Pernink

Hrázděné domy, kostel v alpském stylu, jedna ze zastávek na romantické horské železnici, přezdívané krušnohorský Semmering a hlavně středisko letních a zimních sportů, kde můžete strávit klidnou dovolenou – to je Pernink, městečko v Krušných horách.

Pernink a minulost plná kovu a krajek

Podobě jako Abertamy, Horní Blatná, Nové Hamry a další města v Krušných horách i Pernink vznikl jako hornická osada u nalezišť cínu, stříbra a železa. Během 19. století pak doly vystřídal textilní průmysl, zejména výroba krajek, prádla a rukavic. Centrum obce střeží kostel Nejsvětější Trojice, s řadou místních zajímavostí vás seznámí Krušnohornická stezka. Prochází mimo jiné lesoparkem, který vznikl na konci 19. století a nedávno se dočkal kompletní obnovy.
 

Technická památka: viadukt

Železniční trať zvaná Krušnohorský Semmering, která na konci 19. století spojila Karlovy Vary s Potůčky na česko-saských hranicích, prochází členitým horským terénem. Jednou z nejnáročnějších staveb byl kamenný viadukt před nádražím v Perninku, které je s nadmořskou výškou 902 metrů po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí v Česku. Viadukt je nejvýše položenou stavbu svého druhu v síti Českých drah, která dodnes slouží svému účelu, podobné kamenné viadukty najdete i u níže položeného nádraží v Nových Hamrech.
 

Výlety na kola, sjezdovky i běžky

Na lyžích se v Perninku jezdilo už před rokem 1900 a po první světové válce se obec pyšnila třemi skokanskými můstky. Narodil se tu Rudolf Höhnl, pozdější pětinásobný mistr Československa ve skoku na lyžích a nositel bronzové medaile z MS ve Falunu v roce 1974. V zimě můžete kromě několika sjezdovek vyzkoušet desítky kilometrů upravených běžeckých stop, v hlavní sezoně využijte k cyklistickým výletům Karlovu stezku, spojující Karlovy Varyněmeckým městem Aue.
 
Celý popis

Aktuality z města

Nové aktivity na Kudy z nudy za 44. týden roku 2011
6. listopad 2011 15:43

Nové aktivity na Kudy z nudy za 44. týden roku 2011

Pernink
"Jezdíte rádi na výlety? Hledáte zajímavé tipy pro své cesty a dovolenou v Česku? Informace co je kde zajímavého, tipy co se kde děje, kde lze trávit v Čechách aktivně volný čas najdete na portálu www.kudyznudy.cz, pomocí kterého si rychle a snadno naplánujete výlet či třeba celou dovolenou v České republice. Využijte naše tipy na výlety a cestovatelská doporučení a poznávejte krásy Česka. Abychom usnadnili hledání těm z vás, které zajímají právě tyto novinky, přinášíme jejich přehled za poslední týden (od 31. října do 6. listopadu 2011). Užijte si výlety v Česku! "

Turistická informační centra


Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

Pernink, Západočeské lázně
Perninské rašeliniště

Perninské rašeliniště

Pernink, Západočeské lázně
Perninská krušnohornická stezka

Perninská krušnohornická stezka

Pernink, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace

Chata Archa v Krušných horách

Chata Archa v Krušných horách

Pernink, Západočeské lázně