Úvod > Aktuality > Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách
Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách
"> "> "> "> "> Skleník Fata Morgana tak letos opet ožije tropickými kvety ">
Příroda

Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách

  • Vydáno8. března 2020
Konec zimy vyzývá k výletům! Během března vás určitě nalákají „živé“, právě kvetoucí výstavy. Křehkou krásu jemných kamélií, orchidejí a dalších exotických květin můžete obdivovat nejen v botanických zahradách a historických sklenících, ale také v jedinečných zámeckých interiérech.

Rájecké kamélie ve sklenících i na zámku

KamélieMilovníkům kamélií se naskýtá mimořádná příležitost vidět kaméliové keře v prostorách skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou. Zdejší sbírka obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd. Kamélie japonská se odedávna pěstovala v Asii. V Evropě začala být známá od osmnáctého století, kdy byly květy kamélií ozdobou plesových šatů na evropských dvorech. Zámecké skleníky můžete v Rájci navštívit až do 29. března, vždy od 9 do 15 hodin, denně mimo pondělí. Vstupné činí 30 korun.
 
Od pátku 6. března jsou kaméliemi vyzdobeny navíc i zámecké interiéry. Nevšední výstava kamélií v zámeckých interiérech bude k vidění pouze do 15. března 2020.
 

Zahrady a kamélie v Kroměříži

KamélieKvětné zahradě v Kroměříži se kamélie začaly pěstovat už v druhé polovině 19. století a ve 20. století patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. I dnes zde můžete obdivovat desítky vzácných vzrostlých keřů a stromů kamélií, z nichž některé dosahují stáří až 100 let! Zdejší výstava kamélií potrvá už jen do 15. března.

Zúčastnit se lze také komentovaných prohlídek – ty nejbližší proběhnou v sobotu 14. a neděli 15. března v 11:00 a 14:00 hodin. Příští neděli navíc uvidíte korzo v dobových kostýmech!
 

Tropický ráj v Lednici

Skleník v LedniciZa návštěvu v tomto období rozhodně stojí zámecký skleník v Lednici, který byl postaven již roku 1848 a je evropskou architektonickou raritou. Ve skleníku nyní roste přes 250 exotických rostlin a koruny některých palem sahají až pod jeho střechu. Pokud sem zavítáte, zastihnete v plném květu orchideje a kávovníky či čínskou rostlinu Aglaii odoratu, která se používá na parfémování čajů.
 
Součástí zámeckého areálu, který byl hlavním sídlem knížecí rodiny Lichtenštejnů, je rozlehlý park s četnými památkami. Podle hrubých odhadů ho ročně navštíví zhruba milión lidí. Vstup do něj je zdarma a překrásný je i v brzkém jarním období.
 

Krása orchidejí v trojské Botanické zahradě

Orchideje botanická trojaDobrým tipem na výlet je určitě i pražská Botanická zahrada hlavního města Prahy v Tróji, kde se od 6. do 22. března koná tradiční výstava orchidejí ve Fata Morganě. Skleník Fata Morgana tak letos opět ožije tropickými květy, tentokrát z tropického Ekvádoru! Součástí výstavy je i prodej orchidejí a dalších zajímavých rostlin – v zásobním skleníku (pod Fatou Morganou).

Vypravit se do Faty Morgany můžete také za tropickými motýly, kteří se začnou líhnout ze svých kukel od 9. dubna. Kromě toho na výstavu každoročně lákají i ptakokřídelci – největší denní motýli světa. Motýly všech barev i tvarů zde budou k vidění až do 24. května.
 

Stovky růže v Karolinu

RůžeTřetí ročník výstavy Florea v Karolinu, úspěšné výstavy řezaných růží, tentokrát rozšířený o tulipány se bude konat od 24. do 26. dubna. Tisíce čerstvých květin tak provoní a prozáří historické prostory pražského Karolina.

Výstava odpoví na spoustu otázek. Například jaké jsou ty nej odrůdy růží, jak probíhá proces šlechtění nového kultivaru a jaké by ty nejkvalitnější růže měly mít vlastnosti. Dozvíte se také jak funguje fairtrade prodej růží nebo jaká jsou nejzajímavější jména růží.
Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.