Úvod > Aktuality > Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Vydáno 21. března 2019 Památky
Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Hrad KrakovecHrad Krakovec, romantická zřícenina s mnoha dochovanými gotickými prvky, je ukázkou vrcholné gotické architektury 14. století. Množstvím dochovaných gotických architektonických prvků, nekonvenčním provedením hradní arkýřové kaple, postavením půlválcové věže a dalšími detaily vypovídá o původním rozsahu i architektonické koncepci hradu a přesvědčivě dokládá, že Krakovec je torzo unikátní hradní architektury. Typická pro architekturu václavské dvorní huti byla hradní kaple v rohovém prostoru i jižního křídla v I. patře. Torzo arkýřového presbyteria je obrácené k východu a spočívá na vysokém hranolovém pilíři.

KrakovecZnámým faktem je, že právě Krakovec se stal posledním útočištěm Mistra Jana Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Právě z hradu Krakovce se dne 11. 10. 1414 vydal Mistr Jan do Kostnice, aby se do vlasti už nevrátil.

Hrad Krakovec je otevřen v březnu a v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné do hradu stojí 90 korun.
Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.