Úvod > Kalendář akcí > Expozice Středověké stavební stroje – nová expozice v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy
Expozice stavitelství
"> Expozice stavitelství "> "> výstava Díl(n)a stavebního truhlářství "> Expozice stavitelství "> expozice stavitelství
18.7.
31.10.
Přidat foto
Výstavy

Expozice Středověké stavební stroje – nová expozice v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy

Národní technické muzeum otevírá již 25 stálou expozici. Expozice je doplněna i o obrazový a filmový materiál, který dokumentuje výrobu replik strojů a jejich následné využití ve stavební praxi.
Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích otevřelo již svou 25. expozici. Kromě vskutku obdivuhodných obřích strojů, které jsou v nové expozici umístěny, se návštěvník v iluzivním prostředí středověkého staveniště seznámí s fungováním tehdejších řemeslných hutí, jednotlivými řemesly, která byla při stavbě potřeba, nástroji a materiály, které se ve středověku běžně používaly.

V Centru stavitelského dědictví Plasy Národní technické muzeum dále otevírá výstavu s názvem Štukatérství, která prezentuje řemeslo spočívající ve zpracování tvárné hmoty – štuku, resp. štukové malty za účelem vytváření plastických ornamentů, volných plastik, ale i vytváření ušlechtilých a dekorativních povrchů jako jsou umělé mramory či sgrafita. Široká škála štukatérských technik často stavěla toto velmi staré řemeslo na pomezí sochařství, malířství, ale i samotné architektury. Výstava přináší stručný historický přehled štukatérského řemesla, seznamuje s různými materiály a technikami, představuje výběr exponátů ze sbírek NTM. Mezi ně je zařazen i aktuálně získaný soubor fragmentů barokní štukové výzdoby bývalého kostela svatého archanděla Michaela v Praze na Starém Městě, který Národní technické muzeum převzalo od Národní knihovny v červnu roku 2022.
Výstava vznikla ve spolupráci Národního technického muzea s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Národním památkovým ústavem.

Od 26. června je možné si ve venkovní expozici Centra stavitelského dědictví NTM Plasy prohlédnout nominované realizace soutěže Česká cena za architekturu 2022, kterou vyhlašuje Česká komora architektů. Mezinárodní porota tento rok nominovala 29 děl z celkového počtu 201 přihlášených staveb. Typologie nominovaného souboru děl je pestrá. Sedmičlenná odborná porota vybírala z přihlášených staveb takové realizace, které vykazují vysoké estetické a technické kvality a zároveň vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos.

Národní technické muzeum má ve své správě bývalou hospodářskou část areálu národní kulturní památky Klášter Plasy od roku 2008. V objektu někdejšího pivovaru a v prostorách hospodářského dvora v letech 2009 až 2015 po rozsáhlé adaptaci vybudovalo Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy. Vzniklo tak unikátní pracoviště, v jehož programové náplni se prolíná prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami zaměřenými na širokou návštěvnickou obec.
 

Provozovatel

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Pivovarská 5
331 01 Plasy
Tel.:
+420 373 300 730
Email:
csd@ntm.cz
WWW:
www.muzeum-plasy.cz
WWW:
muzeum-plasy.cz
GPS:
49,935845 13,389072
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Plasy
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj