Úvod > Aktuality > Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách
Příroda

Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách

  • Vydáno9. března 2023
Konec zimy vyzývá k výletům! Během března vás určitě nalákají „živé“, právě kvetoucí výstavy. Křehkou krásu jemných kamélií, orchidejí a dalších exotických květin můžete obdivovat nejen v botanických zahradách a historických sklenících, ale také v jedinečných zámeckých interiérech.

Tropický ráj v Lednici

Skleník v LedniciNemáte to daleko na jižní Moravu? Během března si udělejte čask na návštěvu zámeckého skleníku v Lednici, který byl postaven již roku 1848 a je evropskou architektonickou raritou. Ve skleníku nyní roste přes 250 exotických rostlin a koruny některých palem sahají až pod jeho střechu. Pokud sem zavítáte, zastihnete v plném květu orchideje a kávovníky či čínskou rostlinu Aglaii odoratu, která se používá na parfémování čajů. Součástí zámeckého areálu, který byl hlavním sídlem knížecí rodiny Lichtenštejnů, je rozlehlý park s četnými památkami. Podle hrubých odhadů ho ročně navštíví zhruba milión lidí. Vstup do něj je zdarma a překrásný je i v brzkém jarním období.
 

Krása orchidejí v trojské Botanické zahradě

Orchideje botanická trojaDobrým tipem na výlet je určitě i pražská Botanická zahrada hlavního města Prahy v Tróji, kde se od 3. do 19. března koná tradiční výstava orchidejí ve Fata Morganě. Skleník Fata Morgana tak letos opět ožije tropickými květy, tentokrát z exotického Vietamu! Součástí výstavy je i prodej orchidejí a dalších zajímavých rostlin – v zásobním skleníku (pod Fatou Morganou). Vypravit se do Faty Morgany můžete také za tropickými motýly, kteří se začnou líhnout ze svých kukel od 7. dubna. Kromě toho na výstavu každoročně lákají i ptakokřídelci – největší denní motýli světa. Motýly všech barev i tvarů zde budou k vidění až do 21. května 2023.
 

V Liberci vykvetl stoletý žlutokap

žlutokapV liberecké botanické zahradě se radují – na více než sto let staré rostlině nazvané žlutokap šedý aneb Xanthorrhoeaglauca se objevilo 7. března 2023 květenství! Minimálně v evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stalo teprve potřetí. Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý. Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici. Kvítky se budou postupně na obřím květenství otevírat, podle odhadů pokvete do konce března, možná ještě začátkem dubna. V tu dobu ale už bude znatelně vidět odkvetlý spodek rostliny, která totiž kvete odspoda nahoru. Květenství dosahuje přibližně ke čtyřem metrům, celá rostlina měří 5 a půl až 6 metrů.
 

Exotika v Jihočeském muzeu

jihočeské muzeumJihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve všechny milovníky rostlin a exotických zemí na výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat. Výstava návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev. K vidění budou živé orchideje, bromélie a tillandsie, dále rostliny sušších biotopů (kaktusy a sukulenty) nebo masožravé rostliny Markéty Aubrechtové. Flóra bude doplněna ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou a plazy z Krokodýlí ZOO Protivín. V přilehlé chodbě si pak návštěvníci mohou prohlédnout motýly ze sbírek Jihočeského muzea nebo fotografie orchidejí od Olgy Ettrichové.
 

Amarylis v Třeboni

AmarylisJaro na zámku v Třeboni každoročně vítají hvězdníky, známé také jako amarylis. Letos budou tyto pokojové cibuloviny k vidění na začátku dubna, a to od 7. do 16. dubna 2023. Pokojové květiny zvané amarylis nebo amarylka jsou nejen krásné, skromné a vděčné, ale také poměrně ochotně kvetoucí. Při správném pěstování se stávají víceletou pokojovou rostlinou. Jejich květy mají velkou škálu barev od bílé přes červenobílou, růžovou, ohnivě červenou až po vínovou. Bez nadsázky můžeme říci, že jsou tak krásné, že je budou možná někteří z návštěvníků považovat za umělé. Za zmínku stojí jistě i to, že ve váze vydrží květy hvězdníku svěží i tři týdny.
 

Tulipománie ovládne Buchlovice

tulipányOblíbená výstava tulipánů v prostorách zámku Buchlovice bude vábit k výletu všechny milovníky květin. K vidění je zde každoročně na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů. Tulipománie, výstava tulipánů, jejich vazeb a aranžmá dalších jarních květin proběhne o velikonočních svátcích 7. –10. dubna 2023, otevřeno bude během velikonočního víkendu, včetně pondělí. Bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Věděli jste, že prapůvodní oblastí, kde byla tato rostlina poprvé zaznamenána je pravděpodobně Čína? Pochází z jižních svahů Pamíru, odtud se rozšířila do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu nebo Japonska. Předpokládá se, že květinu do světa roznesly obchodní karavany. Původní domovinou mnoha druhů tulipánů jsou pohoří Pamír a Hindúkuš, ale i kazašské stepi.
Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Další aktuality

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!
Příroda

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda