Krňany

Obec Krňany se nachází na ostrohu mezi řekami Sázava a Vltava. Součástí obce jsou také osady Třebsín a Teletín s bohatou trampskou minulostí. Pozoruhodná je také zdejší tradice pěstování jahod – málokdo ví, že kolébkou pěstování jahod v celém Česku jsou právě Krňany.
vyhlídka MájObec Krňany se nachází v turistické oblasti Posázaví, v kraji mezi Sázavou a Vltavou. Zejména okolí osady Třebsín blíž řeky Sázavy je známé svou trampskou historií – první trampské osady zde byly založeny mezi lety 1927 a 1928 (Club Údolí Ticha, Údolí Sporů a Slavia) v údolí k řece Sázavě přezdívané Zlatá řeka. Později vznikají osady Úsvit (1956) a Zahrádky (1976). Teletín nad řekou Vltavou znají zase turisté, kteří míří k vyhlídce Máj. Území Krňan bylo pravděpodobně osídleno již v prvním tisíciletí př.n.l., ale první písemná zmínka o obci se dochovala k roku 1061. V roce 1419 tudy táhly husitské houfy na shromáždění v Praze. V 16. století nabývala v územích podél Vltavy na důležitosti těžba dřeva a voroplavba.

jahodyDo novodobé historie se zlatým písmem zapsalo krňanské jahodářství. O rozšíření této plodiny se v Posázaví postaral nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v nedalekém Teletíně-Chlístově, Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod, ve velkém se pak začaly pěstovat v roce 1912. Odtud se pak šťavnaté červené plody rozšířily do Čech a na Moravu. Na Benešovsku, konkrétně na Neveklovsku, bylo pěstování jahod důležitým zdrojem příjmů obyvatelstva. Prodej jahod přinesl značné příjmy zdejším obyvatelům, kteří sadbu postupně odkoupili a provozovali ve velkém až do druhé světové války. Obnovená tradice pěstování jahod byla udržována až do počátku sedmdesátých let minulého století.

V Krňanech a okolí stojí za to si projít Posázavskou stezku s mnoha starými trampskými sruby a vystoupat k obci Třebsín, zde si prohlédnete malebnou zvoničku, u které se v létě pořádá několik country festivalů. Za příznivého počasí je krásný také Třebsínský vodopád. Ikonickou vyhlídkou tohoto kraje je vyhlídka Máj, ale už o poznání méně turistů zná Teletínské vodopády vyhlídky Mařenka, Myšák nebo kamenné kruhy u Větrova.

Aktivity v obci Krňany

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.
Krňany, Středočeský kraj

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka se bachází u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Vyhlídka leží na soukromém pozemku a je pro veřejnost uzavřena.
Krňany, Středočeský kraj

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář je kousek od obce Teletín, nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu.
Krňany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Krňany

Pekárna Kváskový chléb z Teletína

Zastavte se o víkendu v této malé pekárně nedaleko vyhlídky Máj pro domácí koláčky, chleba a další dobroty.
Krňany, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Výlet na největší keltské oppidum Závist, Výpravy za kuriozitami

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.