Kralovice

Počátky města na severním Plzeňsku byly po staletí spojené s cisterciáckým klášterem v nedalekých Plasích. Z nařízení jeho opata se na počátku 18. století začala na návrší nad Kralovicemi budovat nejvýraznější dominanta širokého okolí, poutní místo v Mariánské Týnici.

Objevte poutní místo v Mariánské Týnici

Autorem velkoryse navrženého poutního areálu v Mariánské Týnicikostelem Zvěstování Panny Marie, proboštstvím a ambity byl architekt J. B. Santini, ovšem stavba se protáhla až do zrušení mateřského kláštera v Plasích. Mariánská Týnice se dočkala oprav teprve během druhé poloviny 20. století, dnes tu sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. K vidění je například kolekce litinových kamen s bohatou výzdobou vyráběných v 19. století Metternichovou železnou hutíPlasích.
 

Otrávení Gryspekové?

Součástí kralovického kostela sv. Petra a Pavla je hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně s hrobkou, v níž jsou v prosklených rakvích uloženy slavné kralovické mumie, neobvykle zachovaná těla příslušníků šlechtického rodu Gryspeků. Podle legendy se starý a slavný rod svérázným způsobem vyhnul potupě pobělohorské porážky, když se všichni jeho členové sešli k poslední hostině, rozloučili se a nechali okolo stolu kolovat pohár s jedem. Do hodiny prý byli všichni mrtví.
 

Krajinou kolem Berounky a Střely

Krajinou kolem Kralovic a Mariánské Týnice vás provede stezka, jejímž hlavním motivem je křesťanství; v Bílově na ni navazuje stezka věnovaná slovanským bohům. Muzeum v blízkých Kožlanech mapuje osudy tamního rodáka, politika Edvarda Beneše, pro relaxaci využijte kralovické koupaliště, in-line dráhu a sportovní hřiště. K výletu láká i zřícenina hradu Krašov a Odlezelské jezero s vodopády, údajně nejmladší jezero v Česku, které vzniklo sesuvem půdy po přívalových deštích v květnu 1872.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho
4. leden 2017 10:00

Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho

Kralovice
Monumentální barokní komplex Mariánská Týnice se po třech stovkách let čekání dočká podoby, jakou pro ni navrhl stavitel Jan Blažej Santini. Západočeské západní barokní perle tak přibyde chybějící východní ambit a dvě kaple. Unikátnost dostavby tkví v tom, že si dosud nikdo v českých zemích netroufl dostavět něco, co bylo navrženo v době barokní, avšak „zatím“ nebylo realizováno.
7.7.
Graffovovo kvarteto jubilující

Graffovovo kvarteto jubilující

Kralovice, Plzeňsko a Český les

Pojeďte na výlet