ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuVýlet do dávné historie v Dětenicích

Výlet do dávné historie v Dětenicích

Pokud byste zatoužili navštívit všechny hrady a zámky Českého ráje, zabralo by vám to opravdu moře času. Vypravte se proto alespoň do Dětenic. Tamní Zámecký resort nabízí nepřeberné množství zážitků, které nadchnou děti i dospělé se smyslem pro humor a dobrodružství. V létě si výlet můžete prodloužit o návštěvu Sobotky se zámkem Humprecht a skvělým venkovním koupalištěm.

Nadchněte se pro Dětenice jako Eva Valentová 

Rytíři v DětenicíchBarokní zámek Dětenice na okraji Českého ráje je pro veřejnost otevřený celoročně. Při prohlídce nahlédnete do čtrnácti zařízených pokojů, zdobených nástěnnými malbami, barokními a rokokovými štuky. Vzácná je především sbírka zbraní Maltézských rytířů z dob třicetileté války. Každou sobotu se konají speciální strašidelné procházky zámkem v doprovodu čarodějnice Žizeldy. V tajemné atmosféře za svitu svíček vypráví o životě našich předků v Dětenicích. Těm bojácnějším návštěvníkům jsou vyhrazeny neděle s pohádkovým příběhem princezny. V letních měsících se na kolbišti u zámku pravidelně rozehrávají rytířské turnaje.
 
Pro ty, kdo se nebojí zavítat do středověku se všemi jeho drsnými stránkami, je určena Středověká krčma. Obslouží vás šenkýř, pobaví sličné tanečnice, šermíři a možná budete muset rázně odmítnout loudícího žebráka. Speciality jako maso pečené na otevřeném ohni si vychutnáte za zvuků středověké hudby. Pokud se ještě rádi dozvíte něco o historii dětenického zlatavého moku, navštivte místní pivovar.
 

Ochlazení v Sobotce

Pokud vám zbude trochu času, zajeďte se podívat do Sobotky. Dominantou tohoto pěkného historického města je lovecký zámek Humprecht. Originální stavba je postavena podle italského vzoru. Na špičce věže je umístěn turecký půlměsíc, což dodává zámečku exotický nádech. Z vyhlídkového ochozu ve druhém patře je nádherný výhled na Krkonoše, Vyskeř, Ještěd, Luž, Ralsko, Bezděz a Mladou Boleslav. Velmi příjemná je procházka okolním lesoparkem s bohatou faunou a florou.
 
Za horkého letního počasí se určitě zajeďte zchladit na venkovní koupaliště v Sobotce s nejstudenější vodou pod sluncem. Leží jen půl kilometru od zámku. Odpočinout si můžete na travnaté pláži, případně si zahrát volejbal nebo ping pong. Areál též nabízí jednoduché ubytování v chatkách či stanech.