Úvod > Aktuality > Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách
Příroda

Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách

  • Vydáno9. března 2023
Konec zimy vyzývá k výletům! Během března vás určitě nalákají „živé“, právě kvetoucí výstavy. Křehkou krásu jemných kamélií, orchidejí a dalších exotických květin můžete obdivovat nejen v botanických zahradách a historických sklenících, ale také v jedinečných zámeckých interiérech.

Tropický ráj v Lednici

Skleník v LedniciNemáte to daleko na jižní Moravu? Během března si udělejte čask na návštěvu zámeckého skleníku v Lednici, který byl postaven již roku 1848 a je evropskou architektonickou raritou. Ve skleníku nyní roste přes 250 exotických rostlin a koruny některých palem sahají až pod jeho střechu. Pokud sem zavítáte, zastihnete v plném květu orchideje a kávovníky či čínskou rostlinu Aglaii odoratu, která se používá na parfémování čajů. Součástí zámeckého areálu, který byl hlavním sídlem knížecí rodiny Lichtenštejnů, je rozlehlý park s četnými památkami. Podle hrubých odhadů ho ročně navštíví zhruba milión lidí. Vstup do něj je zdarma a překrásný je i v brzkém jarním období.
 

Krása orchidejí v trojské Botanické zahradě

Orchideje botanická trojaDobrým tipem na výlet je určitě i pražská Botanická zahrada hlavního města Prahy v Tróji, kde se od 3. do 19. března koná tradiční výstava orchidejí ve Fata Morganě. Skleník Fata Morgana tak letos opět ožije tropickými květy, tentokrát z exotického Vietamu! Součástí výstavy je i prodej orchidejí a dalších zajímavých rostlin – v zásobním skleníku (pod Fatou Morganou). Vypravit se do Faty Morgany můžete také za tropickými motýly, kteří se začnou líhnout ze svých kukel od 7. dubna. Kromě toho na výstavu každoročně lákají i ptakokřídelci – největší denní motýli světa. Motýly všech barev i tvarů zde budou k vidění až do 21. května 2023.
 

V Liberci vykvetl stoletý žlutokap

žlutokapV liberecké botanické zahradě se radují – na více než sto let staré rostlině nazvané žlutokap šedý aneb Xanthorrhoeaglauca se objevilo 7. března 2023 květenství! Minimálně v evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stalo teprve potřetí. Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý. Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici. Kvítky se budou postupně na obřím květenství otevírat, podle odhadů pokvete do konce března, možná ještě začátkem dubna. V tu dobu ale už bude znatelně vidět odkvetlý spodek rostliny, která totiž kvete odspoda nahoru. Květenství dosahuje přibližně ke čtyřem metrům, celá rostlina měří 5 a půl až 6 metrů.
 

Exotika v Jihočeském muzeu

jihočeské muzeumJihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve všechny milovníky rostlin a exotických zemí na výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat. Výstava návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev. K vidění budou živé orchideje, bromélie a tillandsie, dále rostliny sušších biotopů (kaktusy a sukulenty) nebo masožravé rostliny Markéty Aubrechtové. Flóra bude doplněna ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou a plazy z Krokodýlí ZOO Protivín. V přilehlé chodbě si pak návštěvníci mohou prohlédnout motýly ze sbírek Jihočeského muzea nebo fotografie orchidejí od Olgy Ettrichové.
 

Amarylis v Třeboni

AmarylisJaro na zámku v Třeboni každoročně vítají hvězdníky, známé také jako amarylis. Letos budou tyto pokojové cibuloviny k vidění na začátku dubna, a to od 7. do 16. dubna 2023. Pokojové květiny zvané amarylis nebo amarylka jsou nejen krásné, skromné a vděčné, ale také poměrně ochotně kvetoucí. Při správném pěstování se stávají víceletou pokojovou rostlinou. Jejich květy mají velkou škálu barev od bílé přes červenobílou, růžovou, ohnivě červenou až po vínovou. Bez nadsázky můžeme říci, že jsou tak krásné, že je budou možná někteří z návštěvníků považovat za umělé. Za zmínku stojí jistě i to, že ve váze vydrží květy hvězdníku svěží i tři týdny.
 

Tulipománie ovládne Buchlovice

tulipányOblíbená výstava tulipánů v prostorách zámku Buchlovice bude vábit k výletu všechny milovníky květin. K vidění je zde každoročně na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů. Tulipománie, výstava tulipánů, jejich vazeb a aranžmá dalších jarních květin proběhne o velikonočních svátcích 7. –10. dubna 2023, otevřeno bude během velikonočního víkendu, včetně pondělí. Bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Věděli jste, že prapůvodní oblastí, kde byla tato rostlina poprvé zaznamenána je pravděpodobně Čína? Pochází z jižních svahů Pamíru, odtud se rozšířila do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu nebo Japonska. Předpokládá se, že květinu do světa roznesly obchodní karavany. Původní domovinou mnoha druhů tulipánů jsou pohoří Pamír a Hindúkuš, ale i kazašské stepi.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji

19. 4.2. 6.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji

I letos se můžete těšit na oblíbenou výstavu živých tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Výstava Motýli: Dobrodružná cesta se koná od 19. dubna do 2. června. Součástí přehlídky je i výstava vyhynulých druhů motýlů nebo panelová výstava zaměřená na ochranu motýlů.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Květinová výstava Amarylis na zámku v Třeboni

6. 4.21. 4.
Květinová výstava Amarylis na zámku v Třeboni

Výstava – 16. ročník. ýstava květin na zámku v Třeboni bude od 6. do 21. dubna 2024. Návštěvníci se v tyto dny mohou těšit na již tradiční výstavu květin Amarylis, tentokrát v bude výstava nainstalována na prohlídkové trase B (Soukromá schwarzenberská apartmá).

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Další aktuality

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů

Vzácní tetřívci z Krkonoš, srnky z pražského zookoutku, jezevci z Ondřejníku, včely z Monínce, veverky z lesoparku Barbořina, vlci ze Srní, divočáci z brněnské obory Holedná a společně s nimi lasičky, kuny, ježci, zajíci, sovy a další lesní zvířata: to jsou tentokrát naši průvodci na výletech do přírody po všech krajích České republiky. Vypravte se s námi hluboko do lesů a odhalte tajemství jejich obyvatel!
Příroda