Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejstarší dochovanou stojící budovou vnitřního klášterního areálu v Plasích. Jeho dnešní podoba pochází z let 1661-1666. Původně románská bazilika nebyla nikdy výrazněji přestavena, a tak je plaský klášterní kostel jedinou dochovanou předgotickou cisterciáckou sakrální stavbou v Čechách. Vnitřní vybavení kostela pochází ze 17. a 18. století. Na jeho výzdobě se podíleli mj. Škréta, Brandl, Starck, Willmann, Pink, Seeblumer, Raab, …

Kostel je ve správě Římskokatolické farnosti Plasy prostřednictvím misijního řeholního společenství Panny Marie Neposkvrněné. Jeho interiéry jsou zpřístupňovány během mší a také jako druhý prohlídkový okruh Národního památkového ústavu vycházející z konventu.

Kostel se nachází mezi konventem a Centrem stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM). Jedná se o čistý francouzský dobový "import". V cisterciácké architektuře u nás podovná stavbě nemá obdoby. Je minimálně o 50 let starší než ostatní románské kostely u nás jako Osek a Velehrad.
 

Unikátní románský portál

Barokní portál byl vestavěný do románského, a tím pádem byl ten románský zachráněn. To je unikát, je jen pár takových kostelů v Evropě, protože jinde většinou při přestavbě starý portál zanikl. Tympanon zepředu je symbolický – jsou na něm procesní kříže, strom života a poznání a mariánské symboly. Zevnitř je výmalba s motivem labyrintu.
 

Expozice v kostele

Za sakristií vznikne nová expozice, která přiblíží návštěvníkům stavební podobu kostela v jednotlivých historických obdobích. Hotová by měla být do konce září 2021.

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Tábořiště Planá u Berounky

Tábořiště Planá u Berounky

Hromnice, Plzeňský kraj