Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Letní slavnosti staré hudby: Pantaleon – Nové psaltérium pro barokní Evropu
Echo du Danube
Hudební a divadelní akce

Letní slavnosti staré hudby: Pantaleon – Nové psaltérium pro barokní Evropu

První koncert mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby 2014 se koná na zámku Troja. Přinese jedinečné setkání s ne zcela obvyklým nástrojem – pantaleonem.

Není Pantaleon jako Pantaleon. Například Pantaleon Vocilka je zákeřná postava ze Švandova dudáka, Pantaleon Hebenstreit (1668–1750) zase slavný hráč na rozměrné psaltérium vlastní výroby, které po něm dostalo jméno. Pantaleon v prvních třech desetiletích 18. století postupně uchvátil Ludvíka XIV. i kurfiřta Augusta II. Silného, až obliba nástroje přerostla v jakousi panevropskou „pantaleon-mánii“.

Slastné tóny pantaleonu, pro nějž dychtivě skládali Telemann i Caldara, ale také unikátní zvuk klasicistní harfy ve spojení s violou da gamba, teď jistě okouzlí i vás, posluchače, a to díky skvělému německému souboru Echo du Danube, který je již v Praze jako doma.

Slavnostní zahájení Letních slavností staré hudby se letos koná 14. července v Zámku Troja.

Program koncertu Antonio Caldara (1671–1736) Chiaconna B-Dur Johann Philipp Krieger (1649–1725) Sonata seconda d-moll, Op. 2 Robert de Visee (ca. 1655–1732) Suite C-Dur Johann Jacob Froberger (1616–1667) Lamento Georg Philipp Telemann (1681–1767) Pariser Quartett Nr 6, e-moll (Nouveaux Quatuors, 1738) Marin Marais (1656–1723) Sonnerie de Ste. Geneviève du Mont de Paris Suite in C-Dur (Pieces en Trio, 1692) Johann Georg Pisendel (1687–1755) Sonate e-moll Francesco Corbetta (1615–1681) Prelude & Caprice de chacone (La Guitarre Royalle, Paris 1670) Michele Corrette (1707–1795) La Furstemberg (Les amusemens du Parnasse, 1749)

Vánoce v Zoo Praha – Od Vánoc po Silvestra

Na vánoční prázdniny si pro vás připravili v pražské zoo sadu komentovaných krmení, při kterých zvířata mimo jiné dostanou ochutnávku z dárků, které jste jim přinesli na Štědrý den. Pro kopytníky nezapomenou přidat neprodané vánoční stromky.
Praha 7, Praha

Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.
Praha, Praha

Betlémy 2022 – Kostel sv. Gotharda Praha 6

V kostele na levém bočním oltáři bývá stavěn půvabný betlém Františka Charváta z Kutné Hory.
Praha 6, Praha

Vily slavných osobností v Bubenči II.

Komentovaná procházka vilovou čtvrtí Bubeneč vedoucí k domům spojeným s osobnostmi z rodiny Masarykových a Gottwaldových.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.
Praha 7, Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.
Praha 7, Praha

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.
Praha 7, Praha

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Art&Food Zoona

Street Food v prostorách bývalého Trojského pivovaru vhodné pro rodiče s dětmi, cyklisty, bruslaře, ale i pěší, kteří chtějí ochutnat dobré jídlo, lehnout si do naší houpací sítě, zahrát si fotbálek, vypustit děti do koutku a sledovat, jak na odrážedlech nadšeně brázdí areálem.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha