Úvod > Kalendář akcí > Hommage à Milan Kundera - další život Díla v Moravském zemském muzeu

Hommage à Milan Kundera - další život Díla v Moravském zemském muzeu

Kdy 3. duben 2019 - 26. květen 2019 Výstavy
Letošní devadesáté narozeniny brněnského rodáka Milana Kundery se Moravské zemské muzeum (MZM) pokusí připomenout z jiného úhlu pohledu. Přiblíží ho jako výtvarníka knižních obálek, autora divadelních her a filmových scénářů.
Výstavu „Hommage à Milan Kundera - další život Díla“ je možno navštívit od 3. dubna v Mramorových sálech Biskupského dvora nad Kapucínským náměstím v Brně. Autorem výstavy je PhDr. Mojmír Jeřábek.

Návštěvník se seznámí i s méně známými texty a ohlasy slavných osobností či se vztahem k jeho rodnému městu. Jeden z nejvýznamnějších autorů českého původu a od roku 2010 čestný občan Brna se narodil v městě pod Špilberkem 1. dubna 1929. Od roku 1975 žije ve Francii – nejprve v Rennes, nyní v Paříži. Jeho samostatná publikační tvorba zahrnuje poezii – sbírky Člověk zahrada širá a Monology – i divadelní hru Majitelé klíčů. Sedm knih napsal původně česky: Žert, Směšné lásky, Život je jinde, Valčík na rozloučenou, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost. Čtyři romány napsal už ve francouzštině: La Lenteur, L´Identité, L´Ignorance, La fête de l'insignifiance (česky neoficiálně: Pomalost, Identita, Nevědomost, Slavnost bezvýznamnosti).

Zváni jsou i filmoví fanoušci - 24. dubna 2019 na projekci snímku Já, truchlivý Bůh režiséra Antonína Kachlíka z roku 1969 s Milošem Kopeckým v hlavní roli. V Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu začne v 18:00.

V rámci Muzejní noci 18. května vystoupí v MZM herci Městského divadla Brno s ukázkou ze hry Jakub a jeho pán, kterou divadlo hrálo v režii Stanislava Moši úspěšně v letech 2012-2017. Dvě mimořádná uvedení celého představení s Janem Mazákem a Viktorem Skálou v hlavních rolích přidá divadlo 11. a 12. dubna přímo na své scéně.

Další části literátovy tvorby představí pod názvem „Milan Kundera (neztracen) v překladech“ souběžně do 17. května i Moravská zemská knihovna v Kounicově ulici
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 4. 2019