!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana
Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana
"> "> ">
20.4.
20.6.
+ Přidat foto
Výstavy

Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Kdy 20. duben 2021 – 20. červen 2021
Návštěvníci Domu umění ve Znojmě se mohou po několikaměsíční pauze těšit na novou výstavu, která bude nainstalovaná od 20. dubna 2021 ve výstavních sálech v 1. patře a kterou zpřístupníme ihned, jakmile to opatření dovolí.
Zveme vás na výstavu „Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“, která nám představí tvorbu pětice výtvarníků - Jaroslava Bažanta, Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Jiřího Teichmanna. Výtvarníci jsou členy volného sdružení PAS, které se zabývá dnes velmi populárním oborem, tzv. vědeckou uměleckou rekonstrukcí. Při svých paleorekonstrukcích dávného života úzce spolupracují s přírodovědci, a umožňují tak prostřednictvím výtvarných děl zpřístupnit vědecké poznatky široké veřejnosti. Svou tvorbou autoři navazují na dílo známého malíře Zdeňka Buriana, který ilustroval mnoho vědeckých i dobrodružných knih o pravěku.

Výstava představuje průřez jejich tvorbou, a díky malbám a trojrozměrným modelům se tak můžeme vypravit do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry. Můžeme se tak díky obrazům a trojrozměrným modelům seznámit se známými i méně známými živočichy obývajícími naši planetu před mnoha miliony let až po období před příchodem člověka. Ocitneme se mezi prvními obyvateli prvohorních moří, pomyslně se projdeme karbonskými pralesy a močály. Setkáme se také s tolik populárními dinosaury nebo symbolem pravěku – srstnatým mamutem, a nakonec pohlédneme do tváře pravěkého člověka a jeho dávných předků.

Část výstavy bude zaměřena na tvorbu Zdeňka Buriana, od jehož úmrtí uplyne tento rok 40 let. Připomeneme si jej hned několika originálními díly zapůjčenými ze Safari parku Dvůr Králové. K vidění bude nejen ukázka Burianových děl spojených s pravěkem, ale i jeho další práce, jako například ilustrace odborných a dobrodružných knih a volná malířská tvorba. Součástí výstavy jsou také paleontologické ukázky fauny i flóry z depozitářů Jihomoravského muzea ve Znojmě. Zkameněliny reprezentují různé živočišné a rostlinné druhy od prvohor po čtvrtohory.

V dětském koutku na vás čeká model pelykosaura, můžete vylézt na hřbet triceratopse nebo poskládat obrázky dinosaurů z velkých skládacích kostek, připraveny budou také omalovánky či skládačky.

Výstavu„Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“můžete navštívit (až nám to situace dovolí) v Domě umění na Masarykově náměstí ve Znojmě až do 20. června 2021 každý den kromě pondělí v době od 9,00 do 11,30 a od 12,00 do 17,00 hodin a v neděli od 14,00 do 17,00 hodin.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 4. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jižní Morava