Chyše

Znáte vrch Vladař? Z jedné strany střeží Žlutice, z druhé Chyše, město s krásným novogotickým zámkem a zámeckým pivovarem. Okolím protéká řeka Střela, jen o pár kilometrů směrem na jih navíc leží magicky působivý Rabštejn nad Střelou.

Co musíte vidět v Chyších

Střed městečka tvoří velké náměstí v mírně svažitém terénu, jehož středem prochází silnice spojující Žlutice a Lubenec. Většina historických domů na náměstí během druhé poloviny 20. století zmizela, dochovalo se jich jen pár včetně radnice. Nad náměstím stojí zámek, zámecký pivovar a barokní kostel Jména Panny Marie. Na východním okraji Chyší na vrchu zvaném Špičák stojí kostel Zvěstování Panny Marie, raně barokní monumentální chrám z konce 17. století.
 

Zámek Chyše a Karel Čapek

Zámek, který od roku 1766 patřil rodu Lažanských, získal dnešní romantickou podobu v polovině 19. století, kdy jej pražský architekt Ignác Ullmann přestavěl ve stylu tudorské pseudogotiky. Smolné dvacáté století pro zámek snad zázrakem neskončilo špatně. V roce 1996 bývalé rodové sídlo koupili zpět manželé Václav a Marcela Lažanští. Jedna z prohlídkových tras mapuje pobyt Karla Čapka v Chyších a jeho odraz v literárním díle, ochutnat byste měli i chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
 

Podél Střely do Žlutic a do Rabštejna

Lákají vás památky? Pak můžete navštívit zámek Valeč nebo zámekManětíně, městě s ohromujícím souborem barokních soch. Příjemné chvíle můžete strávit i v nedalekých Žluticích, nad nimiž se vypíná pověstná hora Vladař. Jihovýchodně od Chyší láká k výletu vyhlídka na skalách nad údolím Střely. Pokud byste se podél řeky vydali dál k jihu, po několika kilometrech byste dorazili do místa, kde se na úzkém ostrohu nad meandrem Střely rozkládá malebné městečko Rabštejn na Střelou.

Aktuality z města

27. leden 2010 13:13

Podzimem u nás nic nekončí.... Přijeďte na výlet na Chyši!

Chyše
Možnost prohlédnout si zámek Chyše i pivovar nekončí s koncem turistické sezony. Na zámku Chyše provádí předem objednané skupiny celý rok. Prohlídkový okruh zahrnuje zámecké interiéry, expozici věnovanou pobytu Karla Čapka na zámku v roce 1917 a zámecké sklepení. Součástí prohlídky je také exkurze do zámeckého pivovaru.

Aktivity

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Chyše, Západočeské lázně
Kostel Zvěstování Panny Marie v Chyši

Kostel Zvěstování Panny Marie v Chyši

Chyše, Západočeské lázně
Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Chyše, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace

Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Západočeské lázně