Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Vidnava

Vidnava

Málokteré městečko je tak odlehlé jako Vidnava: leží na Žulovsku, na státní hranici s Polskou republikou za hřebenem Rychlebských hor, v nížině, které se někdy říká Malá Haná. Vzniklo už někdy ve 13. století na říčce Vidnavce a nabízí pestrou přehlídku zajímavostí.

Vidnava: město s vrbou ve znaku

Město založili vratislavští biskupové v rámci kolonizace Jesenicka ve 13. století přímo jako město, což dokazuje typický městský půdorys s prostorným malebným náměstím a řadou historických domů, radnicí, kostelem sv. Kateřiny a kostelem sv. Františka, muzeem a zámkem bývalého fojta, v němž nyní sídlí základní škola. Raritou je lékárna U Černého orla, založená v roce 1769, nejstarší provozovaná lékárna v oblasti se zachovalým secesním interiérem. Vrba v městském znaku má dvě vysvětlení: název města možná pochází od slovanského názvu říčky Vidna, tedy průhledná, čistá, nebo z německého označení pro vrbu, weide.
 

Město v krajině bludných balvanů

Zajímavé stopy zanechaly na Vidnavsku čtvrtohory a tající pevninský ledovec, který až k úpatí pohraničních hor Jeseníků a Beskyd přinesl řadu bludných balvanů. Jeden z nich umístěný ve vidnavském parku se proměnil v památník 700 let založení města, další najdete za radnicí na tržišti, u výchovného ústavu, na školním hřišti, ve sportovním areálu a na Mírovém náměstí. V parčíku u koupaliště ve Velké Kraši dokonce vznikla velká expozice bludných balvanů, další četné menší červeně zbarvené balvany zdobí místní zahrady a skalky.
 

Do hor, do vody, na kolo a k sousedům

Díky neporušené okolní přírodě nabízí Vidnava řadu pěkných míst k výletům. Cyklisty lákají Rychlebské stezky a Lipovské stezky s traily pro horská kola, milovníci vodního ptactva zamíří do Vidnavských mokřin, přírodní rezervace se vzácnými druhy vodních rostlin a mnoha původními druhy ryb. Ke koupání lákají zatopený kaolinový lom a lom Štachlovice, připomínající romantickou krajinu Divokého Západu. Vidnava také byla jako jediné české město napojena na polskou trasu Mikuláše Koperníka, okruh kolem Niského jezera, který spojuje rodiště Koperníkových předků se zajímavými místy v okolí.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Vidnava, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví