Úvod > Kalendář akcí > Živé kino předznamená Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

Živé kino předznamená Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

Kdy 29. srpen 2019 - 7. září 2019 Festivaly
Živé kino Praha každoročně zve na podzimní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Diváci se mohou těšit na dokumentární filmy těsně před jejich dokončením a promítání proběhnou většinou přímo ve filmových střižnách.
Živé kino Praha zve do obýváku i střižny: na Komunismus a síť režiséra Karla Vachka i videoart Radka Pilaře. Živé kino Praha proběhne ve dnech 29. 8. až 7. 9. 2019.

Co letošní Živé kino nabídne? Dlouho očekávaným dílem je mnohahodinová dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, ze které režisér divákům promítne první, asi sedmdesátiminutový díl. Devátý film jednoho z nejpůvodnějších českých režisérů posledního půlstoletí sleduje ve čtyřech částech současnou politiku, filozofii, náboženství a umění. Jednapadesát let od pražského jara a tři dekády po listopadovém převratu Vachek bilancuje a nabízí vizi budoucnosti: přímou demokracii, kterou podle něj umožní globální síť, která propojí lidstvo.

Živé kino dále nabídne snímek o českém videoartu z dílny Adély Komrzý; jmenuje se Viva video, video viva a představuje divákům slavného výtvarníka Radka Pilaře jako průkopníka českého videa. „Videoart se u nás vyvíjel v bublině utaženého politického režimu nezávisle na zahraničí, kde byl svými možnostmi a otevřeností v předstihu. A děda byl jeden z prvních, kdo u nás s videem jako nástrojem pro své umělecké vyjádření začínal,“ říká o filmu režisérka a Pilařova vnučka Komrzý. „Byl mi necelý rok, když děda zemřel. Po pětadvaceti letech od jeho smrti jsem se dostala do jeho pracovny. K zápiskům, textům a deníkům, ke kazetám, které natočil. Chtěla jsem objevit i pocítit prvotní fascinaci a touhu ‚videistů‘ ‎pro tehdy tak revoluční technologii,“ dodává režisérka.

Neotřelý zážitek slibuje projekce připravovaného experimentálního počinu Martina Ježka Mohyla války. „Reentactment neboli historická rekonstrukce (bitvy) je něco mezi hrou, ochotnickým divadlem, spartakiádou a land artem. Nejvíce připomíná stav organizovaného násilí neboli válku,“ přibližuje režisér svůj projekt. „Filmovými manévry prostředkuje věčnou touhu lidí se navzájem vyvraždit,“ dodává. 
Surreální divokostí překvapí snímek Petra Šprincla Morava, krásná zem III, dokumentární koláž, která hledá kořeny svérázné moravské kultury. „Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost, nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem.“ V programu Živého kina nebude chybět ani přehlídka krátkých filmů z projektu My Street Films, který propojuje mladou generaci s profesionálními českými dokumentaristy.

Paralelně s Živým kinem Praha probíhá již tradičně Živé kino Jihlava. Na neobvyklých místech ve městě bude k vidění pět výrazných autorských dokumentů, které zazářily na loňské Ji.hlavě. Třeba snímky Central Bus StationTomáše Elšíka nebo Můj neznámý vojín Anny Kryvenkové. Živé kino Jihlava startuje v pátek 23. srpna a vstup na všechny projekce je zdarma.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí