobročinného spolku Vesna). Těšit se můžete na komiksový battle dvou kreslířských skupin a storytelling – improvizované vyprávění příběhů s malováním.

Vstup na festival je zdarma. Pouze na koncert Letní kapely je vstupné 350 Kč. Na workshopy je nutná rezervace předem.

Provozovatel

Festival Koma

Bratislavská 249/68
Brněnská káznice
602 00 Brno
Email:
info@festivalkoma.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
festivalkoma.cz/
GPS:
49,199680 16,622578
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Výstava Biela televízia

Výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Roberta Gabrise. Gabris se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá identitou romské queer tělesnosti, zdůrazňuje potřebu citlivého napojení (uměleckých) institucí na tato témata (inkluzivita, tvorba bezpečných prostorů pro skupiny systematicky vylučované a řešení
Brno, Jihomoravský kraj

Divadelní svět Brno 2023 – mezinárodní divadelní festival

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno nabídne divákům inscenace význačných zahraničních souborů a samozřejmě také to nejzajímavější z české divadelní scény.
Brno, Jihomoravský kraj

Leo Eitinger

U příležitosti oslav 110. výročí narození Lea Eitingera vás srdečně zveme na vzpomínkovou akci, která se uskuteční 11. prosince 2022 na Židovském náměstí v Lomnici.
Brno, Jihomoravský kraj

Příběh knihy

Tento příběh nevypráví o smrti, ale o víře, naději a budoucnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.
Brno, Jihomoravský kraj

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí bohatou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.
Brno, Jihomoravský kraj

Kolektory Brno – expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.
Brno, Jihomoravský kraj

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

EFI Palace Hotel

Hotel je umístěn v centru moravské metropole. V hotelu jsou pro hosty připraveny apartmány vybavené kuchyňským koutem. Hosté mají k dispozici wellness a fitness centrum. V prostorách hotelu se nachází i kongresový sál pro 80 osob, restaurace Stará Tkalcovna a parkoviště.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Stará Tkalcovna

Restaurace připomíná slavné časy, kdy město Brno bylo středoevropskou metropolí textilního průmyslu a přezdívalo se mu Moravský Manchester.
Brno, Jihomoravský kraj

Chleba Brno

Po inspirativních návštěvách ve Spojených státech, kde má západ i východ své pekařské hvězdy, přišli Petr s přítelkyní s nápadem otevřít v Brně malou pekárnu s kváskovým chlebem typu Tartine podle slavného Chada Robertsona ze San Francisca.
Brno, Jihomoravský kraj

EFI Pivovar & Hostinec

Navštivte řemeslný pivovar a poctivý český hostinec v nádherné, pečlivě zrekonstruované historické budově v centru Brna.
Brno, Jihomoravský kraj